Co musisz wiedzieć o wymianie oleju?

03 Mar 2022, 13:33

Regularna wymiana oleju silnikowego jest niezbędna, by samochód działał sprawnie i nie doszło do awarii silnika. Kierowcom zdarza się zapomnieć o wymianie oleju albo odkładać ją na później – często skutkuje to przykrą niespodzianką i dodatkowymi kosztami, których można uniknąć. Ale powodów, dla których warto regularnie wymieniać olej w samochodzie, jest więcej. Poniżej wyjaśniamy też, jak często należy to robić.
Co musisz wiedzieć o wymianie oleju? Dlaczego warto regularnie wymienić olej silnikowy?
Kontrolowanie wybranych parametrów i podzespołów samochodu to niezawodny sposób na przedłużenie sprawności i cyklu życia naszego pojazdu. Co najmniej raz w roku w warsztacie samochodowym należy dokonać przeglądu i wymiany oleju, ew. obudowy, uszczelki korka spustowego oraz filtrów oleju. Dlaczego?

Nieregularne sprawdzanie poziomu oleju w aucie oraz niewymienianie go na czas na świeży może wiązać się z poważnymi konsekwencjami – na przykład z zatarciem silnika. Olej odpowiada m.in. za prawidłową pracę silnika, jego awaria jest jedną z najdroższych w naprawie.

Poza tym olej silnikowy służy do smarowania części silnika, czyści jednostkę napędową, obniża zużycie paliwa i koszty eksploatacji samochodu, zmniejsza tarcie i hałas, a także wykazuje działanie antykorozyjne i uszczelniające. Wymiana oleju ma więc duże znaczenie dla stanu technicznego i wydajności pojazdu. Jaki olej wybrać? Warto sięgać po oleje renomowanych firm, dedykowane do odpowiedniego typu silnika – benzynowego, diesla czy LPG. Szeroki wybór produktów znajdziesz w ofercie Inter Cars.

Jak często należy wymieniać olej w samochodzie?
Ogólna zasada mówi, że olej silnikowy należy wymieniać raz w roku lub co około 20 tysięcy kilometrów na corocznym przeglądzie technicznym. Są jednak sytuacje, że trzeba to robić częściej – nawet co 6 miesięcy. Kierowca, który w krótszym czasie pokonał około 15 tys. km, powinien udać się do warsztatu samochodowego szybciej. Znaczenie ma też rodzaj pokonywanych tras. Najważniejsze są jednak zalecenia producenta – sprawdź, w jakich interwałach wymieniać olej w swoim samochodzie zgodnie z tymi wskazówkami.

źródło: materiał partnerski | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3607
Zdjęcia: 12826
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

03 Mar 2022, 15:59

Redakcja napisał(a):Są jednak sytuacje, że trzeba to robić częściej – nawet co 6 miesięcy
W Europie nie spotkałem się z takimi zaleceniami ale np. w USA w samochodach z dużymi silnikami V8 zdarzało się że instrukcja mówiła żeby wymieniać w zależności od eksploatacji ale interwały zaczynały się już 5tyś mil czuli 8tyś km.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 7208
Zdjęcia: 24

04 Mar 2022, 17:51

Ostatni rekordzista z wymianą oleju u mnie w warsztacie - Lat 4 , 35 tys przebiegu :mrgreen: A mówił że tylko do pracy te 5 km w jedną stronę i ma w d...e wymianę oleju :shock: Polak to potrafi zaoszczędzić :mrgreen:
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz
 
Posty: 4095
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 01 01 1981
Auto: Fabia I , Fabia II
Silnik: 1,4 AME , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

04 Mar 2022, 18:16

Ładnie, pewnie nieźle czarny był olej. Jeszcze jak by w trasie tyle zrobił ale na takich dystansach :shock: Niektórzy faktycznie mają to w ...
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 7208
Zdjęcia: 24
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Mówią, że wystarczy jechać ostrożnie - alkohol i kierowca
    Użytkownicy dróg będący pod wpływem alkoholu są znacznie bardziej narażeni na udział w wypadku. Statystyki pokazują, że w Polsce w 2021 roku uczestniczyli oni w 2488 wypadkach drogowych, w których śmierć poniosło ...
    Eurocargo ML180E25: pojemny i ładowny
    Od ubiegłorocznego faceliftingu Iveco Eurocargo nabrało przyjaznego, uśmiechniętego wyglądu. Czy ten uśmiech odzwierciedla również wewnętrzne zalety tego samochodu, mogliśmy sprawdzić, jeżdżąc 18-tonowym modelem Eurocargo ...