Starszy kierowca nie znaczy gorszy

11 Lut 2022, 18:33

Czy wiek kierowcy pozwala określić jego zdolność do prowadzenia pojazdu? Z badań wynika, że dużo większe znaczenie ma stan zdrowia danej osoby. Bardzo ważne są regularne kontrolne wizyty u lekarza, ponieważ niektórzy kierowcy z powodu chorób i przyjmowanych leków mogą nie być w stanie prowadzić bezpiecznie i stanowią zagrożenie na drogach(1).


W Polsce nie ma określonego żadnego wieku, w którym trzeba przechodzić dodatkowe badania na zdolność do prowadzenia pojazdu. Jeżeli kierowca ma terminowe prawo jazdy w związku z jakimś schorzeniem, na przykład wadą wzroku czy problemami kardiologicznymi, musi przechodzić badania przed każdą wymianą dokumentu związaną z upływem jego terminu ważności i nie jest to zależne od jego wieku.
Starszy kierowca nie znaczy gorszy W niektórych krajach starsi kierowcy obowiązkowo przechodzą dodatkowe badania, ale nie udało się wykazać, by zapobiegały one poważnym wypadkom. Jednak warto je wykonywać, ponieważ pomagają w identyfikacji schorzeń. Jednocześnie pewnego rodzaju zagrożenie związane jest z sytuacją, gdy osoby w zaawansowanym wieku przestają przemieszczać się samochodem i stają się niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego (pieszymi czy rowerzystami)(1).

Trzeba wiedzieć, kiedy odłożyć kluczyki
Kierujących w zaawansowanym wieku cechuje z pewnością większe doświadczenie, ale często także większa rozwaga na drodze. Jak pokazują badania, konkretne choroby i ryzyko związane z przyjmowaniem niektórych leków mogą mieć większe znaczenie dla oceny zdolności do prowadzenia auta niż tzw. słuszny wiek kierowcy(1). Nadużywanie przez kierujących substancji psychoaktywnych, na przykład alkoholu czy narkotyków, ale często także zażywanych lekarstw może być poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa na drodze. Wiele osób nie potrafi pogodzić się z tym, że z powodu chorób i leczenia ich koncentracja oraz reakcje za kierownicą mogą być niewystarczające. Spadek uważności i brak ostrożności na drodze czy zagubienie i niepokój mogą być skutkami schorzeń i warto być wyczulonym na te sygnały, aby nie przegapić momentu, w którym nie należy już wsiadać za kierownicę, zwłaszcza, jeśli dodatkowo usłyszymy to od lekarza.

Każdy wiek rządzi się własnymi prawami. O ile słabszą stroną młodszych kierowców jest mniejsze doświadczenie za kierownicą oraz większa skłonność do brawury na drodze, o tyle kierujący w zaawansowanym wieku powinni uważać, by nie przeceniać nie tylko swoich umiejętności, ale i możliwości swojego organizmu, tak aby nie stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa w ruchu. Dobrym pomysłem jest wzięcie udziału w szkoleniu doskonalenia techniki jazdy, dopasowanym do swojej grupy wiekowej mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

POLECAMY Niedzielny kierowca na autostradzie - nie bądź taki!

Bądź na bieżąco z przepisami
Niejednokrotnie doświadczonych kierowców gubi na drodze zbytnia pewność siebie i brak krytycznego myślenia. Musimy pamiętać, że wiele osób zdawało egzamin na prawo jazdy kilkadziesiąt lat temu i niekoniecznie jest od tamtej pory na bieżąco z przepisami prawa drogowego. Jeśli i my należymy do tej grupy kierujących, warto, abyśmy zaktualizowali swoją wiedzę na ten temat. Ważne jest także regularne powtarzanie tego, czego nauczyliśmy się wcześniej, ponieważ nie wszystkie znaki drogowe napotykamy równie często i łatwo zapomnieć, jak należy zachować się na drodze w niektórych sytuacjach.

źródło: (1) ETSC, 2021; Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3632
Zdjęcia: 12851
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

15 Lut 2022, 10:25

Znam wielu kierowców po 60-siątce którzy radzą sobie doskonale na drodze :ok: Wiadomo, że tu czas reakcji będzie już słabszy niż u takiego 20-latka bo na wiek nic nie poradzimy ale zdolność przewidywania jest tu w większości przypadków na tyle duża, że w ogólnym podsumowaniu bardziej doświadczony kierowca wypadnie lepiej.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 7620
Zdjęcia: 24
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Jak jeździć po dziurach, wyrwach w nawierzchni?
    Nie zawsze kierowca ma możliwość ominięcia dziury w nawierzchni – czasem nie zdąży przed nią wyhamować, czasem jej ominięcie wiąże się ze zbyt gwałtownym i nagłym manewrem, który może zaskoczyć innych uczestników ...
    Centrum Danych ŠKODA AUTO - cyfrowe serce marki
    Zajmujące 700 m2 Centrum Danych ŠKODA AUTO steruje procesami produkcyjnymi i logistycznymi ośmiu fabryk i siedemdziesięciu importerów marki. Przedstawiamy kulisy tego niesamowitego miejsca. Od wciśnięcia przycisku ...