Auto od handlarza na niemieckich/szwajcarskich blachach - co i jak?

26 Cze 2023, 14:19

Cześć,

Szukam auta, ale większość fajnych egzemplarzy jest od handlarzy albo "wcale-nie-handlarzy-tylko-Pana-Pawła" na niemieckich lub szwajcarskich blachach (czasem mają też takie bez oznaczenia państwa i nie wiem co to za blachy).

Czytałem co nieco na temat rejestracji, prawa do jazdy tym autem i trochę się pogubiłem. Czy zechce ktoś wytłumaczyć "jak krowie na rowie"? Rozumiem, że jak auto ma blachy, to jest prawo nim jeździć przez 30 dni, ale nie jest wyrejestrowane w Niemczech? Trochę się boję, żebym nie wdepnął w minę. Pomocy!
Cebuller
Nowicjusz
 
Posty: 20

26 Cze 2023, 15:35

Cebuller napisał(a):ale większość fajnych egzemplarzy jest od handlarzy

i tak ma być :lol:
Cebuller napisał(a):na niemieckich lub szwajcarskich blachach (czasem mają też takie bez oznaczenia państwa i nie wiem co to za blachy).


nie zachodź w głowę
Cebuller napisał(a):Rozumiem, że jak auto ma blachy, to jest prawo nim jeździć przez 30 dni,

blacha to tylko blacha , blachy to nie jest dokument tylko odwzorowanie tego co jest w dowodzie rejestracyjnym
Cebuller napisał(a): ale nie jest wyrejestrowane w Niemczech?


Każde auto z zagranicy jest wyrejestrowane, przeciez nie moze być zarejestrowane w 2 czy 3 Państwach :lol:
Cebuller napisał(a):Trochę się boję, żebym nie wdepnął w minę. Pomocy!

Nooo powiem Ci że można wdepnąć, trzeba uważać
toyman40
Stały forumowicz
 
Posty: 1286

26 Cze 2023, 15:43

Cebuller napisał(a):Czy zechce ktoś wytłumaczyć "jak krowie na rowie"?

Tak
Zasadniczno wg. przepisów w Polsce jeżeli samochód jest wyrejestrowany za granicą i nie zarejestrowany nigdzie to mimo iż będzie miał zrobiony ważny przegląd techniczny oraz wypisana zostanie na niego polisa ubezpieczeniowa to i tak podczas np. kontroli policyjnej policjant Może nałożyć mandat za niedopuszczenie do ruchu w wysokości 1500-5000zł. Aczkolwiek to i tak jest uzależnione na kogo się trafi, osobiście miałem kilka kontroli na tych blachach i mandatu nie dostałem.
Gorzej by było np. podczas kolizji takim samochodem, mogą być problemy z wypłatą odszkodowania, w przypadku małych szkód pewnie wypłacą, ale w przypadku dużych może być spory problem.
toyman40
Stały forumowicz
 
Posty: 1286

26 Cze 2023, 16:01

@toyman40
Jeśli są blachy, to auto musi być nadal zarejestrowane za granicą, bo przecież wyrejestrowanie oznacza, że musisz zdać te blachy.
W takim razie jak ma blachy, dowód rejestracyjny i w CEPIKu się to zgadza, to można spać spokojnie i jeździć max 30 dni od zakupu przeze mnie? Czy max 30 dni od daty zakupu auta przez handlarza?
Cebuller
Nowicjusz
 
Posty: 20

26 Cze 2023, 16:11

Cebuller napisał(a):@toyman40
Jeśli są blachy, to auto musi być nadal zarejestrowane za granicą, bo przecież wyrejestrowanie oznacza, że musisz zdać te blachy.

:lol: wiesz mnie uczyć nie musisz bo sprowadzam auta od 15 lat.
Z niektórych krajów auta przychodzą z tablicami , zdzierana jest tylko nalepka legalizacyjna.
z niektórych krajów przychodzą bez tablic
Wtedy zamawia się tablice np. tutaj
https://allegro.pl/listing?string=tabli ... cjonerskie
:lol:
zakłada i ogień na tłoki :lol:

Tablica to jest tylko kawałek blachy, dokumentem jest dowód rejestracyjny.
Każde auto z za granicy jest wyrejestrowane, nie ważne czy na tym aucie są tablice czy ich nie ma.
toyman40
Stały forumowicz
 
Posty: 1286

26 Cze 2023, 17:34

Cebuller napisał(a):Jeśli są blachy, to auto musi być nadal zarejestrowane za granicą, bo przecież wyrejestrowanie oznacza, że musisz zdać te blachy.
każdy kraj ma swoją politykę, nie sugeruj się polskimi przepisami dla aut z zagranicy.
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16188
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Droga hamowania vs droga zatrzymania
    Droga hamowania to odległość przebyta przez samochód od momentu uruchomienia hamulca do całkowitego zatrzymania auta. Natomiast aby poznać drogę zatrzymania, trzeba doliczyć odcinek, który przejedzie samochód ...

26 Cze 2023, 18:50

Cebuller napisał(a):W takim razie jak ma blachy, dowód rejestracyjny i w CEPIKu się to zgadza, to można spać spokojnie i jeździć max 30 dni od zakupu przeze mnie? Czy max 30 dni od daty zakupu auta przez handlarza?


Obowiązek zarejestrowania samochodu z za granicy masz na dzień 26.06.2023 60 dni (za niedługo będzie 30dni) OD Daty przekroczenia granicy.
Czyli defacto nie od Twojego zakupu u handlarza , bo handlarz mógł kupić i zadeklarować np. 50 dni wstecz, wtedy Tobie zostanie już tylko 10 dni.
W przeciwnym razie kara od 200-1000zł :lol:


no chyba że zrobicie lewe papiery to wiadomo papier wszystko przyjmie.
U mnie to jest np. tak że każde auto po przywiezieniu leci na przeglad techniczny, później płacę akcyzę, i czekam 60dni na sprzedani, jeżeli się auto nie sprzeda to rejestruję i sprzedaję rejestrowane. :mrgreen:
toyman40
Stały forumowicz
 
Posty: 1286

28 Cze 2023, 21:51

czyli nakupione pewnie :lol:
toyman40
Stały forumowicz
 
Posty: 1286