Ford Fiesta 5 Masło, korek ciąg dalszy

03 Maj 2023, 18:41

Panowie, tudzież panie. Zima się skończyła, mrozy też, ja nadal mam masło pod korkiem, na bagnecie też jest. Płynu chłodniczego nie ubywa. Co prawda styl jazdy się nie zmienił, krótkie miejskie odcinki, ale coś tu musi być nie tak. Dwa tygodnie temu wyczyściłem korek, niżej korka też i było czyściutko. Przejechałem się od razu po tym 50 km. Zaglądam pod korek i znów to samo. Coś nie gra tu na moje oko. Dodam, że poprzedniej zimy, mroźniejszej, w ogóle nie miałem masła. W poniedziałek oddaje auto na coroczną wymianę oleju itd. Co mam powiedzieć, że co mają zrobić, sprawdzić w związku z tym?
Bialas55
Początkujący
 
Posty: 89
Zdjęcia: 9

04 Maj 2023, 07:50

Bialas55 napisał(a):Co prawda styl jazdy się nie zmienił, krótkie miejskie odcinki

Bialas55 napisał(a):Płynu chłodniczego nie ubywa

No i będziesz miał masełko cały czas. Nic na to nie poradzisz w takiej sytuacji. Napisz jaki olej masz obecnie wlany, jaki miałeś wcześniej. Myślę, że koledzy specjaliści od oleju doradzą jakiś lepszy olej od tego co masz, żeby tego masełka było mniej, czyli żeby olej szybciej się rozgrzewał.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

04 Maj 2023, 09:01

Tak, ale po trasie 50 km to masło powinno jednak zniknąć.

Właśnie, jaki masz olej?
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8843
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

04 Maj 2023, 10:01

galakty napisał(a):Tak, ale po trasie 50 km to masło powinno jednak zniknąć.
Generalnie tak ale zależy ile go tam się nagromadziło.

Bialas55 napisał(a):Przejechałem się od razu po tym 50 km. Zaglądam pod korek i znów to samo. Coś nie gra tu na moje oko.
Wrzuć jakieś zdjęcia tego "masła", zobaczymy jak to wygląda i ile go tam jest. Napisz też jaki silnik masz w tej Fieście i na jakim oleju obecnie jeździsz.
Bialas55 napisał(a):Co prawda styl jazdy się nie zmienił, krótkie miejskie odcinki
Jakie to są odcinki?
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9756
Zdjęcia: 34

04 Maj 2023, 12:24

Rokiko napisał(a):Generalnie tak ale zależy ile go tam się nagromadziło.


Pisał że czyścił korek... Do tego ma masło na bagnecie, a to już nie wygląda za dobrze.
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8843
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

04 Maj 2023, 14:03

galakty napisał(a):Pisał że czyścił korek... Do tego ma masło na bagnecie, a to już nie wygląda za dobrze.

Hmmm, robi się masełko pod korkiem i na bagnecie. Płynu nie ubywa. Skąd więc woda w układzie?
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Shooting brake, czyli sportowe kombi
    Określenie shooting brake od dekad wywołuje wiele emocji wśród fanów motoryzacji. W internecie możemy znaleźć mnóstwo wizualizacji prezentujących popularne sportowe samochody w takiej odsłonie. Wielu ...

04 Maj 2023, 14:10

Ciekawe czy odma jest drożna i autor ją sprawdzał jak czyścił masło pod korkiem. Być może jest ona również przez ten szlam zapchana.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9756
Zdjęcia: 34

04 Maj 2023, 14:34

Rokiko napisał(a):Ciekawe czy odma jest drożna i autor ją sprawdzał jak czyścił masło pod korkiem. Być może jest ona również przez ten szlam zapchana.

Też jest taka możliwość. Ale wtedy przy np. wyciąganiu bagnetu czy odkręcaniu korka da się usłyszeć syk. Aczkolwiek uzależnione to jest od tego jak bardzo ta odma jest zapchana. W późniejszym czasie da sie też odczuć to na pracy silnika czy wyciekach oleju :) Jednakże warto to sprawdzić teraz niż jak będzie już za późno :ok:
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

04 Maj 2023, 15:19

MotoAlbercik napisał(a):Hmmm, robi się masełko pod korkiem i na bagnecie. Płynu nie ubywa. Skąd więc woda w układzie?


Jedyne co przychodzi mi do głowy to skraplanie przez niedogrzanie silnika, ale to się kłóci z tym że zrobił trasę i dalej masło... Chyba że jechał emerycko zamiast go wygrzać porządnie.
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8843
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

04 Maj 2023, 17:00

Ja sądze,że masz rację,coś nie jest tak,w żadnym swoim aucie,żadnym ,nigdy nie miałem masełka pod korkiem,chociaż od 7 lat robię 5 km tam i 5km z powrotem ,w każdy dzień,6 dni w tygodniu przez 3 lata,Fordem Focusem diesel i na przemian W210 diesel a potem Focusem non stop przez 3 lata i teraz od 2 lat dieslem W210 2.9 TD,żadnego masełka,olej czysty,ale w każdym z tych aut odma drożna,to jest podstawa,ma być absolutnie drożna.Poza tym ,kolor majoneziku,biały,czy brunatny?
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8477
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)

04 Maj 2023, 19:28

O kurde sporo odpowiedzi. Także ten, zdjęcie zapodam jutro koło 14, też jak bagnet wygląda.

Jeżdzę na silniku 1.25 16v 70km zetec duratec. Od początku posiadania auta jeżdże na castrol magnatec 5w40. Odcinki jazdy to 5,5 km w jedną stronę, a potem z powrotem. Autor nie sprawdzał odmy, bo nie ma o tym zielonego pojęcia, ale wyczytałem o tej odmie, że może być zapchana. Przy odkręcaniu korka, wyjmowaniu bagnetu nie słychać żadnego syk. A kolor majonezu jest typowo żółty, jutro zdjęcia.

Bo ten olej co teraz jest ma oznaczenie C3, a poprzednie wymiany oleju były innym warsztacie i tam może wlewali ten Z oznaczeniem ac/b4 ch...a go wie teraz.
Bialas55
Początkujący
 
Posty: 89
Zdjęcia: 9

05 Maj 2023, 07:49

Bialas55 napisał(a):Z oznaczeniem ac/b4
A3/B4 i takiego powinieneś się trzymać w tym silniku.

Bialas55 napisał(a):ten olej co teraz jest ma oznaczenie C3
Norma ACEA C3 opracowana jest dla olejów do silników głównie diesla w których zastosowano zaawansowane układy oczyszczania spalin, m.in. filtry cząstek stałych DPF i katalizatory trójdrożne TWC. Ma ona na celu zwiększenie żywotności oraz trwałości tych układów.

Jak na wcześniej zalewanym oleju nie było problemu o którym piszesz proponuje z powrotem przejść na niego.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9756
Zdjęcia: 34

05 Maj 2023, 08:43

Jak wyżej, C3 jest do DPF, ja u siebie leję A3/B4 bo on jest do silników bez DPF.
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8843
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

05 Maj 2023, 10:31

No dobra panowie, bo na olejach to nie bardzo u mnie, zatem pytanie - czy między tymi olejami jest różnica w czasie nagrzewania do temp. roboczej? Bo powiem szczerze, że ja nie raz robiłem krótkie trasy, o każdej porze roku i też nie miałem masełka pod korkiem. A widziałem w aucie u kolegi, który robił trasy podobne jak ja ( mieszka obok mnie i pracowaliśmy w tym samym miejscu ) i miał to masełko. Tyle że tylko pod korkiem, bagnet był czysty. Fakt, że inne samochody, ale oba benzyna z gazem. Nie wiem na jakim oleju jeździł, ja zawsze lałem taki jak zaleca producent silnika, nigdy nie kombinowałem z innymi.
Temat dość ciekawy, tym bardziej, że to masełko jest też na bagnecie. Wniosek jest tylko i wyłącznie jeden - w układzie skrapla się woda. Pytanie skąd się bierze? I dlaczego jeden co robi krótkie trasy ma to masełko, a drugi nie ma...
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

05 Maj 2023, 12:58

Dodaje zdjęcia, bagnet, korek, i tam gdzie siedzi korek. Akurat dziś na bagnecie nie widać

Ford Fiesta 5 Masło, korek ciąg dalszy
Ford Fiesta 5 Masło, korek ciąg dalszy
Ford Fiesta 5 Masło, korek ciąg dalszy
Bialas55
Początkujący
 
Posty: 89
Zdjęcia: 9