Filtry powietrza i wszystko co musisz o nich wiedzieć

12 Kwi 2019, 13:30

Filtry powietrza stają się coraz bardziej popularne i można je stosować nie tylko w samochodach czy specjalistycznych pomieszczeniach, ale nawet w domu. Różne rodzaje takich filtrów mogą być montowane w przeróżnych urządzeniach. Sprawdź, co należy wiedzieć o filtrach powietrza oraz gdzie można stosować konkretne rozwiązania.

- Filtry powietrza do domu
- Filtr powietrza kabinowy
- Filtry powietrza przemysłowe
- Filtr powietrza do motocykli
Filtry powietrza i wszystko co musisz o nich wiedzieć Filtry powietrza do domu
Aby używać filtru powietrza w swoim domu, należy zaopatrzyć się w domowy oczyszczacz powietrza. Szczególnie w okresie zimowym, takie urządzenie będzie Ci potrzebne. Smog obecny w powietrzu na dworze znajduje się również w Twoim mieszkaniu, nie wspominając już o kurzu, roztoczach czy sierści zwierząt domowych. Rozwiązaniem na te problemy i zagrożenia są wspomniane już oczyszczacze. Nie są to bardzo skomplikowane urządzenia, składają się z wentylatora oraz zestawu filtrów. Te drugie stanowią ważniejszą część zestawu.

Wybór odpowiedniego filtru jest kluczowy, jednak czym należy się kierować? To bardzo proste! Przed wyborem odpowiedniego produktu, należy się zastanowić, jak duża powierzchnia będzie oczyszczana, ile pokoi znajduje się w domu czy mieszkaniu, czy alergicy będą wystawieni na działanie oczyszczacza oraz jaki poziom hałasu jest dopuszczalny.

W filtrach powietrza do domu możesz znaleźć następujące rodzaje filtrów:
- Filtr węglowy
- Filtr HEPA
- Filtry wodne
- Filtry elektrostatyczne
- Filtry fotokataliczne

W przypadku filtrów wodnych, to właśnie ona jest odpowiedzialna za oczyszczanie powietrza. Aby proces ten był skuteczny, należy regularnie wymieniać wodę – pozwala to na zachowanie skuteczności oczyszczania. Z drugiej strony, słabo działają przeciwko zanieczyszczeniom PM 2.5 i PM 10, a to właśnie te frakcje są bardzo powszechne w polskim powietrzu.

Filtr powietrza kabinowy
Jest to jedna z pierwszych rzeczy, która jest kojarzona, gdy wpiszesz w google filtr powietrza Wikipedia. W skrócie jest to część eksploatacyjna samochodu. Sam filtr służy do oczyszczania powietrza w kabinie samochodu, które wlatuje do środka samochodu. Wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego nie warto oszczędzać na filtrze, który będzie stosowany w samochodzie. Przede wszystkim, filtry z najniższej półki stosują rozwiązania papierowe. Ich główną wadą jest to, że szybko ulegają zawilgoceniu, przez co są one niezdolne do dalszej pracy po bardzo krótkiej eksploatacji. Droższe rozwiązania wyposażone są w warstwy złożone z włókien sztucznych, które nie są podatne na działanie wilgoci. Pamiętaj, że gdy chcesz kupić filtry powietrza, które będą przeznaczone do Twojego samochodu, to musisz wziąć pod uwagę wszystkie parametry filtra, ale również markę i model samochodu.

Przemysłowe filtry powietrza
Filtry przemysłowe to bardzo szeroka gama produktów. Zakup ich przez użytkownika, który ma z tym pierwszą styczność, może przyprawić o ból głowy. Same produkty umożliwiają przeprowadzenie procesu filtracji, czyli oddzielenia składników mieszaniny cieczy lub gazów. Frakcja lotna lub ciekła jest przepuszczana przez filtry, a ziarna fazy stałej zatrzymują się na odpowiednim filtrze.

Możemy wyznaczyć dwa rodzaje filtracji:
- Filtracja oczyszczająca
- Filtracja separacyjna

Kiedyś panowało przeświadczenie, że dobry filtr to tani filtr, na szczęście to błędne przeświadczenie odchodzi już do lamusa. Nowoczesne modele zarządzań wymagają, aby zastosowane filtry miały jak najdłuższą żywotność, a ta gwarantowana jest tylko, przez produkty renomowane, których produkcja jest utrzymana przy zachowaniu wysokich standardów kontroli jakości.

Przemysłowe filtry powietrza, to najpopularniejszy rodzaj filtrów. Zarówno maszyny, jak i ludzie potrzebują czystego powietrza, aby mogły optymalnie pracować. Przemysłowe filtry powietrza można podzielić na filtry wlotowe, wylotowe oraz filtry sprzężonego powietrza.

Na rynku są dostępne zamienniki oryginalnych filtrów, jednak ich wybór może spowodować zmianę parametrów pracy urządzenia, co będzie generować niepotrzebne koszty eksploatacyjne. Pamiętaj więc, że przed zakupem filtru, który włożysz do swojej maszyny, należy się upewnić, że jego charakterystyka będzie taka sama jak oryginalnego produktu. Taka przezorność spowoduje, że unikniesz niepotrzebnych przerw w pracy Twojego urządzenia.

Filtry powietrza do motocykli
Wpisując w przeglądarkę filtry powietrza allegro, możesz znaleźć ofertę produktów, które będą przeznaczone do motocykli. W przeciwieństwie do filtrów kabinowych przeznaczonych do samochodów oczyszczających powietrze wpadające do wnętrza samochodu oczyszczają one powietrze zasysane do komory spalania. Warto zauważyć, że w sportach motorowych używa się filtrów, które mają niski poziom oporu przepływu, co sprawia, że do silnika dostaje się więcej powietrza. Warto pamiętać, że takie filtry muszą być wymieniane zgodnie z zaleceniem producenta. Ominięcie tego terminu może spowodować obniżenie mocy, a w ekstremalnych sytuacjach nawet uszkodzenie silnika.

źródło: Allegro; Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3202
Zdjęcia: 11853
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Obowiązkowy przegląd pojazdu, a koronawirus? Obowiązkowy przegląd pojazdu, a koronawirus?
    Co zrobić w sytuacji jak niebawem kończy nam się przegląd naszego samochodu? W normalnych warunkach umawiamy się na niego kilka dni wcześniej lub po prostu jedziemy wykonać ścieżkę diagnostyczną. Nie inaczej jest obecnie ...
    Rekord prędkości SUV-a podczas jazdy po lodzie na jeziorze Bajkał Rekord prędkości SUV-a podczas jazdy po lodzie na jeziorze Bajkał
    Podczas tradycyjnych corocznych Dni Prędkości 2019 organizowanych w ramach Baikal Ice Motor Sports Festival w Rosji, Jeep® Grand Cherokee Trackhawk ustanowił rekord prędkości na lodzie w kategorii SUV-ów. Zgodnie ...

  •