„Fajne auto” za 30k?

12 Mar 2023, 19:34

Cześć!

W kwietniu z racji zmiany pracy (dojeżdżam służbówką) planuje zmianę auta na coś, co sprawi więcej frajdy z jazdy.
Obecnie mam 308 drugiej generacji z dieslem pod maską - nuda z irytująco powolnym systemem multimedialnym, za to ze świetną, małą kierownicą i oszczędnym dieslem, który całkiem znośnie jedzie 1.6bhdi 120 po programie na 140).

„Nowe” auto będzie służyło w razie awarii auta żony jako dojazd do pracy (33km w jedną stronę trasą) i mnie jako auto do jazdy po mieście, gdzieś w trasę raz po raz, na wakacje, przejażdżkę wieczorem/w nocy itp. Aczkolwiek fajnie byłoby mieć coś nietuzinkowego, sprawiającego frajdę z jazdy, z fajnym brzmieniem… no dobra, trochę się rozpędziłem biorąc pod uwagę kwotę jaką chciałbym przeznaczyć (30k sam zakup auta). W każdym razie coś bardziej dla „petrolheada”, który bardzo lubi auta niż dla Janusza z wąsem (czyli vag odpada).

Myślałem o:
-is200 manual + kompresor od TPC na 0.3 bara
-is300 automat
-Giulietta 1.4ma 170 manual
-Subaru Impreza 2 lub 3 z boxerem pod maską (2.0 150KM lub 160KM zależnie od generacji)

Żadnych francuzów, vagów, opli nie chcę i nie biorę pod uwagę w żadnym wypadku.

Co do lexusów obawiam się, że ciężko będzie kupić w sensownym stanie ze względu na wiek, rdzę i często łatkę japońskiego e46. Giulietta mi się całkiem podoba, a z tym silnikiem przyzwoicie jeździ (chociaż trochę boli, że to małe r4 i przód napęd).

Czy jest coś innego co jeszcze warto wziąć pod uwagę w tym budżecie? Czy może coś z tej listy ewidentnie odrzucić?
Nickname30
Nowicjusz
 
Posty: 9

12 Mar 2023, 19:50

MOże Saab 9-3 2.0T ,... w Serii ma 210KM, można łatwo podnieś moc,
Gulietta 1.4 raczej ani to nie brzmi , i ta niby moc to naprawdę trzeba to kręcic bardzo wysoko, miałem tą wersję i niezbyt mi to przypadło, stare A4 1.8T lepiej jedzie,
toyman40
Stały forumowicz
 
Posty: 1286

12 Mar 2023, 19:57

Też myślałem o Saabie, tylko pytanie czy to silnik Saabowski czy Oplowy? Miałem okazję jechać z kolegą Zafirą opc 2.0 240KM, zbiera się to naprawdę świetnie, ale dźwięk silnika jak to w Oplu jest mocno średni, mnie osobiście przeszkadzał nawet przy 2-2.5k rpm (nie wiem co ople mają, że sprawiają wrażenie jakby obroty były wyższe niż w rzeczywistości są). Tak czy siak Saab to ciekawa opcja, może da się pokombinować z dolotem i wydechem, żeby coś z tego było? :mrgreen:
Nickname30
Nowicjusz
 
Posty: 9

12 Mar 2023, 20:03

Nickname30 napisał(a):Tak czy siak Saab to ciekawa opcja, może da się pokombinować z dolotem i wydechem, żeby coś z tego było?


Tak silnik Opla, wersje Areo miały 240KM, i był inny wydech i soft, miałem taką wersję też , fajnie mruczał już
Firma tuningowa Hirsch robiłą takie rzeczy
toyman40
Stały forumowicz
 
Posty: 1286

12 Mar 2023, 20:13

Nickname30 napisał(a):Też myślałem o Saabie, tylko pytanie czy to silnik Saabowski czy Oplowy?

Odpuść to auto na wstępie. Szkoda kasy. Badziewne i kosztowne połączenie opla z saabem.
Nickname30 napisał(a):-is200 manual + kompresor od TPC na 0.3 bara

Odpuść bo to jest zwykły tuning a efekt mizerny. W oryginale is200 kopressor przynajmniej masz wartość literek tte albo bemani.
Nickname30 napisał(a):-is300 automat

Jest ok. Mega trwały, oryginalna szpera itd.
Nickname30 napisał(a):Giulietta 1.4ma 170 manual

Zastąpiłbym Alfą mito QV.
Nickname30 napisał(a):Subaru Impreza 2 lub 3 z boxerem pod maską (2.0 150KM lub 160KM zależnie od generacji)

Odpuść auto bez polotu z tym silnikiem.
Fajnie jedzie 3,0 ale nie w tym modelu.
szybki
Moderator - Tuning
 
Posty: 10348
Prawo jazdy: 19 07 1994
Auto: Toyota
Paliwo: Benzyna
Typ: Sport/Coupe

12 Mar 2023, 20:18

szybki napisał(a):Zastąpiłbym Alfą mito QV.


ale to straszne g..no małe :lol:
w życiu bym tym nie jeździł bo bym pewnie śmiesznie tam wyglądał
toyman40
Stały forumowicz
 
Posty: 1286

12 Mar 2023, 21:32

Pytanie tylko czy da się kupić w tej chwili niezgnite is300 w dobrym stanie do 30k?
Nickname30
Nowicjusz
 
Posty: 9

12 Mar 2023, 21:59

Nickname30 napisał(a):Pytanie tylko czy da się kupić w tej chwili niezgnite is300 w dobrym stanie do 30k?

Sądzę że tak. Z tą zgnilizną bym nie przesadzał bo nie jest idealnie ale też nie jest to Mazda. Ogólnie fajne auto ale już stare gdzie największym jego wrogiem jest były właściciel. Na tą chwilę można się za nim rozglądać ale bez napalania się pt. musi być taki i tylko taki.
szybki
Moderator - Tuning
 
Posty: 10348
Prawo jazdy: 19 07 1994
Auto: Toyota
Paliwo: Benzyna
Typ: Sport/Coupe

13 Mar 2023, 10:07

Jeśli ma być coś fajnego to dlaczego ar mito a nie np. brera?

Osobiście poszukałbym pewnie focusa st (choć 9-3 też jest świetnym autem jeśli ktoś jest miłośnikiem motoryzacji) . Dźwięk jest, przyjemna charakterystyka silnika jest.

Popatrz też na abartha grande punto

. Żadnych francuzów, vagów, opli nie chcę i nie biorę pod uwagę w żadnym wypadku.


Chyba nie zdajesz sobie sprawy z istnienia tego sprzętu
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
franccc
Stały forumowicz
 
Posty: 2428
Przebieg/rok: >50tys. km

13 Mar 2023, 10:29

franccc napisał(a):Jeśli ma być coś fajnego to dlaczego ar mito a nie np. brera?

Bo na V6 mało kasy, 2,2 kibel, zostaje diesel który już w tym wieku pociągnie po kieszeni + wszystkie typowe bolączki 159 + ceny części a to oznacza sporo $$$.
A MiTo silnikowo ok.+spokrewnienie z Fiatem g.punto i Fiorino.
szybki
Moderator - Tuning
 
Posty: 10348
Prawo jazdy: 19 07 1994
Auto: Toyota
Paliwo: Benzyna
Typ: Sport/Coupe

13 Mar 2023, 10:49

franccc napisał(a):Jeśli ma być coś fajnego to dlaczego ar mito a nie np. brera?

Osobiście poszukałbym pewnie focusa st (choć 9-3 też jest świetnym autem jeśli ktoś jest miłośnikiem motoryzacji) . Dźwięk jest, przyjemna charakterystyka silnika jest.

Popatrz też na abartha grande punto

. Żadnych francuzów, vagów, opli nie chcę i nie biorę pod uwagę w żadnym wypadku.


Chyba nie zdajesz sobie sprawy z istnienia tego sprzętu
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]


Nie no, klasa b nie wchodzi w grę, druga sprawa to skrzynie biegów we francuskich autach… a sam lewarek długi jak kij od Jelcza :mrgreen:

Będę się rozglądał za Saabem i Lexem, ale pewnie szybciej da radę znaleźć Saaba…

Z czystej ciekawości, dużo by było trzeba dołożyć do is250 z automatem?
Nickname30
Nowicjusz
 
Posty: 9

13 Mar 2023, 10:57

Nickname30 napisał(a):pewnie szybciej da radę znaleźć Saaba

Ty z tym czymś na poważnie ? :mrgreen:
W aucie Fr przeszkadza Ci lewarek zmiany biegów a Saab ok ?!!!
szybki
Moderator - Tuning
 
Posty: 10348
Prawo jazdy: 19 07 1994
Auto: Toyota
Paliwo: Benzyna
Typ: Sport/Coupe

13 Mar 2023, 17:48

Każde auto może przecież być fajne ;) Wszystko zależy od tego jakie chcemy sobie kupić :)
ramonek
Nowicjusz
 
Posty: 1

13 Mar 2023, 19:33

Nickname30 napisał(a):Będę się rozglądał za Saabem i Lexem, ale pewnie szybciej da radę znaleźć Saaba…


Dzisiaj z Klientem chceliśmy kupić Saaba 2.0 T 241KM w wersji Areo z 2009R , ,248 000km 4x4 za 5000Euro , niestety auto W Danii Stało 2 miesiące i nikt się o to nie pytał ,a dzisiaj rano mieli już 3 telefony na niego i nam go sprzedali, kolega nawet by dał 5100 Euro, bo by sobie jeszcze go podkręcił, soft + wtryski i by było ponad 300KM ,ale uciekłooooo :lol:
Więc nie jest tak łatwo kupić coś fajnego za 30k w tych czasach
toyman40
Stały forumowicz
 
Posty: 1286

14 Mar 2023, 08:07

toyman40 napisał(a):Dzisiaj z Klientem chceliśmy kupić Saaba 2.0 T 241KM w wersji Areo z 2009R , ,248 000km 4x4 za 5000Euro , niestety auto W Danii Stało 2 miesiące i nikt się o to nie pytał ,a dzisiaj rano mieli już 3 telefony na niego i nam go sprzedali, kolega nawet by dał 5100 Euro, bo by sobie jeszcze go podkręcił, soft + wtryski i by było ponad 300KM ,ale uciekłooooo


Odważnie, ja swojemu znajomemu takiego auta bym nie polecił nawet za darmo chyba że bym chciał pozbyć się znajomego :D
szybki
Moderator - Tuning
 
Posty: 10348
Prawo jazdy: 19 07 1994
Auto: Toyota
Paliwo: Benzyna
Typ: Sport/Coupe