Czy tak wolno?

11 Gru 2018, 16:44

Czy tak wolno?
Na końcu tej ulicy, można skręcić w prawo lub lewo co widać na znaku. Ulica jest szeroka i bez problemu zmieszczą się tutaj dwa auta obok siebie, pomimo braku linii. Niestety pan w srebrnym aucie jedzie środkiem. Teraz proszę sobie wyobrazić, że za srebrnym autem stoi 20 aut, czyli mamy korek. Wszyscy kręcą w lewo, a ja chcę w prawo. Czy zatem pomimo braku linii, auta które kręcą w lewo nie powinny się ustawić przy lewej krawędzi? Wówczas ja mógłbym spokojnie jechać obok w prawo? Co mówią przepisy? Czy można tak jechać środkiem? Przez takich cwaniaków człowiek musi odczekać ten korek, mimo że miejsca jest dość na dwa auta obok siebie.
Czy tak wolno?
Jacek366
Obserwowany
 
Posty: 2
Zdjęcia: 1

12 Gru 2018, 22:37

No niestety - ustawa jasno określa, kiedy można wyprzedzać z prawej strony...Podstawowa wiedza każdego kierowcy....
Oprócz tego zapewne wiesz, że droga, mimo iż wydaje się tam szeroka, to dwa samochody obok siebie ciężko się tam mieszczą. Kiedyś było tam sporo otarć o lusterka, czy zderzaki. I kierowcy już się nauczyli, że muszą jechać środkiem, by uniemożliwić innym wyprzedzanie ich z prawej strony i chcą uniknąć zniszczenia samochodu przez tych, co chcą na siłę wyprzedzać z prawej. Kilka miesięcy temu zrobili tam prawoskręt ( wcześniej nie było ).
W godzinach szczytu zawsze jest tam korek od świateł do świateł.Chcąc jechać w kierunku szpitala można ten korek ominąć jadąc Niepodległości i Fitelberga. Potem skręcasz w prawo na Edukacji i skrzyżowanie przejeżdżasz na wprost z pierwszeństwem. Ewentualnie poprostu przejechać przez parking kościelny i wyjeżdżasz z parkingu bezpośrednio na prawoskręt.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

15 Gru 2018, 17:27

Wyprzedzanie z prawej strony? Tylko że ja chcę skręcić w prawo. Przepisy mówią że należy ustawić się jak najbliżej tej krawędzi jezdni, w którą stronę zamierzamy skręcić. Jadąc w prawo staje przy prawej, w lewo przy lewej. Jazda po parkingowej drodze koło kościoła + progi to nie jest rozwiązanie. Jak rozumiem przepisy jedno a ludzie drugie. Cza poprostu tirem załadowanym się rozpędzić i skasować ten korek. Tak jak to w Rosji robią, bo widzę że innego sposobu nie ma. Miasto też się nie śpieszy z modernizacją.
Jacek366
Obserwowany
 
Posty: 2
Zdjęcia: 1

16 Gru 2018, 20:07

Jacek366 napisał(a):Wyprzedzanie z prawej strony? Tylko że ja chcę skręcić w prawo.

Jacek366 napisał(a):Wszyscy kręcą w lewo, a ja chcę w prawo. Czy zatem pomimo braku linii, auta które kręcą w lewo nie powinny się ustawić przy lewej krawędzi? Wówczas ja mógłbym spokojnie jechać obok w prawo?

No a jakby wszystkie te samochody ustawiły się tak jak chcesz przy osi jezdni ( bo przy lewej krawędzi nie mogą, bo lewa krawędż jezdni znajduje się na pasie w przeciwnym kierunku ), to co by ci to dało? Pojechałbyś z ich prawej strony? I nie byłoby to wtedy wyprzedzanie z prawej?A czy można wyprzedzać samochodem inne samochody z prawej strony? Biorąc oczywiście pod uwagę ulicę, o której piszemy?
Jacek366 napisał(a): Jazda po parkingowej drodze koło kościoła + progi to nie jest rozwiązanie.

No więc nie pozostaje ci nic innego jak stać w tym korku i to nawet w sytuacji, jakby wszystkie auta ustawiały się przy osi jezdni, bo nie możesz tych samochodów w tym miejscy wyprzedzać z prawej. Musisz stać w tym korku do momentu, aż będziesz miał możliwość zjechać na pas do skrętu w prawo.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

19 Sty 2019, 20:27

Wyprzedzanie z prawej strony? Tylko że ja chcę skręcić w prawo. Przepisy mówią że należy ustawić się jak najbliżej tej krawędzi jezdni, w którą stronę zamierzamy skręcić. Jadąc w prawo staje przy prawej, w lewo przy lewej. Jazda po parkingowej drodze koło kościoła + progi to nie jest rozwiązanie. Jak rozumiem przepisy jedno a ludzie drugie. Cza poprostu tirem załadowanym się rozpędzić i skasować ten korek. Tak jak to w Rosji robią, bo widzę że innego sposobu nie ma. Miasto też się nie śpieszy z modernizacją.
serano33
Obserwowany
 
Posty: 2

20 Sty 2019, 13:10

serano33 napisał(a):Wyprzedzanie z prawej strony? Tylko że ja chcę skręcić w prawo. Przepisy mówią że należy ustawić się jak najbliżej tej krawędzi jezdni, w którą stronę zamierzamy skręcić.

Zgadza się. Ale to dotyczy skrzyżowania - skręcając w prawo masz być max prawej krawędzi jezdni, a skręcając w lewo maksymalnie przy lewej krawędzi jezdni bądź przy osi jezdni. A dokładnie przepisy mówią, że dojeżdżając do skrzyżowania z zamiarem skrętu w...
Natomiast stojąc w korku na wysokości kościoła nie dojeżdżasz do skrzyżowania. Masz więc zajmować jezdnię przeznaczoną po prawej stronie drogi. I tyle. I tak te wszystkie samochody robią. A niestety między jednym a drugim skrzyżowaniem nie ma na tyle miejsca, żeby dwa samochody mogły jechać obok siebie. A gdyby nawet szerokość jezdni na to pozwalała, to i tak nie mógłbyś żadnego z nich wyprzedzić z prawej strony. Nawet gdyby te wszystkie auta jechały przy samej osi jezdni. Bo wówczas wyprzedzałbyś z prawej strony, co jest zabronione. Zgodnie z przepisami musisz jechać w tym korku do momentu, aż zacznie ci się pas do skrętu w prawo.
Co innego, gdyby większość aut skręcała w prawo,, a ty w lewo. Wówczas, gdyby szerokość jezdni pozwalała, to mógłbyś te samochody jadące w tym korku wyprzedzać z lewej. Pod uwagę musisz wziąść fakt, że nie ma linii rozdzielającej tą jezdnię na dwa pasy.
serano33 napisał(a): Jazda po parkingowej drodze koło kościoła + progi to nie jest rozwiązanie.

Pozostaje ci jazda koło pogotowia. Wówczas na tym skrzyżowaniu pojedziesz prosto i z pierwszeństwem.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Audi A3 numerem jeden w klasie samochodów kompaktowych
    W tegorocznej edycji plebiscytu AUTO BILD-Design-Award, czytelnicy tego popularnego magazynu motoryzacyjnego uznali nowe Audi A3 za najatrakcyjniejsze auto w klasie małych i kompaktowych samochodów. W plebiscycie o ...
    Silnik 1UR-FSE
    Turbodoładowaniem nie dysponuje natomiast 4,6-litrowy silnik 1UR-FSE. Tę jednostkę Lexus również montował pod maską swoich największych i najbardziej komfortowych limuzyn. W latach 2006-2017 motor był dostępny w modelu ...