Ford Fiesta 5 Masło, korek ciąg dalszy

07 Maj 2023, 08:58

Bialas55 napisał(a):Tam był tylko taki wężyk, ale szedł on do pokrywy zaworów
Przecież to jest ta odma ! . Czego się spodziewałeś ? Koła młyńskiego ? Czytaj to co się pisze . Patrz na obrazki. Wszystko dostałeś na tacy.
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz
 
Posty: 4723
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 01 01 1981
Auto: Fabia II , Fabia II
Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

30 Maj 2023, 10:29

No dobra, wyszło to, że przewód odmy warty 15 zł był już zniszczony i zapchał się. Zrobiłem płukankę silnika i teraz mam olej zgodny ze specyfikacją auta castrol magnatec 5w30 A5. Został mi jednak cały nierozpoczęty litr castrol magnatec 5w40 C3. Czy w razie potrzeby dolania oleju, mogę dolać bez obaw ten 5w40?
Bialas55
Początkujący
 
Posty: 89
Zdjęcia: 9

29 Sie 2023, 10:25

Jest to bardzo częste zjawisko w autach które na codzień są eksploatowane na krótkich odcinkach. Prawda jest taka, że zarówno silnik jak i olej są zaprojektowane do pracy w odpowiednich temperaturach. Zjawisko masła pod korkiem wskazuje na wysoką jakość oleju, który ma dużą zawartość dodatków hydrofobowych. Mają one za zadanie wiązać wodę w tzw. "majonez" i umieszczać go możliwie jak najwyżej- czyli korek, odma itd. Woda pojawiająca się w silniku, nie majac możliwości odparowania, nie ma krążyć w układzie smarowania, lecz powinna być umieszczana w możliwie bezpiecznym miejscu. Proponuję Ci dwa rozwiązania- raz w tygodniu w okresie jesiennym/ zimowym wyskocz na trasę, staraj się używać niższych biegów, aby auto miało możliwość osiągnięcia odpowiedniej temperatury- majonez zniknie. Drugie rozwiązanie to wymieniaj olej raz do roku jednak staraj się to robić późną wiosną, gdy będą zaczynać się przymrozki. Największy wysiłek oleju w Twoim aucie ma miejce zimą, gdy temperatura silnika jest niska. Wtedy świeży olej będzie miał nalepsze parametry a to spowoduje lepszą ochronę silnika. Ostatnia uwaga to taka, abyś stosował Magnatec 5W30 A5- olej ten jest zaprojektowany wspólnie z Fordem do silnika w Twoim aucie. Jak masz jeszcze jakieś pytania to chętnie odpowiem :)
BMakarski
Nowicjusz
 
Posty: 7