Gaz czy nie gaz....? Oto jest pytanie:/

Gaz czy nie gaz....? Oto jest pytanie:/

15 Lut 2013, 23:33

Drodzy Panowie "kolegowie".
Pisałem już kiedyś o swoich problemach z rozruchem (auto nieraz nie chciało odpalać) a co za tym szło z niemożnością założenia instalacji. Żaden "mądry" mechanik nie rozwiązał tego problemu, natomiast zniknął on sam... Auto normalnie pali, nic się nie dzieje.
Powiedźcie mi zatem, czy mając ukrytą usterkę, z możliwością jej aktywowania się w każdej chwili brać się za instalację? Nadmienię, iż jestem właścicielem Scenica 1,6 z 2002r. Czy może to być wada silnika, który instalacja może dobić?
I jeszcze małe pytanko-do Panów mających już LPG. Czy pokonując niewielkie dystanse-ok. 7km do pracy w jedną stronę (co drugi tydzień) + odwózka dziecka do przedszkola jakieś 3,5 km w jedną stronę, instalacja ma wogóle sens? Na dłuższe trasy wybieramy się raz w roku, na wakacje;) Szkoda mi topić w aucie ponad 2 tysiące i nie mieć z tego wymiernych oszczędności...
Będę wdzięczny za pomoc.
RenoManiak
Nowicjusz

Prawo jazdy od: 29 04 2005
Auto: Renault Scenic

Re: Gaz czy nie gaz....? Oto jest pytanie:/

16 Lut 2013, 11:16

Szkoda wydawać 2-2,5 tys na instalację.. Zasada jest prosta - aby oszczędnie jeździć, koszt instalacji musi sie najpierw zwrócic.. U Ciebie będzie to trwało w nieskończoność ..Zastanów się dobrze..

Przyjmując średnio - 5,50 Pb i spalanie 8l/100km a 2,80 lpg i spalanie 12l/100km zwrot nastąpi po przejechaniu 16 000 km .. Za ile to zrobisz ?? Za mniej więcej 3 lata..
a opłaca się jeżeli to trwa 10-12 miesięcy ..
silvo44
Moderator
Awatar użytkownika

Miejscowość: Olkusz
Prawo jazdy od: 01 09 1983
Auto: OPEL VECTRA C
Silnik: Z18XER
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

16 Lut 2013, 12:34

Dziękuję, bardzo pomocna odpowiedź.
Moje auto na mieście pali nawet 11l:/ W trasie, jadąc z południa nad morze, wyszło nam 5,5l. Ale takie trasy pokonujemy raz w roku... Poza tym mamy dziecko, wozimy wózek i pytanie gdzie go wsadzę, jak do bagażnika wejdzie koło?
Korzystałem z kilku kalkulatorów opłacalności i wyszło mi, że miesięcznie zaoszczędzę przy gazie 83zł, więc szału nie ma. Do tego, tak jak piszesz, instalacja zwróci mi się po około 3 latach a ja nie mam pewności, że tyle będę tym autem jeździć.
Niby sam wiem, że to mało opłacalne, ale dobrze przeczytać potwierdzenie ze strony kogoś innego.
RenoManiak
Nowicjusz

16 Lut 2013, 12:49

Też nie pisałeś wcześniej, czy "dłuższa trasa" to np. wypad do Paryża, bo wtedy masz za kilka dni zrobione 6tkm i po drugim takim masz instalację "odjechaną".. ale jeżdżąc tylko trochę i po mieście wygląda to mniej więcej tak jak widać..
Ja założyłem do Astry lpg ale robiłem 1500 km miesięcznie i wiedziałem, że tak będzie jakis czas - praca daleko od domu.. To mi się szybko zwrócił koszt instalacji, a potem jazda na lpg do tej pory czyli 160 tkm..
Z tym miejscem w bagażniku to też przesadzasz - butla w kole i dojazdówka..
Scenic ma przecież duży bagażnik.
silvo44
Moderator
Awatar użytkownika

Miejscowość: Olkusz
Prawo jazdy od: 01 09 1983
Auto: OPEL VECTRA C
Silnik: Z18XER
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

16 Lut 2013, 12:53

Autem jeżdżę ja i żona. Ja do pracy (te 14km tam i z powrotem) a żona z dzieckiem do przedszkola (jakieś 7km). Długich tras nie robimy praktycznie wcale. Tyle co raz na czas jakaś wycieczka, ale to najwięcej do 100km.
Bagażnik fakt-duży, ale i wózek jest pokaźny ;) Zresztą nie w kwestii bagażnika tu się rozpisuję.
Chcę podjąć jak najkorzystniejszą decyzję.
RenoManiak
Nowicjusz

17 Lut 2013, 00:54

jeżdżąc do przedszkola, zimą w jedną stonę będziesz jechał na benzynie w drugą na gazie. Biorąc to pod uwagę połowa dziennego dystansu pokonywana będzie na gazie. Latem te proporcje zmienią się na korzyść jazdy na gazie. Jadąc do pracy 3/4 drogi pokonasz na gazie. Jesli auto w mieście pali 11 benzyny to spali maksymalnie 13,5 l gazu. Kalkulujączaoszczędzisz 40% wydawanej kasy na benzynę. Teraz policz ile to jest w twoim przypadku.
Jeszcze jedno. LPG nie wykończy twojego silnika i jednocześnie może ułatwić jego diagnostykę w przypadku braku możliwości odpalenia. W momencie kiedy nie będzie chciał odpalić na benzynie będzie można spróbować odpalić go na gazie. Jesli nie odpali to przyczyny należy szukać w układzie zapłonowym, jeśli odpali na gazie przyczyny należy szukać w układzie paliwowym. Oczywiści gazownika należy poinformować o tej przypadłości.
Migaz
Zaawansowany

Miejscowość: warszawa
Auto: Mercedes
Silnik: m104
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 1994
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Jak dobierać i wymieniać wycieraczki samochodowe? Jak dobierać i wymieniać wycieraczki samochodowe?
    Polecam fajny poradnik dotyczący doboru i wymiany wycieraczek. Załączam również filmik Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wycieraczek, różniących się od siebie typem mocowań, długością piór, ...
    Mitsubishi Pajero Dakar Mitsubishi Pajero Dakar
    Mitsubishi Pajero 2012 DAKAR otrzymał turbodoładowaną, 200-konną jednostkę napędową o pojemności 3,2 litra, spełniającą normy EURO5 z zamkniętym filtrem cząstek stałych DPF w standardzie. Dzięki zmodernizowanej jednostce ...

•  
    • Warto przeczytać
    • VW Passat CC
      Mercedes-Benz SLS 6,3 AMG
      passat b5 german style
      Tuning Mazda, przezentacja, dym, woda