Darowizna, Auto już w Polsce na niemieckich blachach

03 Maj 2010, 17:10

Witam,

Na wstępie szybko nadmienię, iż szukałem podobnego tematu i natrafiłem na kilka sprzecznych informacji - dlatego proszę o informacje.


Teściowa mieszkająca na stałe w Niemczech (niemieckie obywatelstwo) chce podarować auto swojej córce mieszkającej w Polsce (mojej żonie, polskie obywatelstwo). Auto jest obecnie w Polsce na niemieckich blachach.

Chcemy spisać umowę darowizny, wziąć tablice i wyrejestrować auto w Niemczech, a następnie po otrzymaniu briefu zarejestrować je w Polsce.

Pytania:

1) Czy umowa musi być w języku niemieckim? Jeśli tak czy mogę prosić o link do wzoru takiej umowy (nic nie możemy znaleźć).

2) Czy umowę trzeba pokazywać w Niemczech czy wystarczy tylko po prostu wyrejestrować auto? Dodam, iż nie potrzeba nam ani OC ani próbnych tablic bo auto już jest w Polsce.

3) Kolejność działań w PL już znam z innych wątków, tylko czy jak podjadę autem bez tablic na stację kontroli na przegląd to nie wezwą policji? Czy można wnioskować o wydanie jakiegoś dokumentu ze skierowaniem na przegląd, z którym mogę poruszać się po ulicach?


Serdeczna prośba o odpowiedź,
Pozdrowienia ze Szczecina!

Miłej resztki weekendu ;)
czecho
Nowicjusz
 
Posty: 1
Miejscowość: Szczecin

03 Maj 2010, 18:03

czecho napisał(a):tylko czy jak podjadę autem bez tablic na stację kontroli na przegląd to nie wezwą policji?

Nie będziesz miał najmniejszego problemu z wykonaniem OBT przed I rej.jezeli w
samochodzie nie bedzie tablic rej....
czecho napisał(a):Czy można wnioskować o wydanie jakiegoś dokumentu ze skierowaniem na przegląd, z którym mogę poruszać się po ulicach?

Jezeli masz wazny przegląd z Niemiec to nie musisz robić calego OBT.Wystarczy jak
udasz się do WK a oni Ci powiedzą co musisz zrobić.Powinni Ci wydać PC oraz tab.
rejestracyjne...

[ Dodano: Pon Maj 03, 2010 19:05 ]
czecho napisał(a):2) Czy umowę trzeba pokazywać w Niemczech czy wystarczy tylko po prostu wyrejestrować auto?

W Niemczech wystarczy jak zgłosisz się z ich DR i zgłosisz im ze samochód jest
sprzedany.Na tej podstawie zostanie on wymeldowany..
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

04 Maj 2010, 08:07

Umowa darowizny może być w języku polskim.
tu możesz pobrać umowę
[link wygasł]

Sprawdź tylko, czy lepiej będzie zawrzeć ją w Polsce czy w Niemczech.
Ogólnie darowizny między najbliższą rodziną są nieopodatkowane ale powyżej pewnej kwoty należy ten fakt zgłosić do US. Tak się dzieje z umowami zawieranym w Polsce i nie wiem czy tak samo wygląda sprawa gdy miejsce zawarcia umowy jest poza granicami.
tu możesz trochę poczytać o darowiznach
[link wygasł]

pozdrawiam

Dariusz Sawicki
pozdrawiam

Dariusz Sawicki

Masz problem z rejestracją samochodu?
Daj znać zajmiemy się tym za Ciebie.
DariuszSawicki
Stały forumowicz
 
Posty: 1029
Miejscowość: Wrocław
Auto: Nie mam