Co wspólnego ma dekoder VIN z ochroną Twoich finansów? Sprawdź!

28 Lip 2022, 10:45

Zwłaszcza osoby prywatne samochodu szukają na rynku wtórnym. Jednak samochody używane są coraz droższe, a przy tym nie zawsze wolne od wad – technicznych i prawnych. Nic dziwnego, że przy zakupie pojazdu z drugiej ręki sprawdzamy go o wiele dokładniej niż jeszcze kilka lat temu – już nie tylko podczas przeglądu i jazdy próbnej, ale również posługując się dekoderem VIN. Od ponad 10 lat jest on dostępny w ofercie lidera branży raportów historii pojazdów – serwisu autoDNA. Najprawdopodobniej to najlepszy dekoder VIN na rynku.

 1. "Auta cytryny" na rynku samochodów używanych
 2. Sprawdzenie numeru VIN – co daje?
 3. Jakie informacje zawiera raport historii pojazdu autoDNA?
 4. Dlaczego autoDNA?
Co wspólnego ma dekoder VIN z ochroną Twoich finansów? Sprawdź! "Auta cytryny" na rynku samochodów używanych
Wśród sprzedawców samochodów używanych funkcjonują co prawda salony i firmy, ale sporą grupę stanowią także osoby prywatne, w tym handlarze. Duże ryzyko zakupu auta w złym stanie technicznym dotyczy przede wszystkim tych ostatnich. Gdy kupujemy od handlarza, powinniśmy koniecznie sprawdzić numer VIN samochodu, który mamy na oku. Pobranie raportu historii pojazdu jest wręcz obowiązkiem kupującego przy zakupie używanego samochodu.

Zdarza się, że niska cena samochodu, którego zakup wydaje się świetną okazją, jest wynikiem poważnych problemów technicznych. Nie brak też tzw. aut-cytryn. Tym terminem określa się samochody z powypadkową przeszłością, po zalaniu, przewłaszczeniu i innych zdarzeniach, które mają negatywny wpływ na wartość pojazdu.

Sprawdzenie numeru VIN – co daje?
Zakup takiego samochodu bez odpowiedniej weryfikacji niemal zawsze kończy się dla nowego właściciela stratą finansową. Szczególnie że trudno udowodnić sprzedawcy, że celowo zataił poważne usterki i fakty zaniżające wartość rynkową auta, na co teoretycznie pozwala tzw. instytucja rękojmi. Dekoder VIN pozwala uniknąć tych problemów.

Rekompensata praktycznie nie jest możliwa również przy zakupie samochodu pochodzącego z kradzieży. Co więcej, nowy właściciel straci nie tylko pojazd, ale i wydane na jego zakup pieniądze. Dodatkowo może zostać oskarżony o paserstwo (zwykle nieumyślne) i mieć postawione zarzuty karne. Tym bardziej warto sprawdzić numer nadwozia.

Problemów tych można w prosty sposób uniknąć i to nawet już na etapie przeglądania ofert kupna-sprzedaży. Wprowadzenie 17-znakowego numeru VIN do dekodera na stronie serwisu autoDNA odkryje przed Tobą historię samochodu. Dekoder wyświetli raport, który pozwoli Ci oddzielić samochody dobrej jakości od motoryzacyjnego szrotu, który nie jest wart swojej ceny.

Jakie informacje zawiera raport historii pojazdu autoDNA?
Raport Historii Pojazdu autoDNA to kompletny raport, który przedstawia zwięzły cykl z życia pojazdu, fakty i informacje o pojeździe, a w tym:

 • dane techniczne pojazdu;
 • fabryczne wyposażenie;
 • chronologicznie uporządkowaną listę szkód, kolizji i napraw;
 • listę kolejnych przeglądów, które pozwalają zweryfikować rzeczywisty przebieg;
 • archiwalne zdjęcia (np. z historycznych aukcji sprzedażowych);
 • informacje o ogłoszonych akcjach serwisowych dla danego egzemplarza;
 • informacje z baz kradzieżowych z Polski i zagranicy.

Dlaczego autoDNA?
autoDNA to wiodący dostawca raportów historii pojazdów używanych z Europy i USA (dane o pojazdach z ponad 20 krajów, z przeszło 50 000 różnych instytucji), działający w branży raportów od ponad 10 lat. Zalety oferowanego przez autoDNA produktu to:

 • atrakcyjna cena w porównaniu z potencjalnymi stratami finansowymi związanymi z zakupem problematycznych pojazdów;
 • międzynarodowy rejestr danych pojazdów używanych z bazą miliardów rekordów;
 • zwięzły i czytelny raport dostępny online natychmiast po zakupie;
 • prezentacja danych na chronologicznej osi czasu w formie pisemnej i graficznej;
 • szybki, intuicyjny i prosty proces zakupowy;
 • funkcja QR kodu (pionierskie rozwiązanie pozwalające na rozszerzenie oferty sprzedaży online i offline o historię pojazdu);
 • Centrum Powiadomień (pozwala w prosty sposób rozeznać się w zawartości raportu).

Historia pojazdu autoDNA daje możliwość identyfikacji problemów i ryzyk związanych z pojazdem używanym. To jedno z najlepszych narzędzi do walki z nieuczciwymi sprzedawcami. Przy niewielkim wydatku może on zapewnić oszczędności rzędu kilku, a może i kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto wspomnieć, że od 1 lipca 2022 r. na raporty historii pojazdu autoDNA obowiązuje promocyjna cena. Płacąc jedną, równą kwotę, użytkownik może pobrać większą liczbę raportów dostępnych dla weryfikowanego pojazdu.

źródło: materiał partnerski | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3585
Zdjęcia: 12782
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Co wspólnego ma dekoder VIN z ochroną Twoich finansów? Sprawdź!
  Zwłaszcza osoby prywatne samochodu szukają na rynku wtórnym. Jednak samochody używane są coraz droższe, a przy tym nie zawsze wolne od wad – technicznych i prawnych. Nic dziwnego, że przy zakupie pojazdu z drugiej ...
  10 faktów na temat programu ogniw paliwowych Hyundaia
  Do końca 2015 roku na europejskich drogach pojawi się 250 egzemplarzy modelu Hyundai ix35 Fuel Cell napędzanego ogniwami paliwowymi. Do końca 2015 roku do europejskich klientów trafi 250 egzemplarzy modelu Hyundai ...

 •