Nie holuj bez sensu.... Kiedy warto wezwać pomoc drogową?

Nie holuj bez sensu.... Kiedy warto wezwać pomoc drogową?

22 Wrz 2017, 11:25

Kiedy znajomy (albo nieznajomy) prosi o zaholowanie go do warsztatu, nie zawsze wiadomo jak się zabrać do roboty. Bierzemy kawał liny, zaczepiamy o coś i… nasza pomoc zamienia się w "niedźwiedzią przysługę" jeżeli nie robiliśmy tego wcześniej to możemy uszkodzić holowany pojazd, zapłacić niespodziewany mandat, jak również stracić dobre stosunki towarzyskie lub sąsiedzkie. Kiedy zatem samodzielne holowanie nie ma sensu?
ImageLepiej nie holować bez odpowiedniej linki holowniczej. Nieodpowiednia, źle oznakowana i zamocowana linka może być przyczyną wypadku albo kosztować nas mandat.

Nie holujmy sami jeśli nie mamy zaczepów holowniczych. Od 2000 roku wszystkie nowe samochody mają takie zaczepy z tyłu i przodu. Starsze auta trzeba w nie wyposażyć na własną rękę. Niektóre samochody (np. nissan) nie mają zaczepów przymocowanych na stałe – wkręca się je tylko w razie potrzeby. Warto sprawdzić podczas zakupu używanego pojazdu, czy dostaliśmy ten drobiazg od sprzedawcy. Do zaczepiania linki w żadnym wypadku nie nadaje się hak holowniczy do holowania przyczepy!

Nie wolno holować samochodów z niesprawnymi systemami kierowniczym i hamulcowym. Jeśli po wypadku doszło do wycieku jakichkolwiek płynów, lepiej nie ryzykować zablokowania kół albo niewyhamowania w porę.
Pilni słuchacze kursu na prawo jazdy wiedzą, że nie można samodzielnie holować samochodów na autostradach. Mogą to robić tylko firmy pomocy drogowej posiadające specjalistyczne samochody (lawety), a nawet one muszą zjechać z autostrady najbliższym zjazdem.

Holowanie na lince samochodu z automatyczną skrzynią biegów grozi uszkodzeniem przekładni i konwertera. Podobnie jest z autami posiadającymi napęd na cztery koła, albo tzw. hydropneumatyczne zawieszenie regulujące wysokość podwozia nad jezdnią (np. citroen). Odpowiednie zapisy znajdują się co prawda w instrukcji obsługi wymienionych wyżej pojazdów, ale rzadko używane informacje wypadają z głowy.

POLECAMY Wypadek czy kolizja? Zatrzymaj się, pomyśl i pomóż

Pomoc drogowa kosztuje, więc wielu kierowców decyduje się na darmową pomoc życzliwego bliźniego, warto jednak pamiętać, że koszt organizacji holowania uszkodzonego auta do określonej liczby kilometrów jest bardzo często pokrywany z ubezpieczenia OC lub AC. W roszczeniu przydatny będzie rachunek wystawiony przez firmę holującą, a znajomy z linką rachunku raczej nie wystawi.
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2767
Zdjęcia: 9827
Rejestracja: 18 Cze 2012, 12:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Toyota zmienia świat Toyota zmienia świat
    Toyota jest znana w świecie motoryzacji jako innowator, który ma odwagę wprowadzać na rynek naprawdę rewolucyjne rozwiązania. Najbardziej znanym, spektakularnym przykładem jest Toyota Prius, która przestawiła ...
    Opady śniegu, a czasem słońce - jak sobie radzić w takich warunkach? Opady śniegu, a czasem słońce - jak sobie radzić w takich warunkach?
    Dostosowanie stylu jazdy do warunków pogodowych to jedna z podstawowych zasad, którymi powinni kierować się kierowcy. Sprawdzanie prognozy przed planowaną podróżą pozwoli nam lepiej przygotować się do ...

  •