Fiat Grande Punto - pisk z koła? opony?

06 Lis 2019, 15:07

Cześć,
Zarejestrowałem się na tym forum, ponieważ potrzebuje pomocy/rady, co może być nie tak z naszym samochodem.

Auto kupiliśmy z 3-4msc temu, wiedzieliśmy, że opony są już styrane, po za tym idzie zima, więc pora na zmianę. Po przeczytaniu wielu tematów/recenzji na różnych forach internetowych skusiliśmy się na opony wielosezonowe marki Nokian Weatherproof. Nasz charakter jazdy to 90/10 w stosunku miasto>trasa.

Opony zamówione, zamontowane, i teraz przejdźmy do sedna. Co jakiś czas jakby wydobywał się pisk z lewego tylnego koła. Najczęściej przy skręcie. Dodam, że przed zmianą opon nie było takiego problemu.

Opony kupiliśmy nowe, a pisk jest co jakiś czas, losowo co parenaście kilometrów, przez jakies 30s-1min.
Auto po za tym dobrze trzyma się drogi itd.

Moje teorie (totalnego motoryzacyjnego laika)
a) opona wielosezonowa - to taka opona zimowa z homologacją na lato, moze dlatego piszczy? tylko czemu z jednej strony?
b) przy zmianie opon coś poszło rdzy z tarczy hamulcowej i tam stuka?
c) źle wyważone? wybraliśmy jedno z lepszych miejsc wulkanizacji w mieście.

Proszę o pomoc.
nami666
Nowicjusz
 
Posty: 7
  • 06 Lis 2019, 20:17

    Myślę że to nie wina opony i żeby to wykluczyć można przerzucić koła z tyłu na przód. Wtedy jak znowu pojawi ci się piszczenie z tyłu będziesz wiedział że to nie wina opony.

    Może to być wina hamulca ręcznego zobacz czy jak zaczyna piszczeć i lekko go podciągniesz do góry czy wtedy dźwięk ten się zmieni?

    nami666 napisał(a):a) opona wielosezonowa - to taka opona zimowa z homologacją na lato, moze dlatego piszczy? tylko czemu z jednej strony?
    Raczej przy normalnej jeździe nie będzie piszczała i to możesz wykluczyć.
    nami666 napisał(a):b) przy zmianie opon coś poszło rdzy z tarczy hamulcowej i tam stuka?
    To jest najbardziej prawdopodobne z tyłu masz tam tarczobębny więc przy szczekach w środku może jakiś kawałek rdzy luźno lata i jak się źle ustawi to co jakiś czas szura, popiskuje (nie wiem dokładnie jak to słychać).
    nami666 napisał(a):c) źle wyważone? wybraliśmy jedno z lepszych miejsc wulkanizacji w mieście.
    Wyważenie nie ma nic do piszczenia.
    Cichy77
    Forumowicz VIP
     
    Posty: 5225
    Zdjęcia: 62
    Auto: Mam, często zmieniam!

    16 Lis 2019, 10:26

    Dodam, że piszczenie jest głównie po 30-40min jazdy, i przy skręcie w prawo. Nie bylo tego na poprzednich oponach, ktos cos?
    nami666
    Nowicjusz
     
    Posty: 7

    16 Lis 2019, 13:51

    Skoro tak to zamień koła przednie z tylnymi i zobacz czy pisk ustanie.
    Kacper
    Forumowicz VIP
     
    Posty: 6842
    Zdjęcia: 3348
    Miejscowość: Warszawa - okolice
    Prawo jazdy: 14 09 1997
    Auto: Volvo S40
    Silnik: 2.0 140KM
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: Sedan/Limuzyna
    Skrzynia biegów: Manualna
    Rok produkcji: 1999

    17 Lis 2019, 18:41

    A mozna czyms przeczyscic te tarcze czy coś? Moze to by coś pomogło? Przejechane juz z tymi piskami z 900km, i sie ciagle pojawiaja raz na 40min. jakims wd40?

    mysle czy nie pojsc z tym do mechanika, przy okazji najwyzej wymienic komplet klocki+tarcze - jakie polecicie? mam na oku trw.
    nami666
    Nowicjusz
     
    Posty: 7

    17 Lis 2019, 20:19

    nami666 napisał(a):jakims wd40?
    w żadnym wypadku :!: :!: :!: chyba że chcesz stracić hamulce. Radziłbym sprawdzić czy blaszana osłona tarczy hamulcowej nie jest zbyt blisko i może się ocierać.
    To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
    Kao
    Moderator
    Awatar użytkownika
     
    Posty: 16189
    Zdjęcia: 107
    Miejscowość: Francja
    Przebieg/rok: 40tys. km
    Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

    18 Lis 2019, 12:13

    nami666 napisał(a):A mozna czyms przeczyscic te tarcze czy coś?
    Możesz podjechać na myjnię i umyć pod ciśnieniem zmywając pył który osadził się z klocków. Same tarcze można zmyć odpowiednim zmywaczem przeznaczonym do tarcz hamulcowych. Używanie innych środków może pogorszyć hamowanie co z kolei może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji dlatego tu jest ważne żeby wiedzieć co się robi i co się do tego stosuje jak już wspomniał [email widoczny po zalogowaniu]
    Cichy77
    Forumowicz VIP
     
    Posty: 5225
    Zdjęcia: 62
    Auto: Mam, często zmieniam!

    18 Lis 2019, 17:38

    Umówiona wizyta u mechanika we wtorek. Dam znać co było nie tak, może komuś się przyda na przyszłość.
    nami666
    Nowicjusz
     
    Posty: 7

    18 Lis 2019, 19:40

    Ciekawe czy znajdzie od razu problem... Czekamy na dalsze informacje :)
    Cichy77
    Forumowicz VIP
     
    Posty: 5225
    Zdjęcia: 62
    Auto: Mam, często zmieniam!

    12 Gru 2019, 15:28

    - ustawiona geometria/nowe końcówki drążka kierowniczego
    - nowe hamulce tył
    - ogarnięty hamulec ręczny, który wgl nie trzymał

    nadal piszczy
    nami666
    Nowicjusz
     
    Posty: 7

    13 Gru 2019, 12:10

    nami666 napisał(a):nowe hamulce tył
    Masz tam tarczobębny? Widze że nie odpowiedziałeś na to pytanie. Jeżeli tak to czy został wymieniony cały komplet czyli szczęki, klocki plus tarczobęben?
    Cichy77
    Forumowicz VIP
     
    Posty: 5225
    Zdjęcia: 62
    Auto: Mam, często zmieniam!

    13 Gru 2019, 13:59

    tak, cały zestaw został wymieniony
    nami666
    Nowicjusz
     
    Posty: 7

    13 Gru 2019, 14:47

    nami666 napisał(a):tak, cały zestaw został wymieniony
    No to masz jeszcze dwa wyjścia. Przełożyć koła z tyłu na przód i sprawdzić czy dalej piszczy z tyłu, jak tak to chyba pozostaje tu łożysko bo nie wiem co może innego tam piszczeć.

    Jak piszczy i lekko dotkniesz hamulca nożnego lub ręcznego to przestaje, coś się zmienia?
    Cichy77
    Forumowicz VIP
     
    Posty: 5225
    Zdjęcia: 62
    Auto: Mam, często zmieniam!