Jak sprzedać samochód? Proszę o pomoc!

14 Kwi 2009, 13:55

witam prosze o pomoc,moj brat posiada seicento 2003 rok ktorego wspolwlascicielem jest moj zmarly dziadek,brat kupil juz nowy wozek a ze ma problemy ze sprzedaniem tego poniewaz trzeba cos tam duzo zalatwiac po urzedach a nie lubi biegac i zalatwiac to zaproponowal zebym ja kupil ten samochod za 5000 jest to cena bardzo atrakcyjna ale nie wiem czy nie narobie sobie wiecej klopotow,poniewaz wziolbym ten samochod za te 5000 i odrazu staral sie go sprzedac oczywiscie cos tam na nim zarabiajac ale nie rejestrujac na mnie i pytanie mam takie jak sie zalatwia takie sprawy?,jak sprzedac ten samochod jako posrednik?jak sie spisuje takie umowy w ktorych ja juz bede nowym wlascicielem ale w dowodzie rejestracyjnym bedzie moj brat i dziadek? :roll: a moze darowac sobie zarobienie tych paru groszy i niech brat sam probuje sprzedac to autko :!:
pinkyy23
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 4
Miejscowość: Śląsk

16 Kwi 2009, 21:21

to nie rower by sobie przekazywać bez załatwienia spraw papierkowych
każda zmiana właściciela to zmiana dowodu rejestracyjnego i ewentualnie zmiana tablic.
przy dwóch właścicielach autka musi odbyć się sprawa spadkowa w której 1/2 auta przejmuje spadkobierca oczywiście po uiszczeniu podatku skarbowego
zaxsx
Początkujący
 
Posty: 53
Miejscowość: Polska

16 Kwi 2009, 21:35

No chyba spisujesz umowe sprzedazy, dajesz bratu do podpisu i potem kolesiowi, ktoremu sprzedajesz auto. Potem zglasza sie sprzedarz w urzedie komunikacji, ja tego nie zrobilem i cekawe czy beda mnie scigac :)
DUCATI
Początkujący
 
Posty: 85

18 Kwi 2009, 20:36

Jeżeli samochód jest na współwłasność z osobą zmarła to najpierw trzeba załatwić sprawy związane ze spadkiem:
1. postanowienie z sądu o nabyciu spadku - z tego dokumentu będzie wynikać kto jest spadkobiercą bo jeśli np. dziadek miał jakieś dzieci to każdy z nich teoretycznie nabywa jakąś część jego połowy samochodu.
2. mając postanowienie z sądu wszyscy spadkobiercy udają się do urzędu skarbowego i składają wniosek o wydanie zaświadczenia o spadku. Każdy dostanie zaświadczenie, że np. posiada x części 1/2 (będącej własnością dziadka) samochodu marki fiat ... nr rejestracyjny DW0001y nr nadwozia ....

Mając te dwa dokumenty wiadomo już dokładnie kto i ile posiada części tego pojazdu.
Trzeba się porozumieć z tymi ludźmi żeby:
1. sprzedali bądź darowali swoją część pojazdu np. tej osobie która jest współwłaścicielem
2. od razu wszyscy razem sprzedają komuś innemu.

Jeżeli wybierze się opcję 2 to razem z samochodem będzie trzeba przekazać wszystkie dokumenty w ORYGINALE osobie, która kupi taki pojazd.

W związku z tym będzie to trochę kłopotliwe i lepiej jest przerejestrować na tego kto miał z dziadkiem na spółkę samochód a potem go sprzedaje jedna osoba i daje czysty dowód rejestracyjny bez żadnych zmarłych współwłaścicieli ;)

pozdrawiam

Dariusz Sawicki
pozdrawiam

Dariusz Sawicki

Masz problem z rejestracją samochodu?
Daj znać zajmiemy się tym za Ciebie.
DariuszSawicki
Stały forumowicz
 
Posty: 1029
Miejscowość: Wrocław
Auto: Nie mam

20 Kwi 2009, 10:56

no dzięki za rade! :wink: Ale myśle że z tymi spadkobiercami to będzie za duzo latania i załatwiania.

A nie prościej jest np. tak że ja kupie autko od brata ktoś tam sie podpisze za dziadka polece do urzedu i przerejestruje na mnie,a pózniej sprzedaje go juz jako właściciel i wtedy trace chyba tylko podatek 2% no i koszty rejestracji
pinkyy23
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 4
Miejscowość: Śląsk

20 Kwi 2009, 14:01

Oczywiście, że prościej ale dziadek nie żyje więc podpis za niego grozi odpowiedzialnością karną za fałszowanie dokumentów ;(

Dlatego legalnie trzeba zrobić to tak jak opisałem.

pozdrawiam

Dariusz Sawicki
pozdrawiam

Dariusz Sawicki

Masz problem z rejestracją samochodu?
Daj znać zajmiemy się tym za Ciebie.
DariuszSawicki
Stały forumowicz
 
Posty: 1029
Miejscowość: Wrocław
Auto: Nie mam
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Najpiękniejsze samochodowe trasy Europy
    Nie trzeba być fanem przygód agenta 007, by pamiętać, jak w jednym z filmów brawurowo pędził on na trasie nicejskiej swoim samochodem. James Bond wsławił się wieloma rzeczami – począwszy od niewątpliwego ...
    Audi R18 e-tron quattro po raz pierwszy zwycięża w Sebring
    Audi odniosło kolejny historyczny sukces w sporcie motorowym. Wygrana Audi R18 e-tron quattro w dwunastogodzinnym wyścigu w Sebring na Florydzie, to jednocześnie pierwsze zwycięstwo wyścigowej hybrydy w tym klasycznym amerykańskim ...