Jak bezpiecznie usunąć rysy z przedniej szyby?

06 Mar 2012, 22:58

Witajcie, mam problem z czołową szybą ponieważ są na niej małe ryski, a są prawie na całej szybie. Słyszałem o zakładach które polerują szyby, ale podobno później może być jeszcze gorzej, bo rysy zejdą, ale obraz przez szybę będzie się rozmywał, mogą pojawić się zmatowienia czy coś takiego i po dłuższej jeździe nocą oczy będą bolały. Chciałbym poznać waszą opinię, może ktoś usuwał rysy z przedniej szyby i może mi polecić jakiś zakład lub jak samemu to zrobić, tylko chodzi o to żeby było bezpieczne dla szyby, żeby niczego nie skopać. Jestem z Łodzi i szukałem w goglach firmy które się tym zajmują, tutaj trochę drogo, bo jak to mówił - nie polerują szyby tylko "szkło nachodzi na rysy" co jest bezpieczne, ale koszt tego może przekroczyć koszt kupienia nowej szyby wraz z jej wstawieniem, a mi chodzi żeby to normalne koszty były. Link do tej "nowoczesnej technologi".
Tutaj w GlasWeld polerują tylko czy to bezpieczny zabieg i czy szyba się nie sfajansi?
pomóżcie :D
Robus
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 158
Przebieg/rok: 8tys. km
Auto: Matiz
Silnik: 0.8i
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1998

07 Mar 2012, 13:20

Szczerze mówiąc to nigdy nie korzystałem z takiej technologii,więc ciężko mi powiedzie czy jest skuteczna,co o tym sądzicie? A poza tym liczą się dobre kosmetyki i można wypełnić tą rysę,tak aby pęknięcie nie poszło dalej,są specjalne zakłady które się tym zajmują.
Dabtuner
Aktywny
 
Posty: 295

07 Mar 2012, 14:19

To jest pytanie do tych co wiedzą coś o tym lub korzystali z podobnych usług. I to nie jest jedna tylko masa praktycznie na całej szybie. A o tym, że są zakłady to ja wiem.
Ostatnio edytowany przez silvo44, 26 Mar 2012, 13:42, edytowano w sumie 1 raz
Powód: - zbędny cytat
Robus
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 158
Przebieg/rok: 8tys. km
Auto: Matiz
Silnik: 0.8i
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1998

26 Mar 2012, 12:19

Niedawno usuwałem rysy na przedniej szybie.Mimo, że używałem zimą płynów do odmrażania i bardzo dobrej skrobaczki mosiężnej Murska, to parę rysek się porobiło.Zakrzywione czyli jakieś ziarnko piasku przykleiło się do wycieraczki.
Trochę pracy i cierpliwości to wymaga, ale można usunąć samemu.
Wystarczy ok 100g tlenku ceru różowego ( tzw. róż polerski) Do tego wiertarka, talerz szlifierski i krążek filcu na rzep.Proszek trzeba rozrobić z wodą tak żeby powstała różowa pasta.Różowy tlenek ceru ma dodatki pumeksu i ziemi okrzemkowej i lepiej pochłania wodę.Na allegro jest też biały tlenek ceru(czysty). Jak dla mnie źle się nim pracuje.Często trzeba przerywać pracę,dawać dodatkowa porcje pasty i czyścić filc.
Szyba oczywiście musi być umyta przed polerowaniem żeby żadne ziarno piasku nie dostało się na filc podczas polerowania.
Głębsze rysy tak łatwo nie schodzą.Trzeba trochę popracować nad nimi.

Tlenek ceru przydaje się też do usuwania nalotów z szyb.Nawet tych których nie rusza płyn do szyb na alkoholu i różnego rodzaju szampony, płyny do naczyń itp.
film jak to wygląda w praktyce

[Aby zobaczyć film musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]



Przy okazji wypolerowałem ekran dotykowy w iPhone :mrgreen:
johnny111
Nowicjusz
 
Posty: 3
Prawo jazdy: 01 01 2001
Auto: Opel Astra III

31 Mar 2012, 18:55

byłem w jednym zakładzie zapytać i tam powiedzieli, że rysy które mam na szybie, są za głebokie i polerowanie tej szyby zniszczy jakąś powłokę. Później jadąc będę widział "rozmyty obraz". Także chyba pozostaje wymiana 300-400zł i zostawić oryginalną szybę w piwnicy żeby nie było, że auto miało dzwona i szybę wymieniałem :) Co roku skrobię rano szyby i pierwszy raz coś takiego mam, załatwiłem sobie szybę jakimś gównem :evil:
Robus
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 158
Przebieg/rok: 8tys. km
Auto: Matiz
Silnik: 0.8i
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1998

03 Kwi 2012, 08:19

Polerowanie szyb to niełatwa sprawa, głównie powinno się polerować szyby boczne i to ma sens w przypadku delikatnych rys, głębokich niestety nie da się w 100 % zlikwidować. Stanowczo odradzam polerowanie szyb czołowych (chyba że są to drobne ryski poza polem widzenia) z uwagi na możliwość pojawienia się zniekształceń w polu widzenia kierowcy oraz możliwości pojawienia się tzw. refleksów, czyli załamywania się światła w trakcie jazdy nocnej z reflektorów pojazdów jadących z naprzeciwka. A to jest już dosyć niebezpieczne i bardzo uciążliwe. Kolejna sprawa to osłabienie struktury szkła przy polerowaniu, pamiętajcie że polerowanie polega na minimalnym usunięciu części szkła do momentu na zniknięcia rysy, więc w miejscu polerki szkło zmienia swoją grubość a tym samym staje się mniej odporne na uderzenia, wstrząsy, czy ruchy karoserii.

Pozdrawiam :)
AUTOSZYBY
Nowicjusz
 
Posty: 13
Prawo jazdy: 01 03 2000
Auto: Chrysler Pacifica 4.0
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    5 zasad bezpiecznego wyprzedzania
    Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi wyjazdy w dłuższe trasy. Szczególnie w takich warunkach kierowcom przydaje się umiejętność prawidłowego wyprzedzania. O czym należy pamiętać? Wyprzedzanie to manewr, który ...

04 Maj 2012, 14:02

Tak to prawda,czołowych szyb się nie poleruje.
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8477
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)

07 Lut 2013, 22:35

a dlaczego się nie poleruje?? może wpłynąć to na jej żywotność??
mazi88
Początkujący
 
Posty: 73
Miejscowość: Kuźnia

14 Lut 2013, 16:16

W zasadzie ja takze przyłączam się do powyższego pytania,możecie podać powody dla których nie poleruje się czołowej szyby? Poza tym na same ryski w zależności od ich głębokości,pomogą specjalne zakłady zajmujące się wypełnianiem braków.
ZmienOlej
Początkujący
 
Posty: 75
Prawo jazdy: 01 01 1991
Auto: BMW M3

14 Lut 2013, 19:47

nikt nie chce zaspokoić naszej ciekawości. :/
mazi88
Początkujący
 
Posty: 73
Miejscowość: Kuźnia

16 Lut 2013, 12:03

lepiej nie ryzykować samemu i jakiekolwiek rysy z szyby o ile będą do usunięcia naprawić w sprawdzonym warsztacie z doświadczeniem .
maxim65
Nowicjusz
 
Posty: 20
Prawo jazdy: 02 03 1983
Auto: golf

16 Lut 2013, 17:41

też sądzę że nie warto ryzykować i samemu się bawić z szybą. lepiej niech to fachowcy zrobią i mamy gwarancję. ale nadal nurtuje mnie pytanie dlaczego lepiej nie regenerować szyby tylko wymienić.
mazi88
Początkujący
 
Posty: 73
Miejscowość: Kuźnia

28 Lut 2013, 16:22

Jak ktoś słusznie stwierdził wcześniej: To zależy tak na dobrą sprawę od tego jakiej grubości i wielkości jest rysa. Im większa i głębsza tym gorzej i sami bez fachowej pomocy raczej sobie nie poradzimy.
Turbopama
Początkujący
 
Posty: 218
Prawo jazdy: 10 03 1996
Auto: BMW M3

12 Maj 2013, 20:32

Ja spróbuję zaspokoić twoją ciekawość :
Szyba przednia ma wyoblenia w pionie i w poziomie, tzn w żadną stronę nie jest płaska.
Aby uzyskać zadowalający efekt, polerując szybę musisz zdjąć jakąś jej grubość, Szyba nowa ma tą grubość w każdym miejscu taką samą - stąd nie ma zniekształceń obrazu. Zmiana grubości szkła przez polerowanie powoduje zniekształcenia optyczne np: patrząc przez mocno wypolerowaną szybę na równy i prosty krawężnik - krawężnik na swojej linii ma zafalowania. Lub inny przykład ze słupem latarni - patrząc przez polerowaną szybę nie jest on prosty.Z taką szybą nie da się jeździć !, to męczarnia, przy dłuższej jeździe samochodem rozboli cię głowa. Więc - jak pisali inni - szyba po polerowaniu ma zniekształcenia optyczne ale nie jakieś refleksy tylko falowania obrazu. Nie ma tu też znaczenia grubość szkła z którego jest zrobiona - grubość jaka by nie była, ma być wszędzie taka sama
Oczywiście - szybę można odświeżyć polerując ją delikatnie np tlenkiem ceru, ale grubszych rys tym nie spolerujesz. Nie słuchaj podpowiedzi o polerowaniu szyb bez zdejmowania warstwy szkła (polerowanie molekularne szkła) , bo z ciekawości poprosiłem tą firmę - gość się męczył parę godzin bez żadnego efektu. Nie znam fachowca w Polsce który wypoleruje ci cał szybę z głębszych rys bez zniekształceń optycznych , jeżeli mówi inaczej - to kłamie. Tak że, odświeżenie - tak, grubsze rysy? - tylko nowa szyba.
Rozjaśniłem ?
camaro102
Obserwowany
 
Posty: 1
Prawo jazdy: 01 09 1970
Przebieg/rok: 35tys. km
Auto: skoda Octavia
Silnik: 1,9 TDI
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2008

22 Sty 2014, 16:30

Polecam jednak w takich sytuacjach podjechać do profesjonalnego serwisu. Sam próbowałem się bawić w domu, ale nie warto. Korzystnie i solidnie wyjdzie jak zajmą się tym fachowcy. Korzystałem z usług [reklama] przy szparagowej w łodzi i mogę ich szczerze polecić. Koszta w porządku, szybko, dobrze. Ale punkty mają w całej Polsce, więc łatwo znaleźć pasującą lokalizację.
egraczyk
Nowicjusz
 
Posty: 6
Auto: Opel Astra