Co kryje się pod nazwą akumulator i jak on naprawdę działa?

21 Sie 2007, 11:16

Akumulator jest, w najprostszy sposób ujmując chemicznym źródłem i jednym z dwóch źródeł prądu w każdym samochodzie z silnikiem spalinowym. Drugim jest alternator lub prądnica (w wypadku starszych samochodów). Oba źródła pełnią rolę przemienne. Co oznacza, iż gdy jedno dostarcza energię do pojazdu drugie tego nie robi.

Akumulator dostarcza energię do obwodów elektrycznych samochodu w wypadku gdy silnik pojazdu jest wyłączony lub gdy ten jest włączony jednak prędkość obrotowa wału korbowego jest zbyt mała aby nastąpiło uruchomienie prądnicy. Tak więc w momencie rozruchu silnika prąd niezbędny do zasilania rozrusznika oraz układu zapłonowego dostarczany jest z akumulatora. Ale to nie wszystko. To właśnie dzięki akumulatorowi możemy np. podczas postoju słuchać radia w samochodzie. Od momentu kiedy silnik rozpoczyna pracę akumulator przestaje być źródłem prądu – jest ładowany prądem wytworzonym przez prądnicę/alternator.

BUDOWA SYSTEMU ELEKTRYCZNEGO W POJEŹDZIE, W SKŁAD KTÓREGO WCHODZI AKUMULATOR
- układ zapłonowy w silniku benzynowym – swoją rolę odgrywa w momencie kiedy wsiadając do pojazdu włączamy zapłon. Wtedy to akumulator dostarcza prąd do cewki, która przetwarza napięcie z 6 lub 12 V jakie wychodzą z akumulatora na 20 000 V. Stamtąd prąd wędruje do rozdzielacza, który z kolei przesyła go na świece zapłonowe (w momencie gdy silnik jest już włączony).

- układ rozruchowy – kiedy ustawimy stacyjkę w pozycji start prąd przesyłany jest z akumulatora do rozrusznika. Potocznie rozrusznikiem jest silnik elektryczny. Negatywną cechą działania rozrusznika jest duży pobór prądu, co szczególnie w zimnych porach roku stawia duże wymagania akumulatorowi.

- układ ładowania – jak pisaliśmy wcześniej podczas pracy silnika akumulator ulega ładowaniu. Układ ładowania składa się z prądnicy oraz regulatora napięcia, którego zadaniem jest utrzymywanie napięcia ładowania akumulatora na odpowiednim poziomie przy zróżnicowanych warunkach klimatycznych i eksploatacyjnych. Aby sprawdzić czy akumulator rzeczywiście jest odpowiednio naładowany można przeprowadzić pomiar gęstości elektrolitu, który w powinien utrzymywać się na poziomie 1,26-1,28 kg/l przy normalnym użytkowaniu.

BUDOWA AKUMULATORA
W tej części opisuję najważniejsze elementy z jakich składa się akumulator znajdujący się w niemalże w każdym modelu samochodu jaki porusza się po naszych drogach.

Akumulator: stanowi zestaw ogniw (baterię) połączonych ze sobą elektrycznie i zamkniętych w odseparowanych celach wewnątrz obudowy (bloku). W dwóch skrajnych ogniwach znajdują się znajdują się wyprowadzenia tak zwane „końcówki biegunowe” – dodatnią i ujemną. Końcówki biegunowe są przeznaczone do połączenia akumulatora z obwodem elektrycznym samochodu.

Kratka: spełnia tę samą funkcję w zarówno ujemnych, jak i dodatnich płytach. Jest szkieletem konstrukcyjnym oraz przewodnikiem prądu elektrycznego.
W nowoczesnych modelach akumulatorów kratki są znacznie cieńsze niż kiedyś, a to dlatego, że chcemy maksymalnie wykorzystać dostępną energię w akumulatorach, równocześnie obniżając ich ciężar.

Płyta dodatnia (po naładowaniu ma barwę brązową) oraz płyta ujemna (po naładowaniu ma barwę szarą).

Separator: Jego zadaniem jest zapobieganie stykaniu się ze sobą płyt ujemnych i dodatnich. Zetknięcie płyt doprowadziłoby do zwarcia. Separator musi być porowaty tak, aby prąd mógł przepływać z jak najmniejszym oporem.

Ogniwo: Zestaw płyt dodatnich i ujemnych oddzielony separatorami. Płyty dodatnie połączone są w jeden zespół, ujemne w inny.

Akumulator: Składa się z ogniw, z których każde wytwarza napięcie rzędu 2,13 V. Aby jednak akumulator posiadał pożądane napięcie całkowite ogniwa te muszą być połączone szeregowo (przy połączeniu 3 ogniw napięcie wynosi około 6 v, a przy połączeniu 6 ogniw około 12 V). Najpopularniejsze w użytku są obecnie akumulatory 12 V.

Obudowa akumulatora: Jest to blok z kwasoodpornego materiału obudowujący zestawy płytowe – najczęściej z polipropylenu lub ebonitu.

Elektrolit: Rozcieńczony czysty kwas siarkowy, w którym zostają zanurzone płyty dodatnie i ujemne. Poza uczestnictwem w procesie aktywacji materiału czynnego płyt elektrolit przewodzi także pomiędzy nimi prąd elektryczny.
ariadna
Nowicjusz
 
Posty: 1

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Kalkulator momentu obrotowego
  Jednostką stosowaną w samochodach do określenia momentu obrotowego jest Nm (niutonometr). Moment obrotowy zaś jest podstawowym parametrem, który charakteryzuje osiągi silnika spalinowego.
  System zapobiegania kolizjom czołowym firmy Mitsubishi
  System zapobiegania kolizjom czołowym firmy Mitsubishi Motors Corporation, stanowiący wyposażenie nowej generacji modelu Outlander, która zadebiutowała w Europie kilka miesięcy temu, otrzymał wyróżnienie Euro ...

 •  
  • Warto przeczytać