Czasem nie można wrzucić biegów na rozgrzanym silniku

23 Lip 2016, 16:48

Witam ! ;)
Od jakiegoś miesiąca mam taki problem że po rozgrzaniu (dłuższej pracy) silnika czuje opór przy wrzucaniu biegów, czasem do tego stopnia że nie ruszę z pod świateł, czasem w ogóle.
Po zgaszeniu silnika i ponownym uruchomieniu po chwili, problem ustaje, ew zanika w znacznym stopniu.
Myślałem że jest to wina układu pompka-wysprzęglik ale jak się okazało w lagunie 1 2.0 16v sprzęgło jest sterowane linką, wobec czego nie mam pojęcia jaki wpływ może mieć czas pracy silnika na działanie sprzęgła ;/
Nie wiem czy ma to wpływ ale:
-silnik trzęsie przy ruszaniu przy małych obrotach ( pewnie poduszki silnika)
-Auto rwie, szarpie przy popuszczaniu gazu, tym bardziej im niższy bieg.
Co wg was może być tu przyczyną i czemu tak :)?
Sqeed
Nowicjusz
 
Posty: 27
Prawo jazdy: 15 12 2015
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Renault Laguna 1
Silnik: 2.0 16v 140km
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

25 Lip 2016, 13:34

Sqeed napisał(a):Auto rwie, szarpie przy popuszczaniu gazu, tym bardziej im niższy bieg.
Winne pewnie będzie sprzęgło które kończy swój żywot. Problemem może być tarcza sprzęgłowa która jest uszkodzona, mogła się np. skrzywić lub rozpaść częściowo. Sprężynki amortyzujące szarpnięcia mogły stracić swoją początkową sztywność. Docisk może być uszkodzony, poluzowany. Kolejnym problemem może być koło zamachowe samochodu które ma zużytą płaszczyznę przez którą łączy się ze sprzęgłem. Generalnie najlepiej wymienić kompletne sprzęgło :)

A jak jest z poziomem oleju w skrzyni? Sprawdzałeś?
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

27 Lip 2016, 14:38

Póki nie miałem wstępnej diagnozy to nie zabierałem się za sprawy o których nie mam większego pojęcia, teraz poczytam co i jak i dam znać ;)
Sqeed
Nowicjusz
 
Posty: 27
Prawo jazdy: 15 12 2015
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Renault Laguna 1
Silnik: 2.0 16v 140km
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999