Co to znaczy być uprzejmym na drodze?

10 Lis 2023, 12:42

Po pierwsze być kierowcą przewidywalnym, a nie chaotycznym i pełnym emocji. Po drugie przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Po trzecie kierować się zasadą współpracy, ostatecznie intencją wszystkich jest bezpieczne dotarcie do celu. Po czwarte pamiętać, że wykazanie się uprzejmością w stosunku do innych kierowców nie powinno być ważniejsze niż potrzeba zachowania płynności w obustronnym ruchu.
Co to znaczy być uprzejmym na drodze? Bardzo ważna jest czytelność zachowań podczas jazdy. Inni kierujący oraz piesi nie mogą wątpić w zamiary kierowcy, czy to w sytuacji zatrzymywania się przed przejściem dla pieszych, czy też w momencie wyprzedzenia innego samochodu. "Czynności, do których zobowiązują przepisy, a niektórzy kierowcy zapominają o nich, to na przykład włączanie kierunkowskazu odpowiednio wcześnie przed zmianą pasa ruchu, przed manewrem wyprzedzania lub zakrętem. Dzięki temu inni uczestnicy ruchu nie będą zaskoczeni działaniami prowadzącego auto" wyjaśnia Adam Bernard.

Jakie są jeszcze sposoby na okazywanie szacunku innym kierowcom? Może to być na przykład prawidłowe parkowanie, czyli takie, gdy parkujemy centralnie pomiędzy wyznaczonymi liniami, a nie na linii lub zajmując dwa miejsca. Dzięki temu na parkingu zmieści się maksymalna liczba pojazdów i nikt nie będzie miał problemu z wyjazdem. Kolejna kwestia to koncentracja podczas oczekiwania na zmianę świateł. "Należy ruszyć zaraz po włączeniu zielonego światła, bez niepotrzebnej zwłoki. Jednocześnie nie oznacza to, że gdy któryś kierowca się zagapi i nie zareaguje odpowiednio szybko, inni powinni używać sygnałów dźwiękowych. Zwykle to jeszcze bardziej opóźnia ruszenie, bo dezorientuje kierujących, którzy rozglądają się w poszukiwaniu źródła problemu" mówi Adam Bernard.

Poczekaj na swoją kolej – taką maksymę powinni zapamiętać kierowcy, którzy próbują skrócić sobie czas oczekiwania w długiej kolejce aut, na przykład skręcających w lewo. Należy odpowiednio wcześniej zjechać na właściwy pas i poczekać, traktując to jako element podróży, a nie przeszkodę, która wprowadza w stan zdenerwowania. Wjeżdżanie na właściwy pas w ostatniej chwili, często wykorzystując nieuwagę innych kierowców, to nie jest życzliwa postawa na drodze. Pamiętajmy także, aby za kierownicą trzymać nerwy na wodzy i nie dać się sprowokować agresywnym uczestnikom ruchu. Wdawanie się w utarczki na drodze nie ma sensu i może jedynie doprowadzić do sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu. "Czasami bardzo nerwowi i agresywni kierowcy są na co dzień, gdy nie prowadzą auta, zdecydowanie bardziej sympatyczni i spokojni. Warto pamiętać, że fakt, iż siedzimy za kierownicą, oddzieleni karoserią od innych ludzi, nie zwalnia z uprzejmości" podsumowuje Adam.

Uprzejmość na drodze nie oznacza, że warto rezygnować z przynależnego pierwszeństwa i przepuszczać przy każdej okazji na przykład oczekujące na skręt samochody, jeśli to spowoduje powstanie przestoju. W sytuacji pierwszeństwa przejazdu kierowca powinien przede wszystkim kierować się tym przepisem i przepuszczać inne auta tylko pod warunkiem, że nie zakłóci to płynności ruchu pojazdów.

źródło: Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault; Adam Bernard - dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3778
Zdjęcia: 13072
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

10 Lis 2023, 12:55

Żeby zobaczyć jak kultura u nas wygląda to wystarczy obejrzec odcinek stopcham itp gdzie połowa sytuacji wygląda tak że nagrywający widzi że ktoś przed nim zmienia pas albo włącza się do ruchu ale jest na tyle miejsca że nawet nie musiałby zdjąć nogi z gazu. Jednak zamiast tego wciska gaz do dechy, żeby dojechac do zderzaka a potem gwałtowne hamowanie, klakson i komentarze 'co za d...l, jesteś na stopchamie. rikord widjo!' :lol: wiadomo nikt przed panicza nie ma prawa wjechać..

Żeby nie było też czasem zachowam się jak wieśniak ale staram się nad tym pracować :yes:
rupertpumpkin
Nowicjusz
 
Posty: 47
Miejscowość: Kraków
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Audi A4 B5
Paliwo: Diesel
Rok produkcji: 1996

10 Lis 2023, 13:02

Ostatnio, jadę lewym na ekspresówce jakieś 115km/h bo spory ruch nie da się przyspieszyć bo przede mną sznur samochodów, prawy pas zawalony cały i porusza się wolniej. Zerkam w lusterko, a koleś za mną mruga długimi i nawet zdarzyło mu się włączyć lewy kierunek :mrgreen: Totalnie nie rozumiem takich kierowców, przecież widzi, że nie pojedzie szybciej ale jedzie mruga, że tez mu się to nie znudzi.
To trochę tak jak byś stał w korku i czekał na to aż samochody się rozjadą na boki bo "panicz" jedzie :D

Mnie takie zachowanie nie rusza ale przypuszczam że są kierowcy na których może to wywierać sporą presję, a wtedy może się zrobić niebezpiecznie na drodze.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9686
Zdjęcia: 34

10 Lis 2023, 19:41

Redakcja napisał(a):Może to być na przykład prawidłowe parkowanie, czyli takie, gdy parkujemy centralnie pomiędzy wyznaczonymi liniami, a nie na linii lub zajmując dwa miejsca. Dzięki temu na parkingu zmieści się maksymalna liczba pojazdów i nikt nie będzie miał problemu z wyjazdem.

No i tu już się zaczyna...Na większości parkingów, jak nie na wszystkich miejsca są bardzo wąskie niestety...Otwierając drzwi nie da się ich otworzyć do "zablokowania", tylko wysiadając trzeba je trzymać, żeby nie oparły się o auto obok. A z tym też jest różnie - jedni uważają, a inni otwierają i puszczają drzwi. Efektem są zarysowania...Takie są niestety efekty "oszczędzania" miejsc na parkingach przez władze miast. Miejsca wąskie, ale wejdzie więcej samochodów. Ile? O dwa, trzy więcej? Nie lepiej przeżałować te trzy miejsca i zrobić o 20 cm większe miejsca parkingowe? No ale nie da się...
Redakcja napisał(a):Uprzejmość na drodze nie oznacza, że warto rezygnować z przynależnego pierwszeństwa i przepuszczać przy każdej okazji na przykład oczekujące na skręt samochody, jeśli to spowoduje powstanie przestoju. W sytuacji pierwszeństwa przejazdu kierowca powinien przede wszystkim kierować się tym przepisem i przepuszczać inne auta tylko pod warunkiem, że nie zakłóci to płynności ruchu pojazdów.

Tutaj też jest to nie do końca takie bezpiecznie. Bardzo często zdarza się, że takie uprzejmości to tzw. "niedżwiedzie przysługi".
Rokiko napisał(a): Zerkam w lusterko, a koleś za mną mruga długimi i nawet zdarzyło mu się włączyć lewy kierunek

Kierunek ten matoł nie włączył przypadkiem, tylko specjalnie, żeby ci pokazać, że chce cię wyprzedzić...Tak de..le robą ( przepraszam za wyrażenie, ale dla mnie tacy kierowcy to totalne, bezmózgie de..le ). Ja zawsze ( jak tylko się da ) robię tak, że puszczam delikatnie nogę z gazu, zwalniam delikatnie aż znajdę miejsce na prawym ( oczywiście samochody na prawym które wyprzedzałem muszą mnie wyprzedzić ) i zjeżdżam na prawy. A jak d...l mnie wyprzedza, to kulturalnie pokazuję mu ręką, żeby jechał, że zrobiłem mu miejsce :)
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Jak samochody autonomiczne zmienią nasze miasta?
    Samochody autonomiczne mogą całkowicie zmienić sposób przemieszczania się po miastach. Nie jest to odległa perspektywa – badanie przeprowadzone na zlecenie Renault Polska przez Kantar TNS wykazało, że większość ...
    Alergia za kierownicą - jak sobie z nią radzić?
    Razem z wiosną przyszedł ciężki czas dla alergików, uczulonych na pyłki i kurz. Prowadzenie auta w tym okresie jest dla uczuleniowców szczególnie uciążliwe. Łzawienie oczu, silny katar, obniżona koncentracja ...