Jak wyglądał olej świeży po przepłukaniu nim silnika - szok!

26 Kwi 2023, 17:08

Wymieniłem olej po przebiegu 6500 km, jazdy w 99% na miejscu, silnik diesel, pojemność ukł. olejowego 8.3 l, ponad rok temu przy wymienię wlałem płukankę VALVOLINE, zastosowałem Specol Gold 0w40 (spisał się rewelacyjnie),obecnie postanowiłem przepłukać silnik świeżym olejem, do starego oleju wlałem płukankę Liqui Moly, wcześniej wypompowałem ponad 2 l oleju, gdyż puszka płukanki przeznaczona na 5 l ,po 15 min zlałem olej i wlałem świeży po zastosowaniu taniego filtra oleju, wlałem 6 l taniego oleju 15W40 oraz płukankę K2 tym razem, znowu 15 min. pracy, jaki efekt?! Nie byłbym w stanie ocenić gdybym nie wiedział, który ,który, świeży olej był tak samo brudny jak ten stary, wyglądały identycznie, zlewany z miski pod światło nie był czystszy od używanego, tyle w silniku pozostało jeszcze zanieczyszczeń, po wlaniu docelowego zrobiłem ok.100 km i olej na bagnecie dalej czyściutki, drugą płukankę zastosowałem, gdyż olej pracował 15 min.na wolnych, nie chciałem jeździć z min stanem .na bagnecie te 2000 km. Świeży olej, nowy filtr a tyle sadzy jeszcze wymiotło z silnika. Nie mogłem sobie pozwolić na to, by obniżać drastycznie TBN w świeżym oleju, już zawsze tak zamierzam robić w porównaniu z kosztami paliwa, koszt takiego zabiegu wydaje się mikry.
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8477
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)

27 Kwi 2023, 09:21

Takie zabiegi jak robisz sam to ok ale w warsztacie nie będą tak się bawili przy wymianie oleju, a nawet jak byś chciał tak zrobić to myślę że słono by sobie za coś takiego policzyli.

Jak wymieniasz olej regularnie co 10tkm to raczej takie zabiegi nie będą potrzebne przy rzadszych wymianach 20-30tkm pewnie już tak jak w większości jeździ się po mieście.

Ja mam w jednym samochodzie olej do wymiany ale czekam do 20tkm bo chce pokazać jak wygląda olej po 10tkm i po 20tkm jak duża jest różnica. Najlepiej widać to po samym bagnecie no ale to będzie osobny temat i może uda mi się to już w maju ogarnąć.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9756
Zdjęcia: 34

27 Kwi 2023, 20:54

Ja wymieniłem olej po 6500 km,czy takie zabiegi są niepotrzebne? Trzeba by zdjąć miskę i zobaczyć ,,ja w każdym bądż razie co roku zamierzam zrobić taki manewr po tym co zobaczyłem,już kiedyś zrobiłem podobnie w tamtym dieslu,z tym,że zrobiłem na oleju 2000 km ,bez drugiej płukanki,od razu na bagniecie był czarny po odpaleniu silnika,natomiast docelowy długo był czysty na YT pokazują miski olejowe,ile tam na dnie zalega szlamu,góry silnika czyste,oleje wymieniane co 10 tyś km,nie wspominam nawet o trybach long life,takie silniki wyglądają okropnie nawet u góry.Podchodząc z logiką do tematu,to bez takiego zabiegu świeży olej bedzie zużyty przynajmniej w połowie po wlaniu do silnika ,zresztą co będę pisał,jeśli ktos zamierza wziąć ślub z autem na długie lata,niech spróbuje takiej metody,gwrantuję zaskoczenie,ja myślę,że gdybym powtórzył płukanie jeszcze raz,to dalej wylałbym olej czarny,zrobię tak następnym razem.Jest jeszcze jedna kwestia,zalegajacy szlam w misce skutecznie blokuje odprowadzanie ciepła ,pół biedy podczas jazd na miejscu,już samo ogólne zabrudzenie silnika z zewnątrz pogarsza jego chłodzenie,wszystko się sumuje,nagar w samym silniku ,oksydacje,itd.
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8477
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)

29 Kwi 2023, 07:27

Jeżeli jesteśmy już w temacie oleju to coś Was zapytam.

Czy jakość oleju ma wpływ na spalanie paliwa? Wszędzie piszą że ma wpływ bo optymalizuje tarcie w silniku itp. Leje do swojej Vectry mobil 10w40 , wychodzi ok 100 zł za 5l . A co gdybym wlał drozszy i lepszy olej, załóżmy za podwójną cenę czyli 200 zł ? Place więcej w warsztacie ale załóżmy że auto dzięki lepszemu olejowi spalało średnio 0,5l mniej paliwa na 100km. Czy jest możliwy aż taki spadek ? Ale zakładam na papierze że tak jest .

Obliczenia:

6,5l - średnie spalanie na 100km
6,40 - cena diesla

6,5 x 6,40 = 41,60 zł ( na 100km)
41,60 x 10 = 416 zł (na 1000km)
416 x 10 = 4160 zł ( na 10000km)

A jeżeli samochód spaliłby pół litra mniej na 100 km:

6 x 6,40 = 38,40 zl ( na 100km)
38,4 x 10 = 384 zl (na 1000km)
384 x 10 = 3840 ( na 10000km)

Więc wychodzi 320 zł różnicy płacąc tylko 100 zł więcej na olej więc 220 zł .

Wystarczy żeby auto spaliło 0,15 żeby wyjsć na 0 z tymi olejami a w teorii lepszy będzie lepiej wpływał na silnik więc w innych kategoriach na plus .

A jak to wygląda w praktyce? Rzeczywiście lepszy olej wpłynie az tak bardzo na spalanie?
ineedl
Zaawansowany
 
Posty: 971
Zdjęcia: 87
Prawo jazdy: 01 02 2019
Auto: Opel Vectra B
Silnik: 2.2 DTI 125KM
Paliwo: Diesel
Typ: Liftback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

29 Kwi 2023, 08:41

Tu raczej nie chodzi o jakość samą w sobie, tylko o lepkość i klasę.
Jakbyś zszedł na 5W30 to pewnie by spalił mniej, ale o ile... Akademicka dyskusja nie warta tracenia czasu.
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8843
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

01 Maj 2023, 21:24

Możesz obniżyc zużycie paliwa stosując olej energooszczędny,możesz uzyskać efekt ok.0,5 L in minus na 100 km max.Trzeba jednak pamiętać o tym,że silniki najbardzie żreją paliwo w fazie rozgrzewania,malutki silnicek potrafi pić i 40 l przez pierwsze km,a w momencie samego rozruchu zużycie paliwa oscyluje w okolicach kilkuset litrów,czyli oleje takie pomagają w momencie rozgrzewania silnika,myślę,że w temp.roboczej silnika różnice się zacierają,miedzy olejami.
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8477
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)