Getz 1.5 CRDi 12V 60KW/82KM 2005 r. - jaki olej?

11 Lis 2015, 10:42

Zastanawiam się nad wyborem odpowiedniego oleju do 3 cylindrowego Getza z 2005 r. mojej teściowej. W instrukcji wymieniony jest m.in. 5w-30, a nie jest w ogóle wspomniany 5w-40, który ostatnim razem został wlany. Nie wiem niestety jaki olej był używany przez poprzedniego właściciela. Auto ma przejechane ok. 175k, czy w związku z tym lepiej użyć nieco gęstszy 5w-40 ze względu na przebieg i wiek? Czy może zgodnie z zaleceniem producenta 5w-30? Czy taka zmiana nie zaszkodzi? Co byście mi poradzili?

W instrukcji napisane jest również:
Norma API: CH4 lub wyższa
Norma ACEA: B4 lub wyższa
Poprzednim razem wlany był jakiś Mobil 5w-40 (jaki dokładnie nie wiem).
Mohito
Nowicjusz
 
Posty: 6
Auto: Mazda 3

11 Lis 2015, 13:32

Zawsze należy lać olej taki, jaki zaleca producent silnika. Do twojego silnika zalecxany jest olej 5W30, API CH4 ACEA B4 mimimum, więc taki powinieneś lać.
Obecnie wyżej niż CH4 jest CI4 i CJ4. - C oznacza, że jest to lej do silnika Diesla, a druga litera i cyfra im wyższe tym lepsze. Nie możesz wlać oleju o niższej literze np. CE albo GG4. Natomiast jeżeli chodzi o ACEA to wyższa klasyfikacja jakościowa to B5. Nie możesz wlać oczywiście oleju o niższej jakości np. B1, B2 czy B3. Nie warto lać też oznaczeń C i E - B jest przeznaczone dla silników Diesla o małej pojemności, a więc dla twojego silnika.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

11 Lis 2015, 15:09

Dzięki serdeczne za pomoc. Ciekawe dlaczego ktoś wlał 5w-40?:/ Jakiś konkretnie olej o wspomnianych parametrach byś polecił?
Mohito
Nowicjusz
 
Posty: 6
Auto: Mazda 3

11 Lis 2015, 16:31

Mohito napisał(a):Ciekawe dlaczego ktoś wlał 5w-40?

oleje ..W40 są chyba najpopularniejszymi w Polsce, a właściwie w naszym klimacie. Nie wiem tak naprawdę, dlaczego producent tego silnika zaleca akurat 30. chyba mało spotykane. Zazwyczaj to się leje 40.
Mohito napisał(a):Jakiś konkretnie olej o wspomnianych parametrach byś polecił?

JA akurat preferuję oleje Castrol-a. Ale dobrymi olejami są też podobno Mobil, Elf.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

11 Lis 2015, 16:55

Wkradł się mały błąd, bo powinno być CF-4. Mnie również to dziwi, ale tak jest w instrukcji. Szukam na różnych stronach informacji, ale trudno cokolwiek znaleźć. Na stronach sklepów po wybraniu modelu auta wyszukuje również 5w-40. Nie wiem w końcu co wybrać :)
W poniższej instrukcji znalezionej w necie jest napisane "CH4" ale z tego co się orientuję to dotyczy raczej wersji 4-cylindrowej w szczególności z DPF-em. Natomiast w oryginalnej instrukcji do auta, którą mam w ręku jest napisane CF-4 - pozostałe informacje są identyczne jak na zdjęciu:
Mohito
Nowicjusz
 
Posty: 6
Auto: Mazda 3

12 Lis 2015, 10:27

Poprostu szukaj oleju o klasie jakościowej nie niższej niż CH4 wg API i nie niższej niż B4 wg ACEA. O zasadzie doboru olejów pisaliśmy wielokrotnie - poszukaj, poczytaj. Jest też tego pełno w necie.
Co do lepkości, to tak naprawdę jak wlejesz 5W40 zamiast 5W30 to nic się nie stanie. Poczytaj w necie i na forum o klasach lepkości, a sam zrozumiesz, dlaczego nie ma za bardzo różnicy między 30 a 40.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Śmiertelne selfie - czy warto tak się narażać?
    Brak uwagi i rozkojarzenie podczas prowadzenia samochodu spowalniają czas reakcji i powodują niebezpieczne sytuacje na drodze. Korzystając z telefonu podczas jazdy znacząco zwiększamy ryzyko wypadku. Jeszcze do niedawna to ...

12 Lis 2015, 10:45

Tak jak napisałem wyżej chodzi o CF-4 :)
Sprawdziłem na stronach producentów olejów silnikowych m.in.: Castrol, Shell, Liqui Moly (Mobil i Elf - na liście nie występuje ten konkretny silnik) i na każdej z nich rekomendowany jest 5W-30. Ostatecznie wybrałem teściowej CASTROL MAGNATEC 5W-30 A3/B4. Chyba, że mechanik stwierdzi, że jednak lepszy będzie jakiś 5W-40, ze względu np. na przebieg i obecnie zalany olej, ale nie sądzę żeby to był jakiś problem.
Mohito
Nowicjusz
 
Posty: 6
Auto: Mazda 3

12 Lis 2015, 10:52

Mohito napisał(a):CASTROL MAGNATEC 5W-30 A3/B4

A jakie ma API? CF czy CF4? Bądz wyższe?
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

12 Lis 2015, 11:03

ACEA: A3/B3, A3/B4 ; API: SL/CF
http://www.castrol.com/pl_pl/poland/pro ... natec.html
Może też być CASTROL EDGE 5W-30 lub CASTROL EDGE 5W-30 C3
http://www.castrol.com/pl_pl/poland/pro ... range.html

Obecnie zalany jest chyba ten: http://www.mobil.pl/Poland-Polish-LCW/c ... 5w40.aspx#
Również nie jest przeznaczony do silników z DPF-em.

Z tego co widzę na stronie olejów Mobil to spokojnie można by wlać również:
Mobil Super™ 3000 XE 5W-30 lub
Mobil Super™ 3000 X1 Formula FE 5W-30

EDIT:
Znaleźć coś z SAE: 5W-30 i API: CF-4 lub większe z tego co widzę jest praktycznie awykonalne.

EDIT2:
Miałem rację. Zadzwoniłem do kilku serwisów hyundaia. Rekomendowany jest 5w-30 i taki leją. W jednym serwisie powiedzieli, że Shell ultra 5w-30 i np. Castrol edge 5w-30. W innym to samo - najważniejsze żeby był 5w-30. W jeszcze innym Total mc 5w-30 (dokładnej nazwy nie pamiętam) i rozmówca otwarcie powiedział, dlaczego w jednym serwisie mówią, że Shell lub Castrol a u nas Total - wszystko zależy z kim dany serwis ma podpisaną umowę. W ostatnim serwisie poproszono mnie o nr VIN i po jakichś 3h zadzwonili z informacją, że może być wlany 5w-40, ponieważ auto nie ma DPF-u, ale wszystko zależy od tego ile chcę wydać na olej, ponieważ lepszym, czystszym olejem jest 5w-30 i taki na pewno lepiej zalać.
Pytałem również we wszystkich serwisach o API. Byli zdziwieni, że w instrukcji jest napisane CF-4 i wyżej, ponieważ w przypadku lepkości 5w-30 takich olejów raczej nie ma, a te które stosują są tak dobrymi olejami, że są idealne dla tego auta i wszystko jedno czy będzie to Shell, Castrol czy nawet Total, ważne by był jednym z tych olejów, które wymienili, może być również Magnatec.
Mohito
Nowicjusz
 
Posty: 6
Auto: Mazda 3

13 Lis 2015, 10:36

Mohito napisał(a):Znaleźć coś z SAE: 5W-30 i API: CF-4 lub większe z tego co widzę jest praktycznie awykonalne.
Mohito napisał(a):Pytałem również we wszystkich serwisach o API. Byli zdziwieni, że w instrukcji jest napisane CF-4 i wyżej, ponieważ w przypadku lepkości 5w-30 takich olejów raczej nie ma

Jak nie ma jak są :
http://sklep.regmot.com.pl/olej-castrol ... 4102,14145
http://www.agito.pl/olej-elf-sxr-5w30-5 ... cgodfW4Agw
I to pierwsze lepsze wygooglowane. A to, czy masz DPF czy nie, to w twoim przypadku nie ma dla ciebie żadnego znaczenia. Nie masz DPF-u, ale olej z taką rekomendacją możesz lać. Najważniejsze, żeby odpowiadał specyfikacji 5W30 API minimim CF i ACEA minimum B4. Zapodany wyżej Castrol takie rekomendacje ma. A że jest też przeznaczony do silników z DPF-em, to dla ciebie nie ma znaczenia.
Możesz też śmiało nalać 5W40. Ważne, żeby były wspomniane wyżej API i ACEA.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000