GPS

14 Sty 2007, 16:33

witam!
Czy ktos z was, ma GPS w samochodzie? Chcialabym dowiedziec sie czegos wiecej od uzytkownika tego urzadzonka:)Jaka firme wybrac (chodzi mi o menu w jezyku polskim wraz z pomoca glosowa), jak zainstalowac itd itp.
Pozdrawiam! :twisted:
:p
Karolina
Nowicjusz
 
Posty: 14
Miejscowość: 3miasto

14 Sty 2007, 17:59

Przymierzam się do kupna tej zabaweczki. Większość znajomych poleca mi Acera, Fujitsu i Mio. Najlepiej będzie jak pójdziesz do sklepu i pogadasz ze sprzedawcą. Aha, ostatniego produktu Mio (z przyciskami z boku, nie na dole) nie kupuj - ma beznadziejną mapę. :wink:
SCARAB TEAM
Karson
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2335
Zdjęcia: 20
Miejscowość: Kielce

14 Sty 2007, 18:52

Hmm, a z ta mapa nie jest tak, ze zalezy jaki program sie wgra, a Gps to osobna sprawa?Czyli trzeba miec urzadzenie + program jeden z wielu np. Automapa? Interesuje mnie jeszcze ile kasy trzeba przeznaczyc na taki sprzet, zeby miec pewnosc ze nie kupilo sie szajsu ale tez nie przeplacilo? :?
:p
Karolina
Nowicjusz
 
Posty: 14
Miejscowość: 3miasto

14 Sty 2007, 20:43

moim zdaniem dobry jest system TOM-TOM,i ja go polecam
Nie ma głupich pytań tylko są głupie odpowiedzi
grzestv
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 754
Miejscowość: okolice Warszawy
Auto: nie mam

14 Sty 2007, 20:48

Karolina napisał(a):Hmm, a z ta mapa nie jest tak, ze zalezy jaki program sie wgra, a Gps to osobna sprawa?

Tak ale ten model ma właśnie wgrana mapę, która jest kiepska. :?
SCARAB TEAM
Karson
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2335
Zdjęcia: 20
Miejscowość: Kielce

14 Sty 2007, 21:17

witam
więc na początek tak, mamy w sumie dwa rodzaje nawigacji GPS. Pierwszy to taki gdzie kupujesz od razu cała nawigację danej firmy (sprzęt + oprogramowanie) np: Blaupunkt, TomTom czy co tam jeszcze jest. Te urzadzonka są tak jakby od razu zaprojektowane jako nawigacja satelitarna i w sumie nie maja chyba innych funkcji.
Druga grupa to tzw. Palmtopy, czyli przenosne komputerki z zainstalowanym jakims systemem operacyjnym (np windowsem) na ktory dokupuje sie jakis program typu mapa do nawigacji (np Automapa XL, albo jakis microsoftowy RouteMap czy jakos tak) oraz trzeba dokupic nadajnik GPS. Po zainstalowaniu i skonfigurowaniu zestaw taki dziala jak normalna nawigacja satelitarna.
Takze jak widzisz sa dwa wyjscia, albo kupic sprzet ktory jest produkowany tylko jako nawigacja i od razu masz wszystko albo kupic taki "komponowany" sprzed z roznych podzespolow (oczywiscie w sklepie od razu mozna kupic taki komponowany sprzet od razu ze wszystkimi potrzebnymi produktami). Zaleta i przewaga palmtopow jak dla mnie jest to ze moga one sluzyc tez jako komputery przenosne, mozna miec dostep do internetu itd itp. A co wiecej, po ukazaniu sie nowszego oprogramowania zawsze mozna bez problemow przeinstalowac i mozemy wybierac roznych producentow tego oprogramowania, a w przypadku sprzetu Blaupunkta watpie abysmy mogli zainstalowac inna mape niz ta blaupunktowa, a wiec jesli ta mapa jest jeszcze niedopracowana to jestesmy w kropce.
Ja osobiscie mialem okazje uzywac palmtopa HP z podpietym nadajnikiem GPS i Automapa. Sprzet sprawdzil sie znakomicie, przez duze, nieznane miasto bardzo ulatwia przejazda. Ale.. po tych kilku dniach testowych nie kupilem sobie tego. Wedlug mnie sprzet nadaje sie w sumie tylko dla osob ktore jezdza duzo i czesto po teenie sobie nieznanym. Jesli 98% naszych podrozy autem (a mysle ze tak jezdzi wiekszosc polakow) to jest stala droga do pracy, do sklepu, do pobliskiego miasta w stale punkty to szkoda moim zdaniem kasy bo i tak bedziemy jechali z pamieci, a po drugie czasem mapa prowadzi dziwnymi trasami i znajac dany teren szybciej przejedziemy nam znanymi sciezkami. A na wakacje... ja do Krakowa, Gdanska Zakopanego czy mikolajek to jezdze z pamieci, bo w sumie to trasa prosta jak drut i mozna ja przejechac z pamieci. Takze ogolnie dla zwyklego obywatela ktory w nieznany sobie teren (poeiwdzmy) wyjezdza dwa razy w roku a i tak jest to trasa krajowa to chyba wyrzucone pieniadze. Bo trzeba pamietac tez ze jak sprzet bedzie lezal w szufladzie i czeka rok na nastene wakacje to sie starzeje itd itp. Takze polecam przed kupnem przemyslec sobie ile to razy w roku i jak duzo wyjezdzamy na teren sobie nieznany, platanine uliczek w ktorych nie jestesmy sobie w stanie poradzic?
Pozdrawiam
stanik
Nowicjusz
 
Posty: 39

15 Sty 2007, 09:32

stanik napisał(a):..... oraz trzeba dokupic nadajnik GPS.

Więc tak z tym się zgodzić nie mogę, bo są palmtopy które mają już wbudowany nadajnik GPS np. MIO P550 lub P350. Wiadomo są tez palmy które nie mają tego nadajnika wbudowanego ale np. te posiadające Bluetooth możemy bezprzewodowo połączyć z nadajnikiem GPS poprez własnie bluetooth. A co do ceny tych urządzeń to tak żeby nie kupić jakiegoś badziewia ty trzeba wydać około 1500 zł z mapami (mowa tu o Palmtopie z wbudowanym GPS)

Pozdrawiam :D
Michał
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 483
Zdjęcia: 7
Miejscowość: Grodzisk Mazowiecki

15 Sty 2007, 10:02

Najlepiej będzie jak postudiujesz sobie te stronki:
http://www.gpmapa.pl/
http://www.pdaclub.pl/forum/ :wink:
SCARAB TEAM
Karson
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2335
Zdjęcia: 20
Miejscowość: Kielce

15 Sty 2007, 10:50

:P :D Dziekuje Wam pieknie za pomoc:)
:p
Karolina
Nowicjusz
 
Posty: 14
Miejscowość: 3miasto

15 Sty 2007, 11:18

Jestem byłym użytkownikiem kilku systemów nawigacji (Garmin C313, Mio 510 + Automapa XXL, hp 1940 + i-GO 2006). Osobiście polecałbym jednak wersję palmtop + software (ew. odbiornik zewnętrzny GPS). Zaletą takiego rozwiązania jest uniwersalność zestawu. Przede wszystkim nie jesteś przywiązany do konkretnej mapy. Różne programy nadają się do różnych terenów - Automapa jest dobra na Polskę, TomTom - na zachodnią Europę, na wschód najlepiej radzi sobie i-GO 2006 (również świetny w Polsce!) ... Ponadto, mając palma, masz dostęp do internetu, poczty itp z terenu, możesz sobie słuchać jednocześnie mp3 (z palma), możesz mieć w palmie ważne-potrzebne pliki i nie musisz ich wozić na CD i uruchamiać u klienta/kontrahenta na jego sprzęcie, tylko pokazujesz mu u siebie...

A w czym lepszy jest Garmin (nazwijmy go tak dla uproszczenia, bo marek jest sporo)? Otóż jest bardzo wygodny do użytkowania TYLKO jako "inteligentna" mapa. Jeśli nie potrzebujesz innego zastosowania takiego urządzenia - możesz kupić "gotowca".

Jednak biorąc pod uwagę bardzo zbliżoną cenę obu rozwiązań (palmtop i garmin) ja wybierałbym raczej palmtopa, kierując się jego szerszym polem zastosowań i możliwością wymiany mapy (programów) kiedy zainstalowany wcześniej nie odpowiada Twoim potrzebom...
Pozdr
fourup
Nie udzielam porad na PW - tylko forum ogólne!
fourup
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 974
Miejscowość: Kraków, Słomniki
Prawo jazdy: 08 01 1999
Auto: Mercedes S124 250D
Silnik: OM602
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 1990

02 Lut 2007, 16:37

Większość moich znajomych twierdzi, że najlepszy jest zestaw TomTom.
pawlo1404
Początkujący
 
Posty: 74
Miejscowość: Wrocław, ul. Ćwiartki 3/4

09 Lut 2007, 14:10

To ja się podłącze :)
Zna ktoś może jakiś soft na wzór Automapy, który działałby na PocketPC i miałby mapy Ukrainy????

Dzięki z góry za info, pozdrawiam,

JM
Jacek_Michu
Nowicjusz
 
Posty: 11

16 Lut 2007, 14:42

Jacek_Michu napisał(a):(...) Zna ktoś może jakiś soft na wzór Automapy, który działałby na PocketPC i miałby mapy Ukrainy????...


Nie bardzo kumam bazę ... osso chozziii...

Ale jeśli szukasz programu z mapami Ukrainy, to chyba w i-GO 2006 była...

A jeśli chodzi Ci o mapy cyfrowe współpracujące z Automapą, to niestety się z takimi nie spotkałem...
Pozdr
fourup
Nie udzielam porad na PW - tylko forum ogólne!
fourup
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 974
Miejscowość: Kraków, Słomniki
Prawo jazdy: 08 01 1999
Auto: Mercedes S124 250D
Silnik: OM602
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 1990

01 Kwi 2007, 19:09

mam pytanko czy ma ktos moze gps'a Blaupunkt tp rgs 06/08 i mapy do niego bo nie moge nigdzie znalezc w necie a nie chce za bardzo wydac prawie 700zl na mapy bylbym wdzieczny za plyte/plyty z mapami przegranymi badz wyslanymi poczta przegranymi przeze mnie i odeslanymi spowrotem.

z gory dziekuje :)
Jan z Czarnolasu
Nowicjusz
 
Posty: 1

28 Kwi 2007, 18:18

witam

posiadam palmtopa mio P550. mam problem z aplikacja tom tom. na miescie gubi satelity i czesto dlugo je wyszukuje. czy moze byc to spowodowane tym ze mam w nim w grana jeszcze auto mape,ktora dziala bez problemu? czy moze byc to spowodowane jakims bledem aplikacji, czy poprostu ten typ tak ma? slyszalem ze tom tom jest lepszy na trasie a na miescie auto mapa?

pozdrawiam[b][/b]
iac
Nowicjusz
 
Posty: 1