Długa lista, co wybrać?

06 Gru 2015, 23:33

Witam wszystkich,
Piszę z prośbą o pomoc w wyborze samochodu. Stworzylem dość długą listę samochodów w budżecie do 10 tyś. Im mniej pójdzie na auto, tym wiecej bedzie na naprawe. Zależy mi na tym, żeby naprawy nie były bardzo drogie. Żeby auto nie spalało olbrzymich ilosci benzyny (raczej benzyny, chyba że lepiej kupić diesla). Auto do miasta i w trasę. Więc przyda się mieć czym wyprzedzić. Ogólnie chciałbym wiedzieć, które z wybranych przeze mnie samochodów są warte uwagi, nad którymi można się zastanowić, a które wykreślić od razu. Jeśli znajdzie sie jakiś godny polecenia, to chciałbym wiedzieć z jakim silnikiem.
Moja lista:
Ford Mondeo 3
Skoda Octavia
Rover 75
BMW E46
Renault Vel Satis
Peugeot 307
Alfa Romeo 156
Chevrolet Evanda
Chevrolet Nubira
Chevrolet Lacetti (sedan)
Kia Cerato
Kia Magnetis
Lancia Lybra
Saab 9-3
Seat Toledo
Seat Ibiza 3
Volvo s40
Renault Clio II 2.0 170 km
Mazda Xedos 6/9

Jeśli, któryś z wymienionych samochodów jest bardzo drogi w eksploatacji, albo części są trudno dostępne to proszę odradzic :mrgreen:
Zdaję sobie sprawę, że lista jest bardzo długa. Dlatego chciałbym z Waszą pomocą skrócić ją do minimum. Wiem że nie wszystkie samochody są tej samej klasy, ale mógłbym pójść na pewne ustępstwa, np. w clio ze wzgledu na moc.
Za każdą pomoc będę wdzieczny.
Pozdrawiam.
Riddim
Nowicjusz
 
Posty: 23
Auto: Honda Civic VIII
Paliwo: Benzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2008

07 Gru 2015, 01:09

Zazwyczaj na trasy lepsze są auta z segmentu D - dużo droższe w naprawie jak te C nie są, a często zalety rekompensują różnice w cenie z dużą nawiązką. Z wymienionych przez ciebie Mondeo, ale raczej mk2 z jednym z topowych silników (2,5 V6 w gazie to bardzo fajna sprawa - nie pali tak dużo a jeździ wybornie) w wersji ST - za 10k można kupić w bardzo dobrym stanie, z bogatym wyposażeniem i może nawet jakimiś gratisami. Octavia też spoko, ale będzie mniejsza, to taki segment C+ - niby oparta na Golfie, ale jednak większa, wygodniejsza. Za 10k trafisz z silnikiem 1.8/1.8T/2.0 w gazie z dobrym wyposażeniem i jeszcze ci zostanie.

Rover i BMw będą droższe w utrzymaniu niż 2 w/w, ale Rover będzie wygodniejszy a BMW będzie lepiej jeździć (RWD i tyle), ale za 10k albo E36 z 2.5/2.8 albo biedawersja E46 z R4 - w porównaniu do Mondziaka ST chociażby jedyną zaletą jest napęd na tył właśnie.

Pug 307, Alfa 156 i Vel Satis raczej nie są polecane ze względu na awaryjność. Chevrolety za to raczej tak, ale to nudne auta :) Saab 9-3 fajny, warto poszukać, podobnie jak Volvo S40 (a może i S60). Seaty przeciętne, Toledo/Leon z 1.8(T)/2.0 są spoko, ale to takie mniejsze Octavie, za to ładniejsze IMO. Clio za małe na trasy jakiekolwiek, wymęczysz się a moc nic nie warta, gdy nie chcesz wracać za kółko - lepiej poszukać czegoś większego z mocnym silnikiem - E36/Mondeo ST/jakiś VAG z 1.8T i jeżeli będzie mało to zawsze można niskim kosztem np. zarzucić program i trochę więcej mocy zrobić.

Do listy na pewno dopisałbym Citroena C5 2.0 (choć nie grzeszy dynamiką), Golfa IV i Audi A3 (uwagi jak do Leona).
Żółtek
Aktywny
 
Posty: 294
Prawo jazdy: 06 08 2015
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: C5 mk1
Silnik: 2.0 136KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Liftback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2002

07 Gru 2015, 08:54

Dzięki za szybką i wyczerpującą odpowiedź :)
Chciałbym jeszcze wiedzieć czy w tej kwocie starczy na Mondeo mk3.
Wizualnie najbardziej przekonują mnie E46 i Rover 75 ale skoro są droższe to chyba lepiej odpuścić. Jeśli chodzi o E46 to domyślam się że w większości mocno zajechane. Na 3 miejscu Mondeo 3. Z tego co napisałeś wydaje mi się, że najlepiej rozejrzec się za Octavią, Saabem 9-3, Mondeo 2 (niestety) i Volvo. S40/60 też nie są drogie w eksploatacji? Jeśli chodzi o E46 to domyślam się że w większości mocno zajechane.
Riddim
Nowicjusz
 
Posty: 23
Auto: Honda Civic VIII
Paliwo: Benzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2008

07 Gru 2015, 15:59

Mondziak Mk3 do dostania, ale w słabszej wersji silnikowej (nie lubią się z LPG) i w idealnym stanie nie będzie na pewno. E46 albo w niezłym stanie z badziewnym silnikiem albo w fatalnym z dobrymi silnikami - raczej odpada, za 10k może ew. wpaść compact z 2.0 R6, ale daleki od dobrego stanu. Volvo jest nieco droższe w eksploatacji niż Ford czy Skoda ale rekompensują to nieco niższą awaryjnością, dobrymi silnikami no i zazwyczaj lepszym wykonaniem - w czym nie miałem na myśli S60 a V40 - tak to jest jak się pisze na śpiącego :D Ja osobiście w tej cenie patrzyłbym za Mondeo ST, Cytryną C5, Kią Magnetis i Saabem 9-3 w tej właśnie kolejności :)
Żółtek
Aktywny
 
Posty: 294
Prawo jazdy: 06 08 2015
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: C5 mk1
Silnik: 2.0 136KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Liftback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2002

07 Gru 2015, 16:18

W takim razie na chwilę obecną najbardziej biorę pod uwagę Mondeo 3 i Octavię.
Muszę jeszcze przemyśleć Twoje propozycje.
C5 raczej nie przypada mi do gustu.
Podobno Saab 9-3 nie jest taki tani w eksploatacji, wiesz coś na ten temat?
V40 nie, nie lubię kombi :)
Na temat magnetisa jeszcze poczytam, bo jeszcze nic o nim nie wiem.
Ostatnio edytowany przez Riddim, 07 Gru 2015, 16:23, edytowano w sumie 1 raz
Riddim
Nowicjusz
 
Posty: 23
Auto: Honda Civic VIII
Paliwo: Benzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2008

07 Gru 2015, 16:23

Saab to w duzej mierze Opel, pewnie jest troche rzadszy ale z czesciaami i ich cenami nie ma problemu
Żółtek
Aktywny
 
Posty: 294
Prawo jazdy: 06 08 2015
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: C5 mk1
Silnik: 2.0 136KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Liftback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2002

07 Gru 2015, 16:28

Dzięki :)
Poczytam na temat tych wszystkich aut i postaram się skrócić listę do 3.
Ogólnie wszystkie wymienione samochody są godne polecenia?
Riddim
Nowicjusz
 
Posty: 23
Auto: Honda Civic VIII
Paliwo: Benzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2008

07 Gru 2015, 16:48

Jeśli chodzi o Saaba to polecam te z silnikami 2.0t ozn. b204 (najlepiej hybryda dół b204 i góra b205 - często ludzie sobie przerabiają). Rynek wtórny części jest bardzo bogaty więc z dostępnością części nie ma problemu, gorzej z mechanikiem który się będzie znał na tych silnikach. Co do spalania, w mieście przy ciężkim bucie może łyknąć nawet 12 l, przy spokojnej jeździe koło dyszki, trasa około 8l. Przy kupnie warto zwrócić uwagę na kondycję turbosprężarki i łańcucha rozrządu. Podsumowując, jak trafisz na zadbany egzemplarz i sam będziesz o niego dbał to odwdzięczy Ci się bezawaryjną jazdą, jak trafisz na strupa to będziesz miał same kłopoty.
tomekk29
Początkujący
 
Posty: 73
Prawo jazdy: 04 08 2003
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Saab 95
Silnik: 2.3 t 185KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna

07 Gru 2015, 22:34

Mondeo ST niestety jest bardzo mało na otomoto, w większości kombi :/

To wygląda nieźle :D

[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
Ostatnio edytowany przez Riddim, 08 Gru 2015, 16:44, edytowano w sumie 1 raz
Riddim
Nowicjusz
 
Posty: 23
Auto: Honda Civic VIII
Paliwo: Benzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2008

08 Gru 2015, 09:06

Mówicie o Saabie 9-3 I generacji, prawda?
Ładniejsza wizualnie moim zdaniem, a na II za mały budżet.
Riddim
Nowicjusz
 
Posty: 23
Auto: Honda Civic VIII
Paliwo: Benzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2008

08 Gru 2015, 13:51

Tak, 93 I gen.
tomekk29
Początkujący
 
Posty: 73
Prawo jazdy: 04 08 2003
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Saab 95
Silnik: 2.3 t 185KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna

08 Gru 2015, 17:00

Pomyśl sobie ile gość zapłacił akcyzy za tego Cadillaca i za ile go kupił za gramanicą ;d
Kieł
Stały forumowicz
 
Posty: 2420
Auto: Nie mam

08 Gru 2015, 17:05

Ford mondeo 2 jest moim zdaniem bardzo brzydki. Nawet wersja ST tego nie zmieni. Szkoda, że za mały budżet na Mk3 ST.

Zna się ktoś na Chevroletach? Evanda jest całkiem ładna, ale obawiam się że moze spalić sporo (przy mojej, ciężkiej nodze). Poza tym nie wiem jak z częściami. W necie nie ma zbyt wiele informacji na temat tego samochodu.

Aktualnie zastanawiam się nad:
Mondeo 3
Saab 9-3 I
Volvo S40
Skoda Octavia I

Wszystkie są zbliżone do siebie jeśli chodzi o koszty utrzymania? Bo rozumiem, że nie są złe. Zdaje sobie sprawę, że wszystko zależy od stanu utrzymania itd. Ale niestety nie mozna wszystkiego sprawdzić przed zakupem :)
Riddim
Nowicjusz
 
Posty: 23
Auto: Honda Civic VIII
Paliwo: Benzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2008

08 Gru 2015, 17:28

Najtańsza w utrzymaniu będzie Ocvtavia, ale też najmniejsza z w/w. Reszta podobnie. Najlepiej przejedź się wszystkimi tymi autami, pooglądaj je z bliska i zdecyduj, co ci najbardziej podpasuje. I Weź pod uwagę, że Mondeo mk3 to będzie słaba wersja silnikowa i wyposażeniowa.
Żółtek
Aktywny
 
Posty: 294
Prawo jazdy: 06 08 2015
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: C5 mk1
Silnik: 2.0 136KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Liftback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2002

08 Gru 2015, 18:23

Dzięki :)
Fajnie gdyby była taka Octavia ze skórą, w większości to silniki 1.6. Chyba nie są zbyt dobre. Lepiej rozglądać się za benzyną, prawda?
Jeśli chodzi o Saaba, polecacie w coupe czy lepszy 5-cio drzwiowy? Łatwo znaleźć w skórze, tak samo jak V40 :roll:
Jeśli chodzi o Mondeo rozumiem, że mam nie wybrzydzać i silnik taki jaki będzie :unsure: Znalazłem 1.8 za 7 tyś, ale sprowadzony.
[link do oferty na Allegro wygasł]

Ogólnie chciałbym się jeszcze dowiedzieć, czy są jakieś silniki szczególnie polecane i odradzane w wymienionych samochodach.

Z tego co się na razie dowiedziałem to Octavia z silnikami 1.8/ 1.8t/ 2.0, Saab 2.0t.


Ps. Pisałeś Żółtek na początku coś o E36, jeśli takie to w coupe. Ale szczerze, E36 jest moim najbrzydszym BMW z tej serii. Nie licząc compactów. Raz miałem okazję jechać 300 km mocno zajechaną E36 i nie była to komfortowa jazda :) Cały czas miałem wrażenie, że zjeżdża w prawą stronę. A jak mocniej zahamowałem to się ślizgał. :? Myślę, że ciężko o taki samochód w dobrym stanie.

Kieł - domyślam się, że Cadillac zapewne trup. Do tego koszty utrzymania, i taki silnik :D
Riddim
Nowicjusz
 
Posty: 23
Auto: Honda Civic VIII
Paliwo: Benzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2008