Czy warto zakładać LPG?

03 Sie 2018, 22:26

Witam. Kupiłem niedawno Peugeota 406 Coupe 3.0 V6 w limitowanej serii Settant ani, wyszło ich jakieś 1300 sztuk na cały świat w tej wersji. Auto zamierzam trzymać MINIMUM 3 lata i jeździć około 700-1000 kilometrów miesięcznie. W obecnej chwili spalanie wynosi jakieś 7.5-8 litrów w trasie i 15-17 po mieście, więc za średnia można przyjąć 13 litrów benzyny.

Zastanawiam się czy warto do takiego auta zakładać LPG, instalacja będzie kosztować 4000 zł, ale wiadomo - dochodzą droższe przeglądy, serwis lpg i koszt benzyny na odpalenie.

Tutaj mam największy dylemat, teoretycznie instalacja się opłaca, ale czy drastycznie zmniejszy to wartość auta w przypadku późniejszej odsprzedaży?
Exodiss
Początkujący
 
Posty: 228
Auto: Peugeot 406 Coupe
Silnik: 3.0 V6 207KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sport/Coupe
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

25 Sie 2018, 18:36

Warto, ja swoim aucie mam instalcję BRC i spalanie na poziomie 5-6 litrów gazu. Jeden zbiornik - 34 litry - starczy na 2-3 tygodnie jazdy ( tylko do pracy i na powrót , o ile nie wszwędam się nigdzie inndziej) - teraz przejechałam 310 km i mam pustą butlę i muszę zatankować, więc oceń sam. Poniżej detale mojej instalacji. ta instalacja ma 3 lata - tyle samo co samochód.
Czy warto zakładać LPG?
Pozdrawiam,
Całuski,
Ewa
ryoko
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 43
Zdjęcia: 8
Prawo jazdy: 11 07 2011
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Toyota Yaris III
Silnik: 1329 73kW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2015

19 Wrz 2018, 11:45

Exodiss napisał(a):Tutaj mam największy dylemat, teoretycznie instalacja się opłaca, ale czy drastycznie zmniejszy to wartość auta w przypadku późniejszej odsprzedaży?
Policz sobie ile jesteś w stanie zaoszczędzić przez trzy lata po założeniu takiej instalacji to zobaczysz że nawet jak sprzedając auto wystawisz mniejszą cenę to i tak będziesz sporo do przodu.

Zrobiłem przykładową kalkulację i możesz ją zobaczyć w forumowym kalkulatorze wraz z opisem i dokładnymi danymi kalkulator/lpg/1/5/2-25/4000/12000/13/20/ przyjąłem 20% więcej gazu od paliwa.

A tu podsumowanie: "Przy średnich cenach benzyny 5 zł i LPG 2.25 zł, spalaniu gazu na poziomie 15.6 L/100km oraz koszcie 4000 zł jaki musimy ponieść na założenie instalacji gazowej, powyższe wyliczenia wskazują na to, że założenie instalacji gazowej zwróci nam się po około 13 miesiącach i przejechaniu w tym czasie dystansu 13377.93 km. Dodatkowe opłaty w wysokości około 599.72 zł które musimy ponosić w ciągu roku mając samochód wyposażony w instalację LPG zwrócą nam się po przejechaniu kolejnych 2005.75 km. Oszczędności na jakie możemy liczyć po założeniu instalacji gazowej do naszego samochodu w ciągu roku wyniosą w przybliżeniu 2988.28 zł uwzględniając dodatkowe okresowe wydatki związane z założoną instalacją LPG. "
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!

19 Wrz 2018, 19:26

Exodiss napisał(a):Zastanawiam się czy warto do takiego auta zakładać LPG, instalacja będzie kosztować 4000 zł

Prawda jest taka że oszczędzają Ci co mają pieniądze, nie masz funduszy nie kupisz pralki A+++ czy lodówki. Kwestia tylko czy w ostatecznym rozrachunku chcesz wydawać mniej na paliwo. Montaż zawsze się opłaca kwestia tylko po jakim czasie zwróci się koszt montażu.
djkranc
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 989
Zdjęcia: 6
Przebieg/rok: 50tys. km
Auto: Skoda Fabia / Citroen C5
Silnik: 1.4 16v / 2.0 16v
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2002

21 Wrz 2018, 20:59

No i najważniejsze to lepiej oszczędzać po montażu, a nie na montażu. Nawet wliczając wszystkie koszty o których piszesz montaż i tak się zwróci. Jeśli zaś chodzi o utratę wartości to o to martwiłbym się najmniej. Załóż dobrą instalację, która ma dobrą renomę np BRC, bo takie są często szukany przy używanych autach. I jak będziesz dbał o auto i robił regularne przeglądy to nie powinno być problemu. Czasami wręcz instalacja wartość auta podwyższa.
lotek33
Aktywny
 
Posty: 283
Zdjęcia: 3
Auto: vw golf 3
Silnik: 1.6
Paliwo: Benzyna + LPG

25 Wrz 2018, 18:47

lotek33 napisał(a):Czasami wręcz instalacja wartość auta podwyższa.

Nie spotkałem auta którego instalacja gazowa podnosi wartość ewentualnie takie auto łatwiej sprzedać ale nie sprzedaje się ich drożej bo ma zasilanie LPG.
djkranc
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 989
Zdjęcia: 6
Przebieg/rok: 50tys. km
Auto: Skoda Fabia / Citroen C5
Silnik: 1.4 16v / 2.0 16v
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2002
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Zmęczony kierowca - mikrosen i zaśnięcie za kierownicą
    Pomimo tego, że zmęczenie lub zaśnięcie za kierownicą zajmuje w statystykach policyjnych w Polsce i na świecie dalekie miejsca w klasyfikacji przyczyn wypadków, to szacuje się, że w rzeczywistości stanowi istotną przyczynę ...
    Ile można zapakować do samochodu?
    Każdy samochód opisany jest dziesiątkami parametrów. Dotyczą pojemności silnika, ilości miejsc siedzących czy masy własnej. Wśród parametrów jest jeszcze jeden, często przez użytkowników ...

31 Paź 2018, 21:10

A wg mnie dobra instalacja LPG to zawsze wartość dodana, czy tego chcesz czy nie. Jeśli ktoś decyduje się sprzedać auto ze sprawną instalacją LPG to z pewnością nie poda ceny takiej jak bez instalacji. A to że szybciej takie auto znajdzie nabywcę to też ma niebagatelne znaczenie.
lotek33
Aktywny
 
Posty: 283
Zdjęcia: 3
Auto: vw golf 3
Silnik: 1.6
Paliwo: Benzyna + LPG

06 Lis 2018, 18:24

lotek33 napisał(a):zawsze wartość dodana

wartość dodana a podnoszenie wartości to według mnie zupełnie 2 inne rzeczy, dodatkowo nie wiem czy kilku czy kilkunasto letnia instalacja to wartość dodana.
djkranc
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 989
Zdjęcia: 6
Przebieg/rok: 50tys. km
Auto: Skoda Fabia / Citroen C5
Silnik: 1.4 16v / 2.0 16v
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2002

09 Lis 2018, 11:33

djkranc napisał(a):Nie spotkałem auta którego instalacja gazowa podnosi wartość ewentualnie takie auto łatwiej sprzedać
Dokładnie to samo obserwuję. Nawet samochody które mają instalację generacji V które są drogie w założeniu pomagają jedynie w szybszej sprzedaży auta. I tu mówimy o samochodach w których instalacja nie jest starsza niż około 3-4 lata.

Często jest też tak że ludzie nie bardzo chcą kupować samochód z instalacją gazową która ma już ponad 5-6 lat bo zwyczajnie boją się że pociągnie to za sobą koszty jakiś napraw ale jeżeli instalacja była założona fachowo i serwisowana na czas to raczej powinno być wszystko ok a kupujący powinien cieszyć się z oszczędności na paliwie od razu po kupnie takiego samochodu. Oczywiście pomijając pakiet startowy o którym zawsze trzeba pamiętać kupując używane auto.
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!

09 Lis 2018, 15:25

Cichy77 napisał(a):jeżeli instalacja była założona fachowo i serwisowana na czas to raczej powinno być wszystko ok

Największym problemem jest jakoś naszego gazu w Polsce oraz czynnik ludzki za zwyczaj ludzie idąc do warsztatu LPG zaczynają od słowa poproszę najtańszą instalację co niesie za sobą słabszej jakości komponenty.
djkranc
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 989
Zdjęcia: 6
Przebieg/rok: 50tys. km
Auto: Skoda Fabia / Citroen C5
Silnik: 1.4 16v / 2.0 16v
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2002

10 Lis 2018, 15:24

djkranc napisał(a):Największym problemem jest jakoś naszego gazu w Polsce oraz czynnik ludzki za zwyczaj ludzie idąc do warsztatu LPG zaczynają od słowa poproszę najtańszą instalację co niesie za sobą słabszej jakości komponenty.


Z tym akurat trafiłeś w sedno. Natomiast do każdego auta i tak podchodzi się indywidualnie. Inną sprawą jest jak instalacja ma 10 lat, jest niewiadomego pochodzenia, inną jak ma 2 lat i jest dobrej klasy itd. Dlatego tym ważniejszą sprawą jest w przypadku takiej 2 letniej instalacji, jak jest dobrej jakości i porządnie zamontowana.
lotek33
Aktywny
 
Posty: 283
Zdjęcia: 3
Auto: vw golf 3
Silnik: 1.6
Paliwo: Benzyna + LPG

20 Lut 2019, 17:52

LPG wrzucone więc w sumie nie ma już co gdybać :P
Exodiss
Początkujący
 
Posty: 228
Auto: Peugeot 406 Coupe
Silnik: 3.0 V6 207KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sport/Coupe
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

20 Lut 2019, 20:03

Exodiss napisał(a):LPG wrzucone

Jakoś źle mi się to kojarzy, od razu mam przed oczami wiązkę puszoną po silniku i tego rodzaju uchybienia. Mam nadzieje że jednak masz założoną instalację i poprawnie wystrojoną. W każdym razie witamy w gronie ludzi mądrze wydających pieniądze na zasilanie swojego pojazdu.
djkranc
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 989
Zdjęcia: 6
Przebieg/rok: 50tys. km
Auto: Skoda Fabia / Citroen C5
Silnik: 1.4 16v / 2.0 16v
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2002

20 Lut 2019, 20:10

Myślę że za ponad 4 kafle w renomowanym warsztacie nie było wrzutu pod maskę :P
Exodiss
Początkujący
 
Posty: 228
Auto: Peugeot 406 Coupe
Silnik: 3.0 V6 207KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sport/Coupe
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

27 Lut 2019, 13:28

Exodiss napisał(a):Myślę że za ponad 4 kafle w renomowanym warsztacie nie było wrzutu pod maskę
Możesz wrzucić jakieś fotki z pod maski zobaczymy jak to wygląda 8)
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!