Jak poprawnie zamontować i podłączyć światła przeciwmgielne

30 Paź 2019, 00:51

Cześć wszystkim,
Posiadam mazdę 323f BG z 1991 roku. Chciałbym zamontować do niej uniwersalne światła przeciwmgielne. Ponieważ oryginalne są praktycznie niedostępne. I teraz piszę do Was z zapytaniem jak to zrobić, od czego zaczać, ponieważ nigdy się w takie rzeczy nie bawiłem. Chciałbym żeby to było najprostsze rozwiązanie tzn. że mam w kabinie włącznik i niezależnie czy inne światła się świecą i czy silnik jest włączony to mogę te halogeny poprostu włączyć.
Czy to jest możliwe, jak się do tego zabrać, co będę potrzebował, co z czym podłączyć itd, bardzo prosiłbym o pomoc :)
Pozdrawiam
marcinek123
Początkujący
 
Posty: 125
Prawo jazdy: 01 07 2013
Przebieg/rok: 7tys. km
Auto: Mazda 121
Silnik: 1.1 54KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1993

30 Paź 2019, 07:46

Kabel światła bezpiecznik i włącznik. Tyle jest Ci potrzebne
Kabel masowy wiadomo
Kabel plusowy od akumulatora + przez bezpiecznik do wlacznika i od wlacznika do swiatelek. Proscizna
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16212
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

30 Paź 2019, 10:43

O kurczę dzięki za pomoc faktycznie wydaje się proste :D
No bo takie światła rozumiem, że będą legalne? W sensie takie włączanie?
A pytanko jaki bezpiecznik dać, jak te światła będą miały żarówki 55w H1 oraz jakiej grubości kable zastosowac?
marcinek123
Początkujący
 
Posty: 125
Prawo jazdy: 01 07 2013
Przebieg/rok: 7tys. km
Auto: Mazda 121
Silnik: 1.1 54KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1993

30 Paź 2019, 14:54

Legalnie to światła przeciwmgielne powinny mieć możliwość zapalania dopiero jak włączysz światła mijania z przodu :)
Kao napisał(a):Kabel światła bezpiecznik i włącznik. Tyle jest Ci potrzebne
Tu przydałby się przekaźnik bo bez niego średnio to widzę ;/ nie powinno się bez niego montować takiego układu.
marcinek123 napisał(a):jaki bezpiecznik dać, jak te światła będą miały żarówki 55w H1
Zobacz jaki masz przy światłach mijania i daj taki sam :)
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!

30 Paź 2019, 14:56

A dlaczego bez przekaźnika nie powinno się ich montować?
marcinek123
Początkujący
 
Posty: 125
Prawo jazdy: 01 07 2013
Przebieg/rok: 7tys. km
Auto: Mazda 121
Silnik: 1.1 54KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1993

31 Paź 2019, 13:58

marcinek123 napisał(a):A dlaczego bez przekaźnika nie powinno się ich montować?
Jak byś chciał tak zrobić to musisz kupić porządny przełącznik i podpiąć do niego grubsze kable które wytrzymają natężenie prądu potrzebne do świecenia żarówek.

Stosując przekaźnik puszczasz grubsze kable krótszą drogą z akumulatora przez przekaźnik i bezpiecznik bezpośrednio do żarówek. Natomiast przełącznik cieńszymi kabelkami podłączasz z przekaźnikiem i wtedy sterujesz załączaniem i wyłączeniem świateł. Przełącznik ci się nie grzeje i cała taka instalacja jest bezpieczniejsza w użyciu.

To tak na szybko. Jak chcesz się dowiedzieć więcej po co stosuje się przekaźniki to sobie poczytaj. Jest sporo informacji na ten temat w necie :)
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!

01 Lis 2019, 14:44

marcinek123 napisał(a):Chciałbym żeby to było najprostsze rozwiązanie tzn. że mam w kabinie włącznik i niezależnie czy inne światła się świecą i czy silnik jest włączony to mogę te halogeny poprostu włączyć.

Cichy77 napisał(a):Legalnie to światła przeciwmgielne powinny mieć możliwość zapalania dopiero jak włączysz światła mijania z przodu

A nie czasem światła postojowe? U mnie w samochodach przeciwmgłowe przednie można włączać wraz ze światłami postojowymi.
Kao napisał(a):Kabel światła bezpiecznik i włącznik. Tyle jest Ci potrzebne
Kabel masowy wiadomo
Kabel plusowy od akumulatora + przez bezpiecznik do wlącznika i od wlacznika do swiatelek. Proscizna

No niestety nie... Nie jest to jednak taka prościzna.
Cichy77 napisał(a):Tu przydałby się przekaźnik bo bez niego średnio to widzę ;/ nie powinno się bez niego montować takiego układu.

Dokładnie tak.
Z tym, że włącznik przeciwmgłowych musi być zasilony z przekaźnika lub włącznika świateł postojowych. I z tego włącznika przewody na pin 85 przekaźnika. Piny 30 i 87 przekaźnika to wiadomo - zasilanie z aku i zasilanie lamp.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

03 Lis 2019, 10:23

MotoAlbercik napisał(a):A nie czasem światła postojowe? U mnie w samochodach przeciwmgłowe przednie można włączać wraz ze światłami postojowymi.
No tak miałem na myśli światła pozycyjne :ok: Faktycznie tak jest sprawdziłem w dwóch samochodach i można było je włączyć po załączeniu pozycji.
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!