Jak używać nawigacji google? Jakie są dostępne opcje?

09 Lut 2023, 14:28

Google Maps to popularna aplikacja nawigacyjna, która umożliwia wyznaczanie tras i śledzenie drogi do wyznaczonego celu. Oto kilka podstawowych opcji dostępnych w Google Maps:
Jak używać nawigacji google? Jakie są dostępne opcje?
  1. Wyznaczanie trasy: Aby wyznaczyć trasę, wpisz adres lub nazwę miejsca docelowego i miejsce startowe, a następnie wybierz opcję "Routing" lub "Nawiguj". Możesz wybrać różne opcje tras, takie jak najkrótsza, najszybsza lub najbardziej unikająca korków.
  2. Zmiana trasy: Możesz łatwo zmienić trasę, klikając na nią i przeciągając ją w inne miejsce.
  3. Zatrzymanie nawigacji: Aby zatrzymać nawigację, kliknij przycisk "Stop" lub po prostu wyjdź z aplikacji.
  4. Tryb samochodu i pieszego: Możesz wybrać tryb nawigacji dla samochodu lub pieszego, co umożliwi ci wyznaczenie trasy zgodnej z twoim środkiem transportu.
  5. Wyszukiwanie miejsc: Możesz wyszukać interesujące cię miejsca, takie jak restauracje, hotele, sklepy itp., wpisując nazwę lub rodzaj miejsca w wyszukiwarkę.
  6. Zapisane miejsca: Możesz zapisywać ulubione miejsca i łatwo do nich wracać.
  7. Tryb offline: Możesz pobrać mapy, aby używać ich w trybie offline, co jest szczególnie przydatne, gdy nie masz dostępu do Internetu.

Oprócz tych podstawowych funkcji Google Maps oferuje wiele innych opcji, takich jak Street View, wyświetlanie tras rowerowych i wiele innych. Warto eksperymentować z aplikacją i odkryć wszystkie jej możliwości.

Jedną z ciekawych opcji w Google Maps które możesz ustawić jest rodzaj samochodu / silnika, którym podróżujesz, aby wyznaczyć trasy zgodne z twoim środkiem transportu. Oto jak to zrobić:

  1. Otwórz aplikację Google Maps na swoim urządzeniu.
  2. Wpisz miejsce docelowe i miejsce startowe, a następnie kliknij opcję "Nawiguj".
  3. Przed rozpoczęciem nawigacji kliknij na ikonę trasy i wybierz opcję "Ustawienia trasy".
  4. W sekcji "Transport" wybierz opcję "Samochód".
  5. W ustawieniach samochodu możesz wybrać rodzaj pojazdu, takie jak samochód osobowy, motocykl, samochód dostawczy itp. lub wybierasz typ silnika np. benzyna, olej napędowy, napęd elektryczny, hybryda
Po wybraniu rodzaju samochodu trasa zostanie wyznaczona zgodnie z jego właściwościami, takimi jak wielkość i moc, co pozwala na uzyskanie bardziej precyzyjnej i zoptymalizowanej trasy.

Uwaga: Ta funkcja może nie być dostępna we wszystkich regionach lub na wszystkich urządzeniach.

U mnie np. w nawigacji można wybrać typ silnika ale nie mam opcji wyboru rodzaju samochodu.
Moskito
Początkujący
 
Posty: 189
Zdjęcia: 15

10 Lut 2023, 09:25

Moskito napisał(a):Tryb offline: Możesz pobrać mapy, aby używać ich w trybie offline, co jest szczególnie przydatne, gdy nie masz dostępu do Internetu.
Używałem kilka razy i uważam ze to bardzo fajna opcja. Tylko trzeba planować ją z wyprzedzeniem pobierając dany obszar na którym mamy wyznaczoną trasę.

Moskito napisał(a):W sekcji "Transport" wybierz opcję "Samochód".
Tego jakoś nie kojarzę ale sprawdziłem i mogę wybrać rodzaj silnika. Co ciekawe jak wybrałem trasę z punktu A do B to przy samochodzie elektrycznym pokazuje inną niż przy wyborze silnika benzynowego. Pokazuje się tez zielony listek i możliwe oszczędności. ciekawe jak to działa w realu.

Jedno co mnie w tych mapach denerwowało kilka razy to zmiana trasy na tą zaproponowaną podczas jazdy chociaż nie potwierdziłem takiego zamiaru przy propozycji ze strony aplikacji klikając "akceptuj". Później jadę i coś mi nie pasuje bo pamiętałem, że jak wyznaczałem trasę przy starcie to prowadziła trochę inaczej.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

10 Lut 2023, 12:02

Jakby jednak nie patrzeć, mapy google nie zastapią tradycyjnej nawigacji...
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

15 Lut 2023, 10:47

MotoAlbercik napisał(a):Jakby jednak nie patrzeć, mapy google nie zastapią tradycyjnej nawigacji...
na jakiej podstawie tak twierdzisz?
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16212
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

15 Lut 2023, 10:51

Rokiko napisał(a):Jedno co mnie w tych mapach denerwowało kilka razy to zmiana trasy na tą zaproponowaną podczas jazdy chociaż nie potwierdziłem takiego zamiaru przy propozycji ze strony aplikacji klikając "akceptuj".
tu fakt ale aby zostać na dotychczasowej trzeba kliknąć anuluj, w przeciwnyn razie zmieni automatycznie na trasę krótszą/szybsza w zależności od tego co masz ustawione.
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16212
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

15 Lut 2023, 11:01

Kao napisał(a):na jakiej podstawie tak twierdzisz?

Bo wiem :happy:
Już nie raz mapy google wyprowadziły mnie na jakieś dziurawe wiejskie drogi, mimo, że obok była DW czy DK. Ale najkrótsza droga...Albo poprowadziła mnie jaikimś zadupiami, bo na DW był korek na 5 minut stania. A podczas jazdy nie będę się bawił nawigacją, żeby zmienić trasę...W tradycyjnej nawigacji ustawiam trasę jaką chcę jechać i mnie cały czas prowadzi tą trasą.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

15 Lut 2023, 11:12

Mi też się czasem zdarza ale kiedyś więcej było takich zaskoczeń ze strony tej nawigacji. Ona sprawdza dane w czasie rzeczywistym, a to czasem nie sprawdza się a jeszcze jak masz wybrany silnik to może podpowiadać trasę której byśmy się nie spodziewali :) z racji na oszczędność paliwa.

Nie mniej jednak testowałem inne nawigacje i swoją drogą sporo jeździłem na AutoMapie ale z racji tego że tu jest ona darmowa to u mnie wygrała. Yanosik jakoś nie przypadł mi do gustu choć kilka razy próbowałem się do niego przekonać :wink:
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

15 Lut 2023, 13:04

Ja też miałem problemy z tradycyjna nawigacja bo albo droga została zmieniona lub zamknięta co nie zostało uwzględnione.
Po całej Europie jeżdżę na Google maps i nie narzekam.
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16212
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

15 Lut 2023, 14:35

Ja też głównie jeżdżę na AutoMapie. Yanosik-a używam tylko do ostrzeżeń.
A Mapy Google mnie nie przekonują. Narzucają np 2 warianty trasy do celu i nie można za bardzo zmienić. A jak zmieni się trasę dodając punkt trasy, to trasa zmienia się całkowicie. Np. ostatnio droga z Krakowa do Karpacza - Z Krakowa prowadzi na A4 i... W Chrzanowie kazuje zjechać z A4 i prowadzi przez Chrzanów DK79 tylko po to, żeby później znowu wrócić na A4...A wszystko tylko z tego powodu, że za węzłem Chrzanów był tylko jeden pas ruchu, bo były roboty drogowe. Czas oczekiwania w korku to 6 minut. Objazd autostrady przez Chrzanów to 4 minuty wg mapy google. Ale finalnie okazuje się, że czas to nie 4 minuty a 9...Bo w Chrzanowie chyba 6 świateł o objazd bo mosty pozamykane...Ale nic, wróciliśmy na A4 i jedziemy sobie dalej. I zamiast zjechać w Kostomłotach na DK5, to uparcie prowadzi mnie do S3...Co oczywiście jest o wiele dalej...Po zjechaniu na DK5 wbrew woli map google, oczywiście trasa się zmienia i już prowadzi mnie prawidłowo. Ale gdybym przed wyjazdem nie spojrzał na mapę, to pojechałbym na tą S3...Nie wiem po co zresztą...A później zamiast poprowadzić mnie do Karpacza przez Wojanów i Krogulec, to uparcie prowadziła mnie na Jelenią górę i na DW367. Też nie wiem po co...
Yanosik prowadził podobnie ja mapy google, bo Yanosik korzysta chyba z map google własnie.
Tak więc jadąc miałem włączone obie nawigacje i gdybym ich słuchał to dojechałbym do celu 1h17 minut później. W AM wyznaczyłem sobie trasę, dodałem punkty przez które chcę jechać i bezproblemowo zajechałem na miejsce. Wcześniej i nie przez wiochy.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000