Niedzielny kierowca na autostradzie - nie bądź taki!

28 Gru 2021, 16:49

W okresie świąteczno-noworocznym wielu polskich kierowców przemierza setki kilometrów, by spotkać się z bliskimi czy spędzić wolne dni z dala od domu. Nierzadko przynajmniej część trasy pokonują autostradą lub drogą szybkiego ruchu. Warto przypomnieć sobie, jak bezpiecznie i sprawnie poruszać się po drogach tego rodzaju, zwłaszcza jeśli na co dzień nie mamy ku temu okazji.

 1. Bezpieczny odstęp
 2. Jak wyprzedzać i dać się wyprzedzić?
 3. Co warto mieć ze sobą?

Trwa czas wzmożonych podróży. Na drogę wyjeżdżają również osoby, które rzadko mają okazję siadać za kierownicą, a jeszcze rzadziej poruszać się po autostradzie czy drodze ekspresowej. Nawet doświadczonym kierowcom zdarza się jednak popełniać podstawowe błędy, które przy wysokiej prędkości jazdy mogą mieć tragiczne konsekwencje. O czym należy pamiętać, a czego się wystrzegać na drogach szybkiego ruchu?
Niedzielny kierowca na autostradzie - nie bądź taki! Bezpieczny odstęp
Przepisy zakazujące tzw. "jazdy na zderzaku" na autostradzie i drodze ekspresowej obowiązują już od kilku miesięcy. Zgodnie z nimi na drogach szybkiego ruchu kierowca ma obowiązek zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu, który w metrach wynosi przynajmniej połowę liczby wyrażającej prędkość pojazdu (np. przy prędkości 120 km/h minimalny odstęp to 60 m).

"Zachowanie odpowiedniego odstępu od samochodu jadącego przed nami to jedna z podstawowych zasad bezpieczeństwa, która niejednokrotnie pozwala uniknąć zagrożenia w sytuacji nagłego hamowania czy nietypowego zachowania kierowcy przed nami. Pamiętajmy, by odpowiednio zwiększyć dystans od poprzedzającego pojazdu, gdy panują złe warunki atmosferyczne. Wydłuża się wtedy droga hamowania i potrzebujemy więcej czasu na reakcję" mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Jak wyprzedzać i dać się wyprzedzić?
Jeżeli chcemy wyprzedzić samochód przed nami, powinniśmy upewnić się, czy możemy zjechać na sąsiedni pas i prawidłowo zasygnalizować swój zamiar za pomocą kierunkowskazu. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku tzw. martwych punktów. Gdy pojazd znajdujący się za nami będzie niewidoczny w bocznym lusterku i nagle skręcimy lub zmienimy pas ruchu, możemy spowodować wypadek. Dzięki starannemu sygnalizowaniu manewru, który planujemy wykonać, możemy zminimalizować ryzyko wypadku, ponieważ kierowcy jadący za nami mają wtedy szansę zwolnić lub w inny sposób dostosować swoją jazdę do wykonywanej przez nas czynności.

POLECAMY Chcesz zmienić pas? Pamiętaj o pięciu ważnych zasadach!

Podczas wyprzedzania niedopuszczalna jest również wspomniana już "jazda na zderzaku" czy mruganie światłami, by wywrzeć presję na kierowcy jadącym przed nami. Takie zachowanie może skłonić go do wykonywania gwałtownych manewrów, np. nagłej zmiany pasa ruchu, co grozi wypadkiem.

Kiedy to my jesteśmy wyprzedzani przez innego uczestnika ruchu, w tym czasie i bezpośrednio potem nie wolno nam zwiększać prędkości. Powinniśmy bezwzględnie unikać także uporczywej jazdy lewym pasem, która stanowi wykroczenie i może prowokować innych kierowców do niebezpiecznych zachowań, np. wyprzedzania z prawej strony.

Co warto mieć ze sobą?
Jednym z elementów obowiązkowego wyposażenia samochodu jest trójkąt ostrzegawczy i powinniśmy zawsze mieć go w bagażniku. W przypadku awaryjnego postoju pojazdu na autostradzie lub drodze ekspresowej trójkąt należy umieścić w odległości 100 m za pojazdem.

POLECAMY Widzisz wypadek na drodze? Oto, co należy zrobić, a czego unikać

Warto również wozić ze sobą w kabinie kamizelkę odblaskową. W razie konieczności zatrzymania się na pasie awaryjnym kamizelka zwiększy nasze bezpieczeństwo, jeśli będziemy musieli wysiąść z samochodu. Nawet jeśli posiadamy kamizelkę, samochód lepiej opuścić jednak prawymi drzwiami (nie od strony drogi).

źródło: Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3561
Zdjęcia: 12766
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

28 Gru 2021, 17:53

Redakcja napisał(a):Przepisy zakazujące tzw. "jazdy na zderzaku" na autostradzie i drodze ekspresowej obowiązują już od kilku miesięcy
No i w święta miałem okazję trochę pojeździć po takich drogach. Niestety mało kto respektuje te przepisy. Sam jechałem na ekspresówce lewym pasem zostawiając przed sobą od auta poprzedzającego mniej więcej odstęp taki jak powinien być to kierowca za mną siedział na zderzaku i włączał lewy kierunek, a prawy pas jechał wolniej o jakieś 20-30km i nie było miejsca żeby zjechać.

Żeby nie było jechałem 125km/h :wink:

W sumie to nie rozumiem takich kierowców bo przecież widać że szybciej nie pojedzie mając z przodu sznur samochodów na wszystkich pasach.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 6230
Zdjęcia: 23
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Czy autostrada może zahipnotyzować kierowcę?
  Czy zdarza ci się przejechać kilkadziesiąt kilometrów i zupełnie tego nie pamiętać? Dotykający kierowców na dłuższych, prostych i monotonnych odcinkach drogi stan tzw. hipnozy drogowej czy autostradowej niejednokrotnie ...
  Luxury Sedans, Midsized - Audi A6
  Czasopismo "Consumer Reports" ogłosiło Audi A6 najlepszym samochodem w kategorii luksusowych sedanów średniej wielkości - "Luxury Sedans, Midsized". Redakcja magazynu oceniała właściwości jezdne, jakość wnętrza, zużycie ...

 •