DMC przyczepy, jak rejestrować?

Czy jeździsz z przyczepą o DMC:

większej niż DMC przyczepy w dowodzie auta
2
67%
mniejszej,równej DMC przyczepy w dowodzie auta
1
33%
Razem głosów : 3

27 Paź 2008, 20:04

Witam!

Planuje zakup niewielkiej (nowej) przyczepy towarowej. Przy zakupie w większości przypadków mogę wybrać DMC na jakie chcę przyczepe zarejestrować (350 - 750kg).

Posiadam 2 samochody z którymi ta przyczepa miała by jeździć, jeden w dowodzie ma wpisaną dopuszczalną DMC przyczepy na 350kg, drugi na 450kg.

Informacja jakiej potrzebuje, to czy DMC przyczepy podane w dowodzie samochodu dotyczy 'stanu faktycznego' czy wpisu w dowodzie rejestracyjnym przyczepy.
Ogólnie chodzi o to czy mogę przyczepę zarejestrować na 750kg i jeździć z nią w/w samochodami nie łamiąc przy tym przepisów (zakładam, że faktyczna masa całkowita przyczepy nie będzie w danej chwili przekraczała wartości wpisanej w dowodzie samochodu).

Przeszukałem już prawo o ruchu drogowym - niczego na ten temat się nie doczytałem, pytałem w wydziale komunikacji - w zasadzie pani w okienku mimo chęci nie była mi w stanie jednoznacznie udzielić odpowiedzi na pytanie.

Będę wdzięczny za wszelkie informacje, mile widziane odnośniki do przepisów.
plk
 

30 Mar 2011, 18:42

Może ten artykuł pomoże posiadasz prawo jazdy kategorii B – czy wiesz jakie masz możliwości holowania przyczep ?

- możesz wybrać przyczepę jedno lub dwu-osiową bez hamulca najazdowego o DMC do 750kg , w tym przypadku DMC przyczepy nie może być większe niż połowa masy własnej pojazdu ciągnącego – CAŁKOWITA MAKSYMALNA MASA (samochód i przyczepa) W TYM PRZYPADKU nie może przekroczyć 4.250kg

- możesz wybrać przyczepę jedno lub dwu-osiową z hamulcem najazdowym o DMC do 750kg , w tym przypadku DMC pojazdu ciągnącego stanowi co najmniej 1,33 dmc Przyczepy – CAŁKOWITA MAKSYMALNA MASA (samochód i przyczepa) W TYM PRZYPADKU nie może przekroczyć 4.250kg

- możesz wybrać przyczepę jedno lub dwu-osiową z hamulcem najazdowym o DMC powyżej 750kg, w tym przypadku DMC Przyczepy nie może być większe niż masa własna pojazdu ciągnącego, dodatkowo DMC pojazdu ciągnącego stanowi co najmniej 1,33 DMC Przyczepy – CAŁKOWITA MAKSYMALNA MASA (samochód i przyczepa) W TYM PRZYPADKU nie może przekroczyć 3.500kg
Ostatnio edytowany przez jacflay, 30 Mar 2011, 21:28, edytowano w sumie 1 raz
jacflay
Nowicjusz
 
Posty: 2
Miejscowość: Poznań

30 Mar 2011, 21:37

MMC przyczepy tzn.masa własna+ładunek nie moze przekroczyć:
1/ 350 kg
2/ 450 kg
Troche mnie dziwi bo w DR powinny być podane dwie wartości tzn:
O1-MMC z hamulcem
O2-MMC bez hamulca....
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

31 Mar 2011, 09:50

...
Tak jak pisze Migi60 - popatrz dokładnie do DR ...
DMC przyczepy nie może przekraczać danych w DR - niezależnie od chwilowego jej ciężaru ... liczy się możliwość ... czyli DMC ... pozdro ...
silvo44
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2893
Miejscowość: Olkusz
Prawo jazdy: 01 09 1983
Auto: TOYOT YARIS III
Silnik: 1,0
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Toyota GT 86 (od 2012) – dziedziczka Hachi-Roku
    Z legendy modelu AE86 garściami czerpie współczesna, produkowana od 2012 roku Toyota GT86. Podobnie jak słynna Hachi-Roku, ma tylny napęd, świetnie się prowadzi i jest szybka, pomimo że pod maską zamontowano umiarkowanie ...