Dziwna wymiana oleju

01 Maj 2019, 09:37

Skoda Octavia II Tour 2012r.
1.6MPI benzyna+gaz

Cześć. Chciałem zapytać co sądzicie o sytuacji, którą miałem kilka dni temu podczas wymiany oleju. Miało to miejsce we wtorek. Wiadomo majówka, w warsztatach spory ruch. Ucieszyłem się, że udało mi się jeszcze jakoś dostać. Później było już tylko coraz gorzej. Najpierw zauważyłem, że mechanik, który zmieniał mi olej odnosi do magazynku olej innej marki niż ten o który prosiłem. Pomyślałem, że mogę się mylić więc przy odbiorze kluczyków powiedziałem, że chciałbym żeby wydali mi również pozostałość tego oleju który użyli. Na co pan mechanik zaczął przeszukiwać regały i powiedział mi że nie mają, że się im skończył. Jakby tego było mało Zamiast 5w40 o który prosiłem wlali mi 5w50. Próbowali mnie przekonać, że ten olej jest lepszy itd. (Być może jest, ja się na tym nie znam. Przede wszystkim jednak należało spytać czy wyrażam na to zgodę, skoro zaznaczałem, że chce olej 5w40, bo taki zalecha producent i samochód cały czas na takim jezdził). Zdenerwowany facet w końcu powiedział, że wymienią mi olej na taki jaki chce. Całość zajęła im mniej niż kwadrans. I teraz pytanie:
- Czy nie powinni jakoś wyczyścić silnika skoro znajdował się tam wcześniej inny olej?
- czy nie powinni mi wymienić filtra drugi raz
- czy zmieszanie oleju 5w40 z olejem 5w50, którego jakaś część tam pozostała nie będzie miała negatywnego wpływu na silnik?
- oraz czy da się to zrobić poprawnie w tak krótkim czasie?
Bogdan00
Nowicjusz
 
Posty: 3
Auto: Skoda Octavia II Tour
Silnik: 1.6 MPI 102KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2012

02 Maj 2019, 06:35

Bogdan00 napisał(a):- Czy nie powinni jakoś wyczyścić silnika skoro znajdował się tam wcześniej inny olej?
- czy nie powinni mi wymienić filtra drugi raz
- czy zmieszanie oleju 5w40 z olejem 5w50, którego jakaś część tam pozostała nie będzie miała negatywnego wpływu na silnik?
- oraz czy da się to zrobić poprawnie w tak krótkim czasie?

Jeżeli auto jest na podnośniku to sama zmiana oleju nie zabiera zbyt wiele czasu.
Zmieszanie tych 2 rodzajów oleju(tyczy wyłącznie różnicy lepkości) nie stanowi jakiegoś wielkiego problemu, najwyżej wyjdzie ci olej 5w41 :mrgreen:
Zresztą nawet sam olej 5w50 nie stanowi zagrożenia dla tego silnika. A w pewnych warunkach(wielkie upały, ostra jazda) może być nawet lepszy od 5w40.
Ale swoją drogą ja już bym do tego warsztatu drugi raz nie pojechał. Możesz napisać co to za warsztat, by inni kierowcy mieli się na baczności.
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3675
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

02 Maj 2019, 13:59

Tak jak pisze @yeti65 ale wymieniając drugi raz olej w sumie chcąc zrobić to dobrze powinni wymienić też filtr zalany poprzednim olejem. Jak widać zależało im na ilości obsłużonych klientów żeby zgarnąć jak najwięcej kasy a mało liczyli się z jakością obsługi.

Nie wymieniając filtra oleju ponownie w układzie smarowania zostało około pół litra oleju 5W50. Nie będzie on miał większego znaczenia tak jak wspomniał poprzednik ale chodzi już o samą usługę.
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!

03 Maj 2019, 14:33

Dziękuję za konkretną odpowiedź :ok:
W wolnej chwili opisze ten warsztat w odpowiednim dziale.
Bogdan00
Nowicjusz
 
Posty: 3
Auto: Skoda Octavia II Tour
Silnik: 1.6 MPI 102KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2012
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    VERVA Street Racing - Top Gear Live / relacja
    VERVA Street Racing wraz z polskim debiutem jednego z najpopularniejszych spektakli motoryzacyjnych na świecie Top Gear Live zelektryzowała niemal 60 tys. zgromadzonych na Stadionie Narodowym w Warszawie. Brytyjski show jeszcze ...