Kiedy znajomy (albo nieznajomy) prosi o zaholowanie go do warsztatu, nie zawsze wiadomo jak się zabrać do roboty. Bierzemy kawał liny, zaczepiamy o coś i… nasza pomoc zamienia się w "niedźwiedzią przysługę" jeżeli nie robiliśmy tego wcześniej to możemy uszkodzić holowany pojazd, zapłacić niespodziewany mandat, jak również stracić dobre stosunki towarzyskie lub sąsiedzkie. Kiedy zatem samodzielne holowanie nie ma sensu? Lepiej nie holować bez odpowiedniej linki holowniczej. Nieodpowiednia, źle oznakowana i zamocowana linka może być przyczyną wypadku albo kosztować nas mandat.
Nie holujmy sami jeśli nie mamy zaczepów holowniczych. Od 2000 roku wszystkie nowe samochody mają takie zaczepy z tyłu i przodu. Starsze auta trzeba w nie wyposażyć na własną rękę. Niektóre samochody (np. nissan) nie mają zaczepów przymocowanych na stałe – wkręca się je tylko w razie potrzeby. Warto sprawdzić podczas zakupu używanego pojazdu, czy dostaliśmy ten drobiazg od sprzedawcy. Do zaczepiania linki w żadnym wypadku nie nadaje się hak holowniczy do holowania przyczepy!
Nie wolno holować samochodów z niesprawnymi systemami kierowniczym i hamulcowym. Jeśli po wypadku doszło do wycieku jakichkolwiek płynów, lepiej nie ryzykować zablokowania kół albo niewyhamowania w porę. Pilni słuchacze kursu na prawo jazdy wiedzą, że nie można samodzielnie holować samochodów na autostradach. Mogą to robić tylko firmy pomocy drogowej posiadające specjalistyczne samochody (lawety), a nawet one muszą zjechać z autostrady najbliższym zjazdem.
Holowanie na lince samochodu z automatyczną skrzynią biegów grozi uszkodzeniem przekładni i konwertera. Podobnie jest z autami posiadającymi napęd na cztery koła, albo tzw. hydropneumatyczne zawieszenie regulujące wysokość podwozia nad jezdnią (np. citroen). Odpowiednie zapisy znajdują się co prawda w instrukcji obsługi wymienionych wyżej pojazdów, ale rzadko używane informacje wypadają z głowy.
Pomoc drogowa kosztuje, więc wielu kierowców decyduje się na darmową pomoc życzliwego bliźniego, warto jednak pamiętać, że koszt organizacji holowania uszkodzonego auta do określonej liczby kilometrów jest bardzo często pokrywany z ubezpieczenia OC lub AC. W roszczeniu przydatny będzie rachunek wystawiony przez firmę holującą, a znajomy z linką rachunku raczej nie wystawi.
Najpopularniejsze auta terenowe z USA - co warto importować? Samochody terenowe z USA cieszą się niesłabnącą popularnością na całym świecie, a ich import do Europy, w tym Polski, stale rośnie. Miłośnicy motoryzacji doceniają ich niezawodność, wytrzymałość oraz niepowtarzalny styl. ...
Seria GR - specjalne sportowe edycje modeli Toyoty Japońscy fani Toyoty są już przyzwyczajeni do specjalnych sportowych edycji modeli tej marki, opracowywanych choćby przez TRD czy Modellistę. Jednak tym razem największy producent samochodów w ich kraju naprawdę o ...
Drogi użytkowniku, aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepszej jakości treści którymi możesz być zainteresowany powinieneś przejść do ustawień prywatności i tam skonfigurować swoje zgody w celu dopasowania treści marketingowych do Twojego zachowania. Pamiętaj! Dzięki reklamom możemy finansować rozwój naszej strony, a Ty w zamian otrzymujesz do niej bezpłatny dostęp.