Nie holuj bez sensu.... Kiedy warto wezwać pomoc drogową?

Nie holuj bez sensu.... Kiedy warto wezwać pomoc drogową?

22 Wrz 2017, 12:25

Kiedy znajomy (albo nieznajomy) prosi o zaholowanie go do warsztatu, nie zawsze wiadomo jak się zabrać do roboty. Bierzemy kawał liny, zaczepiamy o coś i… nasza pomoc zamienia się w "niedźwiedzią przysługę" jeżeli nie robiliśmy tego wcześniej to możemy uszkodzić holowany pojazd, zapłacić niespodziewany mandat, jak również stracić dobre stosunki towarzyskie lub sąsiedzkie. Kiedy zatem samodzielne holowanie nie ma sensu?
ImageLepiej nie holować bez odpowiedniej linki holowniczej. Nieodpowiednia, źle oznakowana i zamocowana linka może być przyczyną wypadku albo kosztować nas mandat.

Nie holujmy sami jeśli nie mamy zaczepów holowniczych. Od 2000 roku wszystkie nowe samochody mają takie zaczepy z tyłu i przodu. Starsze auta trzeba w nie wyposażyć na własną rękę. Niektóre samochody (np. nissan) nie mają zaczepów przymocowanych na stałe – wkręca się je tylko w razie potrzeby. Warto sprawdzić podczas zakupu używanego pojazdu, czy dostaliśmy ten drobiazg od sprzedawcy. Do zaczepiania linki w żadnym wypadku nie nadaje się hak holowniczy do holowania przyczepy!

Nie wolno holować samochodów z niesprawnymi systemami kierowniczym i hamulcowym. Jeśli po wypadku doszło do wycieku jakichkolwiek płynów, lepiej nie ryzykować zablokowania kół albo niewyhamowania w porę.
Pilni słuchacze kursu na prawo jazdy wiedzą, że nie można samodzielnie holować samochodów na autostradach. Mogą to robić tylko firmy pomocy drogowej posiadające specjalistyczne samochody (lawety), a nawet one muszą zjechać z autostrady najbliższym zjazdem.

Holowanie na lince samochodu z automatyczną skrzynią biegów grozi uszkodzeniem przekładni i konwertera. Podobnie jest z autami posiadającymi napęd na cztery koła, albo tzw. hydropneumatyczne zawieszenie regulujące wysokość podwozia nad jezdnią (np. citroen). Odpowiednie zapisy znajdują się co prawda w instrukcji obsługi wymienionych wyżej pojazdów, ale rzadko używane informacje wypadają z głowy.

POLECAMY Wypadek czy kolizja? Zatrzymaj się, pomyśl i pomóż

Pomoc drogowa kosztuje, więc wielu kierowców decyduje się na darmową pomoc życzliwego bliźniego, warto jednak pamiętać, że koszt organizacji holowania uszkodzonego auta do określonej liczby kilometrów jest bardzo często pokrywany z ubezpieczenia OC lub AC. W roszczeniu przydatny będzie rachunek wystawiony przez firmę holującą, a znajomy z linką rachunku raczej nie wystawi.
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2694
Zdjęcia: 9708
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Jak prawidłowo zamontować światła do jazdy dziennej (DRL)? Jak prawidłowo zamontować światła do jazdy dziennej (DRL)?
    Światła do jazdy dziennej w skrócie DRL (Daytime Running Lights) to światła które jak sama nazwa wskazuje służą do jazdy w ciągu dnia. Takich świateł można używać w ciągu dnia jako alternatywę dla świateł mijania. ...
    Autolaweta na bazie - Toyota Land Cruiser serii J7 Autolaweta na bazie - Toyota Land Cruiser serii J7
    Toyota Land Cruiser serii J7 znana jest jako praktyczna i niezniszczalna terenówka, wykorzystywana do najcięższych prac – od kopalni, przez wojsko, po służby ratunkowe i miejskie. Dobrym przykładem jest ciekawy ...

  •