Jak przygotować samochód na najzimniejszy okres w roku?

14 Gru 2022, 13:38

Zima jak co roku zaskoczyła kierowców. Jedni w pośpiechu zapisują się na wymianę opon na zimowe, jeszcze inni weryfikują stan akumulatora. Eksperci sieci warsztatów samochodowych Q Service Castrol podpowiadają, które elementy pojazdu należy sprawdzić w okresie zimowym, by uchronić się przed niespodziewanymi sytuacjami.

  1. Wymień opony na zimowe
  2. Sprawdź płyny eksploatacyjne
  3. Zanim wsiądziesz za kółko, sprawdź stan akumulatora
  4. Zweryfikuj podwozie i karoserię w swoim samochodzie
  5. Skontroluj hamulce w samochodzie
  6. Sprawdź stan świec
  7. Alternator, czyli serce samochodu
  8. Skontroluj stan filtrów samochodowych
  9. Zainwestuj w wycieraczki
Nadszedł najtrudniejszy okres w roku dla kierowców. Zimą pojazdy wystawione są na działanie takich czynników jak mróz, wilgoć, śnieg czy sól. W jaki sposób najlepiej zadbać o własne cztery kółka? Oto kilka rad, które pomogą utrzymać elementy i podzespoły samochodu w dobrej kondycji w mroźnym czasie.
Jak przygotować samochód na najzimniejszy okres w roku?
Wymień opony na zimowe
Według danych Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego, 6 milionów kierowców nie decyduje się na zmianę opon przed sezonem jesienno-zimowym. Warto jednak zadbać o bezpieczeństwo własne oraz innych uczestników ruchu drogowego i zainwestować w terminową wymianę opon.

Opony zimowe nie mogą mieć mniej niż 4 mm głębokości bieżnika. Ogumienie powinno też mieć podobny poziom zużycia na jednej osi, a w przypadku aut z napędem 4x4 na obydwu osiach. Opony nie mogą być starsze niż 10 lat. Jednak już po 5 latach ich guma może być sparciała i popękana, co dyskwalifikuje je z dalszego użytkowania. Po tym okresie tracą swoje właściwości i guma ulega stopniowemu stwardnieniu. Mechanicy podpowiadają też, by regularnie weryfikować stan koła zapasowego.

Sprawdź płyny eksploatacyjne
Przygotowując samochód do zimy należy pamiętać o wymianie lub przynajmniej kontroli wszystkich płynów eksploatacyjnych.

Świeży płyn chłodniczy nie zamarznie nawet przy największych mrozach, jednak wraz ze zużyciem, jego próg zamarzania spada. Zamarznięcie może skutkować nawet uszkodzeniem silnika. By do takiej sytuacji nie dopuścić, należy wymienić go na nowy. Jeśli termin wymiany płynu jest coraz bliżej, lepiej to zrobić jeszcze przed zimą - taką czynność należy wykonywać nie później niż co 4-5 lat.

Warto również w okresie zimowym poświęcić większą uwagę płynowi hamulcowemu, który cechuje się silną higroskopijnością. Oznacza to, że wraz z upływem czasu wchłania wodę. Jej obecność obniża temperaturę wrzenia płynu hamulcowego.

Mechanicy sugerują również, by zimą zadbać o prawidłowy poziom oleju silnikowego. W doborze odpowiedniego oleju pomoże mechanik. Środek smarny nie może być przypadkowy. Powinien mieć dokładnie taką samą lepkość jak zaleca producent oleju.

Zanim wsiądziesz za kółko, sprawdź stan akumulatora
Słabo działający akumulator może skutecznie uniemożliwić uruchomienie samochodu. Stan baterii można sprawdzić za pomocą miernika. Takie pomiary należy wykonać w profesjonalnym warsztacie samochodowym. Warto zweryfikować stan akumulatora zarówno w stanie spoczynku, jak również po jego tzw. obciążeniu. Zużytą baterie należy wymienić na nowe. To element, którego się nie regeneruje.

POLECAMY Akumulator w naszym samochodzie

Zweryfikuj podwozie i karoserię w swoim samochodzie
Wskazane jest, by sprawdzić stan podwozia przed zimą w celu wyeliminowania wszelkich śladów powstałej korozji. Szczególną uwagę należy skupić na takich częściach jak przewody hamulcowe i paliwowe, zawieszenie oraz elementy nośne. Wszelkie symptomy rdzy powinny być usunięte natychmiastowo, tak by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się korozji w pojeździe. Dobrym pomysłem jest również zabezpieczenie podwozia powłoką antykorozyjną, która ograniczy skutki negatywnego działania soli drogowej.

Skontroluj hamulce w samochodzie
Sprawnie działający układ hamulcowy, szczególnie zimą, pozwala na szybszą reakcję hamowania. By działał jak najlepiej w najtrudniejszym okresie roku, należy w pierwszej kolejności sprawdzić klocki i tarcze hamulcowe. W sezonie zimowym dużo łatwiej o utratę kontroli nad pojazdem ze względu na panujące warunki atmosferyczne. Styl jazdy w tym czasie różni się od kierowania samochodem np. latem. Kierowca jedzie wolniej i lekko naciska na pedał hamulca, a takie elementy układu jak tłoczki czy klocki przesuwają się o kilka milimetrów. W efekcie, w połączeniu z błotem pośniegowym i możliwą korozją spowodowaną działaniem wyżej wspomnianych czynników atmosferycznych, działanie hamulców może po zimie znacznie się pogorszyć.

Ważna jest również weryfikacja stanu przewodów hamulcowych oraz płynu. Zimą bardzo często awarii ulega hamulec ręczny ze względu na wilgoć, niską temperaturę na dworze i brud. Za prawidłowe działanie hamulca ręcznego odpowiada system dźwigienek i linek, który chroniony jest przez pancerzyki. Te pod wpływem zimowych warunków tracą swoją szczelność. Najlepszym rozwiązaniem na zapobieżenie zacinaniu się tego mechanizmu jest wymiana linki na nową, zabezpieczoną przed zamarzaniem.

Sprawdź stan świec
W zależności od tego czy mamy do czynienia z silnikiem benzynowym czy dieslem, weryfikacji wymaga inny model świec. W przypadku silnika wysokoprężnego są to świece żarowe – wysokotemperaturowe grzałki wbudowane w głowicę silnika. Jeśli kierowca ma problemy z uruchomieniem diesla, najprawdopodobniej są już one mocno zużyte i należy je wymienić na nowy komplet.

POLECAMY Ocena wyglądu, niedomagania, uszkodzenia i problemy - świece zapłonowe

W silniku benzynowym sprawdzeniu należy poddać natomiast świece zapłonowe. Zużyte, oprócz uniemożliwiania rozruchu pojazdu, mogą spowodować m.in. spadek mocy, tzw. dławienie się silnika, gaśnięcie i jego nierówną pracę. Podobne symptomy mogą wywołać zużyte przewody zapłonowe, dlatego dobrze jest wymieniać te elementy równocześnie - o ile jest to możliwe.

Alternator, czyli serce samochodu
Alternator odpowiada w samochodzie za ładowanie akumulatora. Część jest umieszczona w komorze silnika. Jeśli podczas pomiaru okaże się, że alternator za słabo ładuje, będzie wymagał on regeneracji bądź wymiany.

Skontroluj stan filtrów samochodowych
W okresie zimowym czysty filtr paliwa potrafi uchronić przed m.in. uszkodzeniem układu wtryskowego silnika przez wytrącającą się parafinę. Przed zimą należy szczególnie zadbać o filtry paliwa, oleju i powietrza. Ten ostatni wykonuje zimą mnóstwo pracy, zbierając wszelkie zanieczyszczenia z drogi. Najlepszym rozwiązaniem, by utrzymać je w dobrej kondycji, jest ich regularna wymiana co 15 000 km.

Zdaniem mechaników, należy również zadbać o odpowiednią jakość powietrza przedostającego się do wnętrza pojazdu, czyli odpowiednio funkcjonujący filtr kabinowy. Jesienią jest poddawany szczególnej próbie ze względu m.in. na zanieczyszczenie liśćmi, które po pewnym czasie ulegają gniciu. By zapobiec pojawieniu się nieprzyjemnego zapachu, należy przed zimą wymienić filtr kabinowy, razem z pozostałymi – paliwowym, oleju i powietrza.

Zainwestuj w wycieraczki
Przed zimą, warto również wymienić wycieraczki (zarówno te przednie jak i przy tylnej szybie) szczególnie jeśli rozmazują wodę zamiast ją zbierać. Zużyte wycieraczki mogą dość szybko porysować szyby, a to już problem, którego rozwiązanie nie będzie tanie. Przy wyborze odpowiedniego płynu do spryskiwaczy, należy pamiętać o temperaturze jego zamarzania – optymalną opcją jest ta nie wyższa niż -20°C. Nie warto kupować tanich płynów do spryskiwaczy. Te mogą trwale uszkodzić lakier na masce i odbarwić szybę.

Zima jest dla kierowców bardzo wymagającym okresem. Panujące czynniki atmosferyczne, w tym śnieg, mróz czy błoto w dużej mierze przyczyniają się do gorszego funkcjonowania podzespołów samochodu. Wszystkie powyższe rady i zalecenia pozwolą uniknąć niespodziewanych awarii, a kierowcom oszczędzą niepotrzebnego stresu związanego z dodatkowymi kosztami naprawy auta.

źródło: Q Service Castrol | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3786
Zdjęcia: 13085
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

14 Gru 2022, 13:50

Czy to będzie najzimniejszy okres to się okaże bo jeszcze prawie cała zima przed nami :)

Myślę, że wszystkie wymienione wyżej czynności należałoby zrobić przed okresem zimowym, a nie wtedy kiedy trwa już w pełni. Teraz trochę już późno na np. wymianę opon na zimowe, a same wycieraczki warto skontrolować na początku jesieni kiedy nie mamy aż tak dużo opadów deszczu i dzień jest dłuższy.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9756
Zdjęcia: 34