Fiat siena - słabe światła

19 Lut 2008, 09:14

Proszę o radę, jako początkujący użytkownik fiata Siena. Chodzi mi o światła mijania. Wydają się świecić mocno, ale przy wieczornej jeździe i deszczowej pogodzie mam bardzo małą widoczność na drodze. Mają moc: 60/55 W. Czy można je wymienić na mocniejsze:90/100 W, bo obawiam się, czy alternator nadąży z ładowaniem. Z góry dziękuję za radę. Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
Krzysiek
krzysiek72
Nowicjusz
 
Posty: 6
Miejscowość: śląsk
  • 19 Lut 2008, 10:24

    nie wymieniaj na mocniejsze bo możesz zostać zupełnie bez świateł ( w nocy to dość nieprzyjemna niespodzianka)
    może świecą za nisko i wystarczy podnieść
    74
    Początkujący
     
    Posty: 114

    19 Lut 2008, 11:41

    Dziękuje za odpowiedź. Sprawdzę ustawienie świateł, ale jeżeli to się nie zmieni to co mogę zrobić, aby polepszyć widoczność?
    Krzysiek
    krzysiek72
    Nowicjusz
     
    Posty: 6
    Miejscowość: śląsk

    19 Lut 2008, 17:19

    Przede wszystkim żarówek większych niż 55/60W nie wolno zakłądać do reflektorów z kilku powodów - nie mają homologacji,a więc po założeniu takiej zarówki,cały reflektor traci homologację;ich promień światła jest tak rozproszony,że oślepia kierowców nadjeżdżających z przeciwka,a dodatkowo,mimo,że świecą jaśniej,to dla kierowcy świeca gorzej - światło z powodu jego rozproszenia nie pada tam gdzie powinno;wypalają się odblaski w reflektorach z powodu większej temperatury,do której reflektor nie jest przystosowany;wypalają się styki włączników,przełączników jak i przekaźników,z powodu większego pradu,który te żarówki pobierają;żarówki te mają mniejszą o ponad połowę trwałość niż standardowe.
    Jeżeli uważasz,że światła ci słabo świecą,to najpierw zmierz napięcie na kostkach zasilających żarówki - powinno być takie jak na akumulatorze.Następnie wareto przyjrzeć się samym reflektorom,a szczególnie odbłyśnikom - z biegiem lat,odbłyśniki te wypalają się,powodując słabsze odbicie światła.No i sprawa regulacji.Zwróć też uwagę na to,czy jadąc po ciemku po suchej nawierzchni światła świecą dpobrze,a zaczynają świecić jak droga jest mokra.Wówczas to raczej normalka.
    Jeżeli chcesz dobre żarówki z homologacją,to warto zainteresować się ofertą np. Philipsa - np. żarówki Philips Night Guide.
    Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika
     
    Posty: 20285
    Zdjęcia: 1212
    Miejscowość: Tychy
    Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
    Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: Terenowy
    Skrzynia biegów: Automatyczna
    Rok produkcji: 2000

    20 Lut 2008, 19:15

    Ja mysle ze to złe ustawienie swiateł sprobuj podniesc swiatla. Duzo robia tez zarowki które daja o 60% wiecej swiatla przy tym samym napieciu co standardowe zarowki. Ja mam takie przy mercedesie i elegancko swiecą. Najlepiej kup zarowki jakies dobrej firmy np. philips
    lukaszkomza
    Początkujący
     
    Posty: 122
    Miejscowość: Więcbork

    21 Lut 2008, 10:58

    sprawdz napiecie na stykach przy zarowkach. Moze jest za niskie.
    Czy zastałem Jolkę?
    sober
    Początkujący
    Awatar użytkownika
     
    Posty: 69
    Miejscowość: Kraśnik/Lublin/Warszawa

    21 Lut 2008, 11:35

    lukaszkomza napisał(a):(...) wiecej swiatla przy tym samym napieciu co standardowe zarowki...


    Dla ścisłości - wszystkie żarówki świecą na tym samym napięciu, różnią poborem prądu (dkładnie - natężeniem prądu) jaki potrzebują do wydania nominalnej mocy, zgodnie ze wzorem: P=U*I, gdzie P to moc żarówki w Watach [W], U - napięcie [V], I to natężenie [A]...

    ___________________

    A w sprawie kiepskich świateł:
    - sprawdż klosze, czy nie są zabrudzone (wyczyścić);
    - sprawdź odbłyśniki, czy nie zmatowione lub skorodowane (wymienić lampy, lub oddać do regeneracji);
    - sprawdź kostki, czy napięcie jest OK, czy nie zaśniedziały (przeczyścić powierzchnie styku);
    - sprzwdź stan przewodów zasilających żarówki (czy nie są przytlone, złamane - wymienić na całej długości , ważne, żeby Ø przewodów nie było mniejsze, niż oryginalnie!);
    - sprawdź stan przekaźnika (lub przełącznika) świateł (a dokładnie: stan steczników - przeczyścić lub wymienić);
    - sprawdź stan żarówek (wymienić - ważne: nie dotykać bańki!).

    Jeśli to nie pomoże - wymień auto... :mrgreen:
    Pozdr
    fourup
    Nie udzielam porad na PW - tylko forum ogólne!
    fourup
    Zaawansowany
    Awatar użytkownika
     
    Posty: 974
    Miejscowość: Kraków, Słomniki
    Prawo jazdy: 08 01 1999
    Auto: Mercedes S124 250D
    Silnik: OM602
    Paliwo: Diesel
    Typ: Kombi
    Skrzynia biegów: Automatyczna
    Rok produkcji: 1990

    23 Lut 2008, 09:45

    Są samochody które poprostu świecą słabo. :idea:
    DAWID-89RW
    Początkujący
    Awatar użytkownika
     
    Posty: 96
    Miejscowość: Chełmza
    Prawo jazdy: 01 01 2001
    Auto: Citroen BX 16 RS

    24 Lut 2008, 14:18

    DAWID-89RW napisał(a):Są samochody które poprostu świecą słabo. :idea:


    poprawka... są samochody, w których światła słabo świecą :) bo samochody same z siebie to nie świecą ;] pozdro...


    p.s.
    dla przykładu ja mam poldka, matka sienę... i ciężko mi było z początku nią jeździć. lampy od faceta dostaliśmy nowe w samochodzie (data wymiany) i jednak wole polonią jeździć niż sienką (może to z przyzwyczajenia, ale tak jest).
    Fiat Siena 1999 r., 1.2 75 KM PB/LPG
    andrzejau
    Początkujący
     
    Posty: 106
    Miejscowość: Ostrów Mazowiecka

    24 Lut 2008, 18:44

    Błąd panowie - to nie wina samochodów,że świecą słabo(chyba,że jest słabe napięcie).Każdy samochód ma napięcie przy uruchomionym silniku około 14,4V.Każdy samochód ma też tą samą moc żarówek(nie dotyczy ksenonów).Winą słabych świateł są reflektory.A konkretnie odbłyśnik.Reflektory są fabryczne(z dobrym odbłyśnikiem,ale niestety drogie) i są reflektory produkowane przez prywatnych przedsiębiorców(tzw.rzemiosło).Te są tańsze,ale nie wszystkie dorównują fabrycznym.Zależy jak się trafi.
    I tu tkwi cała tajemnica nowych,ale słabo świecących świateł.
    Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika
     
    Posty: 20285
    Zdjęcia: 1212
    Miejscowość: Tychy
    Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
    Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: Terenowy
    Skrzynia biegów: Automatyczna
    Rok produkcji: 2000