Fiat Grande Punto - pisk z koła? opony?

Fiat Grande Punto - pisk z koła? opony?

06 Lis 2019, 16:07

Cześć,
Zarejestrowałem się na tym forum, ponieważ potrzebuje pomocy/rady, co może być nie tak z naszym samochodem.

Auto kupiliśmy z 3-4msc temu, wiedzieliśmy, że opony są już styrane, po za tym idzie zima, więc pora na zmianę. Po przeczytaniu wielu tematów/recenzji na różnych forach internetowych skusiliśmy się na opony wielosezonowe marki Nokian Weatherproof. Nasz charakter jazdy to 90/10 w stosunku miasto>trasa.

Opony zamówione, zamontowane, i teraz przejdźmy do sedna. Co jakiś czas jakby wydobywał się pisk z lewego tylnego koła. Najczęściej przy skręcie. Dodam, że przed zmianą opon nie było takiego problemu.

Opony kupiliśmy nowe, a pisk jest co jakiś czas, losowo co parenaście kilometrów, przez jakies 30s-1min.
Auto po za tym dobrze trzyma się drogi itd.

Moje teorie (totalnego motoryzacyjnego laika)
a) opona wielosezonowa - to taka opona zimowa z homologacją na lato, moze dlatego piszczy? tylko czemu z jednej strony?
b) przy zmianie opon coś poszło rdzy z tarczy hamulcowej i tam stuka?
c) źle wyważone? wybraliśmy jedno z lepszych miejsc wulkanizacji w mieście.

Proszę o pomoc.
nami666
Nowicjusz

• Re: Fiat Grande Punto - pisk z koła? opony?

06 Lis 2019, 21:17

Myślę że to nie wina opony i żeby to wykluczyć można przerzucić koła z tyłu na przód. Wtedy jak znowu pojawi ci się piszczenie z tyłu będziesz wiedział że to nie wina opony.

Może to być wina hamulca ręcznego zobacz czy jak zaczyna piszczeć i lekko go podciągniesz do góry czy wtedy dźwięk ten się zmieni?

nami666 napisał(a):a) opona wielosezonowa - to taka opona zimowa z homologacją na lato, moze dlatego piszczy? tylko czemu z jednej strony?
    Raczej przy normalnej jeździe nie będzie piszczała i to możesz wykluczyć.
    nami666 napisał(a):b) przy zmianie opon coś poszło rdzy z tarczy hamulcowej i tam stuka?
    To jest najbardziej prawdopodobne z tyłu masz tam tarczobębny więc przy szczekach w środku może jakiś kawałek rdzy luźno lata i jak się źle ustawi to co jakiś czas szura, popiskuje (nie wiem dokładnie jak to słychać).
    nami666 napisał(a):c) źle wyważone? wybraliśmy jedno z lepszych miejsc wulkanizacji w mieście.
    Wyważenie nie ma nic do piszczenia.
    Cichy77
    Stały forumowicz

Zdjęcia: 35
    Auto: Nie mam

Re: Fiat Grande Punto - pisk z koła? opony?

16 Lis 2019, 11:26

Dodam, że piszczenie jest głównie po 30-40min jazdy, i przy skręcie w prawo. Nie bylo tego na poprzednich oponach, ktos cos?
    nami666
    Nowicjusz

16 Lis 2019, 14:51

Skoro tak to zamień koła przednie z tylnymi i zobacz czy pisk ustanie.
    Kacper
    Forumowicz VIP

Zdjęcia: 3348
    Miejscowość: Warszawa - okolice
    Prawo jazdy: 14 09 1997
    Auto: Volvo S40
    Silnik: 2.0 140KM
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: Sedan/Limuzyna
    Skrzynia biegów: Manualna
    Rok produkcji: 1999

Wczoraj, 19:41

A mozna czyms przeczyscic te tarcze czy coś? Moze to by coś pomogło? Przejechane juz z tymi piskami z 900km, i sie ciagle pojawiaja raz na 40min. jakims wd40?

mysle czy nie pojsc z tym do mechanika, przy okazji najwyzej wymienic komplet klocki+tarcze - jakie polecicie? mam na oku trw.
    nami666
    Nowicjusz

Wczoraj, 21:19

nami666 napisał(a):jakims wd40?
    w żadnym wypadku :!: :!: :!: chyba że chcesz stracić hamulce. Radziłbym sprawdzić czy blaszana osłona tarczy hamulcowej nie jest zbyt blisko i może się ocierać.
    Zachęcam do wzięcia udziały w ankiecie na wybór koloru na E36 Cabrio
    kolor-na-bmw-e36-cabrio-vt117044.htm
    Kao
    Moderator
    Awatar użytkownika

Zdjęcia: 49
    Miejscowość: Francja
    Przebieg/rok: 40tys. km
    Auto: Jaguar X-type,e36 Cabrio, xc70
    Silnik: 2.0D, 2.0, 2.4D
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Najdziwniejsze pomysły motoryzacyjne ostatnich lat Najdziwniejsze pomysły motoryzacyjne ostatnich lat
    Tegoroczne edycje targów motoryzacyjnych pokazały, że producenci samochodów podczas prac koncepcyjnych wciąż poszukują niestandardowych rozwiązań. Które z nich okażą się trafne, zweryfikuje czas. Eksperci ...
    Koncepcyjny Nissan Resonance Koncepcyjny Nissan Resonance
    Śmiała wizja Nissana dotycząca przyszłości crossoverów staje się rzeczywistością za sprawą europejskiego debiutu innowacyjnego samochodu koncepcyjnego Resonance. Model Resonance, który został stworzony przez ...

•  
    • Warto przeczytać