Jak wjechać na rondo?

23 Lut 2007, 15:43

Jeżeli jedziemy prosto, to nie włączamy kierunkowskazu.
To jest jasne :!:
Jak mam zamiar skecić w lewo lub w prawo na rodzie jednopasmowej, to przed wjazdem na rondo mam włączyć kierunkowskaz czy nie :?: Jak to jest w przepisach ruchu drogowego :?: Wiem, że wyjazd z ronda należy używać prawy kierunkowskaz.
Proszę o odpowiedz.
Tiguan
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 629
Miejscowość: Pruszków

24 Lut 2007, 12:53

Jeżeli na rondzie chcesz skręcić w prawo to jeszcze zanim włączysz się do ruchu okrężnego już powinieneś włączyć prawy kierunek, ale jeżeli na rondzie chcesz jechać w lewo to sygnalizujesz tylko zjazd z ronda.
Pozdrawiam.
arek_89
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 903
Miejscowość: Małopolska

01 Kwi 2007, 17:15

z tego co wiem teraz instruktorzy ucza ze sygnalizuje sie rowniez jazde w lewo (sam zdaje na prawko i musze tak robic)
wojtas128
Nowicjusz
 
Posty: 5

01 Kwi 2007, 19:17

wojtas128 napisał(a):z tego co wiem teraz instruktorzy ucza ze sygnalizuje sie rowniez jazde w lewo (sam zdaje na prawko i musze tak robic)

A powiedz,gdzie uczęszczasz na kurs prawa jazdy?
Z tego,co poszperałam na innych forach,to tylko we Warszawie i w sąsiednich miastach tak uczą.

http://www.prawojazdy.com.pl/forum/view ... sc&start=0
Kasik
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 840
Zdjęcia: 99
Miejscowość: Opolskie

02 Kwi 2007, 11:45

ja z wielkopolski jestem :D
wojtas128
Nowicjusz
 
Posty: 5

02 Kwi 2007, 17:00

Oczywiście że trzeba sygnalizować

http://www.naukajazdy.pl/assets/modules ... c.php?t=39
Baltak
Nowicjusz
 
Posty: 18

02 Kwi 2007, 20:21

wojtas128 napisał(a):z tego co wiem teraz instruktorzy ucza ze sygnalizuje sie rowniez jazde w lewo
No oki,ale w momencie,kiedy dojeżdżasz do ronda i już masz włączony lewy migacz (dla założenia,że chcesz zjechać na trzecim zjeździe),to na "chłopski rozum" chcesz jechać pod prąd?-bo ja to tak widzę.
Kasik
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 840
Zdjęcia: 99
Miejscowość: Opolskie

03 Kwi 2007, 21:47

w sumie to masz racje ale tu chyba chodzi o to ze rondo to jakby nie patrzec skrzyzowanie tylko o ruchu okreznym i z tego co wiem o rondzie nie ma zadnych przepisow w kodeksie a co do skrzyzowan to pisze ze kazda zmane kierunku nalezy sygnalizowac :P moze sie myle :lol:
wojtas128
Nowicjusz
 
Posty: 5

04 Kwi 2007, 18:31

wojtas128 napisał(a):kazda zmane kierunku nalezy sygnalizowac :P moze sie myle :lol:
Tak,masz rację,ale w momencie wjazdu na rondo defakto skręcasz w prawo,a nie w lewo,więc nie rozumiem,dlaczego ludzie używają lewego migacza? Mnie uczono na kursie,że wjeżdżając na rondo (nie ważne,gdzie jadę), mogę mieć włączony prawy migacz,lecz nie muszę,bo z góry wiadomo,że i tak pojadę w prawo.Tak samo,jak jadę po rondzie i nie zamierzam zjeżdżać,to mogę mieć lewy migacz,ale nie muszę,bo skoro nie zjeżdżam,to z góry wiadomo,że będę się poruszać po ruchu okrężnym przeciwnym do wskazówek zegara.Więc kiedy zjeżdżam już z ronda-WTEDY włączam prawy migacz- i tyle.

Ktoś kiedyś napisał mądre słowa: "migacz powinno się włączać ani za późno,ani za WCZEŚNIE" - ja te słowa popieram. :D
Kasik
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 840
Zdjęcia: 99
Miejscowość: Opolskie

04 Kwi 2007, 21:06

Kasik napisał(a):
wojtas128 napisał(a):z tego co wiem teraz instruktorzy ucza ze sygnalizuje sie rowniez jazde w lewo
No oki,ale w momencie,kiedy dojeżdżasz do ronda i już masz włączony lewy migacz (dla założenia,że chcesz zjechać na trzecim zjeździe),to na "chłopski rozum" chcesz jechać pod prąd?-bo ja to tak widzę.

Hehe, dokladnie, fajnie by to wyglądało: dojazd do ronda, lewy kierunkowskaz a kierownicą skręt w prawo :)

Kasik napisał(a):Więc kiedy zjeżdżam już z ronda-WTEDY włączam prawy migacz- i tyle.

No i w zasadzie na rondzie to by było tyle jeśli chodzi o kierunkowskazy.

Pozdro.
Tuningowi diesli - NIE
arek_89
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 903
Miejscowość: Małopolska

09 Kwi 2007, 14:58

Kasik napisał(a):
wojtas128 napisał(a):z tego co wiem teraz instruktorzy ucza ze sygnalizuje sie rowniez jazde w lewo (sam zdaje na prawko i musze tak robic)

A powiedz,gdzie uczęszczasz na kurs prawa jazdy?
Z tego,co poszperałam na innych forach,to tylko we Warszawie i w sąsiednich miastach tak uczą.

http://www.prawojazdy.com.pl/forum/view ... sc&start=0

Ja robiłe prawko w grudniu 2006 w lesznie woj. wielkopolskie i nauczyciel mnie uczył ze przy skręcie w lewno na rondzie trzeba włączyc przed wjazdem na rondo lewy kierunkowskaz a przy zjezdzie juz prawy. Tak wymagają tego bo kumpla za to oblali!!!
atakkojota (michał)
atakkojota
Nowicjusz
 
Posty: 10
Miejscowość: stare bojanowo

11 Kwi 2007, 20:32

Witam!!
Nic nie słyszałem o zmianie przepisów na powyższy temat, więc prawdopodobnie jest tak jak było. Przy wjeździe na rondo nie włącza się kierunkowskazu, chyba że zmieniamy pas ruchu( dot. sytuacji przed rondem). Kierunkowskazem należy sygnalizować zamiar opuszczenia ronda. Wtedy należy w odpowiednim czasie włączyć prawy kierunkowskaz. ( w Angli lewy :):) ).
Janusz
janek4087
Początkujący
 
Posty: 82
Miejscowość: Świętochłowice

15 Kwi 2007, 10:57

janek4087 napisał(a):Witam!!
Nic nie słyszałem o zmianie przepisów na powyższy temat, więc prawdopodobnie jest tak jak było. Przy wjeździe na rondo nie włącza się kierunkowskazu, chyba że zmieniamy pas ruchu( dot. sytuacji przed rondem). Kierunkowskazem należy sygnalizować zamiar opuszczenia ronda. Wtedy należy w odpowiednim czasie włączyć prawy kierunkowskaz. ( w Angli lewy :):) ).


Dokładnie tak mnie uczono na kursie i nie rozumiem,dlaczego w różnych szkołach różnie uczą,a przecież jeżdzimy po tych samych drogach,rondach,itp.
Kasik
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 840
Zdjęcia: 99
Miejscowość: Opolskie

10 Lip 2007, 23:08

dlatego, że rondo jest rodzajem skrzyżowania. Jak dojeżdżasz do 'normalnego' skrzyżowania z zamiarem skrętu w lewo, też nie włączasz kierunkowskazu?
Gość1392
 

11 Lip 2007, 15:43

asiulka napisał(a):dlatego, że rondo jest rodzajem skrzyżowania. Jak dojeżdżasz do 'normalnego' skrzyżowania z zamiarem skrętu w lewo, też nie włączasz kierunkowskazu?


Do normalnego skrzyżowania oczywiście, ale rondo różni się od normalnego skrzyżowania, więc jest trochę inaczej. Ja postanowiłem tak zrobić jak zamierzam skręcić w lewo i w prawo na rondzie jednopasmowym to przed wjazdem będę sygnalizować, żeby jadący z tyłu wiedzieli, w którym kierunku jadę. Na kursie trochę inaczej jeździłem, bo w prawo i na lewo nie sygnalizowałem.

Pozdro :wink:
Tiguan
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 629
Miejscowość: Pruszków