Jaki olej silnikowy?

30 Cze 2006, 15:14

Przygotowuję się do zmiany oleju silnikowego w swojej Ibizie. Niestety zapomniałem, jaki olej miałem wcześniej (pamiętam tylko producenta - Castrol) Jaki olej mogę bezpiecznie zapodać do Ibizy? Co doradzicie?
Ibiza z 1999 1,4 + LPG, 100000 km na liczniku.

Dzięki z góry za informacje...
Zapominalski
 

30 Cze 2006, 21:30

jakiś półsyntetyk może być Castrol
pozdro 8)
Nie ma głupich pytań tylko są głupie odpowiedzi
grzestv
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 754
Miejscowość: okolice Warszawy
Auto: nie mam

02 Lip 2006, 21:45

Witam,
Popieram to co napisał kolega "grzestv" dobry wybór to Castrol 10W40 skoro zapomniałeś jaki miałeś wcześniej...
Pozdrawiam,
Artek
ArteK
Forum Samochodowe
 
Posty: 5289
Zdjęcia: 11483
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy: 12 12 1996
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Toyota Auris TS Hybrid, Yaris
Silnik: 1.8 Hybrid, 1.3 VVTi
Paliwo: Hybryda
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2016

25 Lip 2006, 12:09

Przygotowuję się do zmiany oleju silnikowego w swojej Ibizie. Niestety zapomniałem, jaki olej miałem wcześniej (pamiętam tylko producenta - Castrol) Jaki olej mogę bezpiecznie zapodać do Ibizy? Co doradzicie?
Ibiza z 1999 1,4 + LPG, 100000 km na liczniku.



to jest obojetnie :"jaki"- byle byl czesto wymieniany i mial wlasciwa lepkosc miedzy 5-50 SAE z detergentami!
Olej musi byc w silniku zawsze czysty i swiezy!
Syntetyczny- i mineralny -oba pochodza z tej samej ropy!
Roznica jest taka,iz syntetyczny uzyskuje sie metoda syntezy - czyli dodawania skladnikow a Mineralny metoda destylacji wytracani.
Syntetic znacznie wolniej podlega starzeniu- czyli rozwarstwaianiu sie na czesci podstawowe ale i tak nie dluzej niz 1 rok- zwlaszcza gdy stoi na sloncu!
W silniku zas oba podelgaja starzeniu i zanieczyszceniu w rownym stopniu!
Syntetic - jest przeznaczony do dalekich dlugich tras a wiec i rzadszej wymiany !
W jedzie miejskiej i okolo = jest to obojetne jaki sie uzywa byle byl czesto wymieniany wraz z filtrem!
Silnik Diesla z uwagi na znacznie wyzsze temperatury spalania i cisnienia w cylindrach a takze silniki z hydraulicznym sterowaniem zaworow wymagaja znacznie czestrzej wymiany oleju! Musi byc zawsze czysty i swiezy.Otworki w hydraulicznych popychaczach zaworow sa mikronowe- wiec latwo moga sie zapchac nagarem!
Rygel
 
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Toyota GR Supra
    Nowa Supra to nadal wygodne i dobrze wyposażone tylnonapędowe coupé z turbodoładowanym silnikiem R6 pod maską. W przypadku nowego modelu za napęd służy 340-konna jednostka 3.0 z turbiną twin-scroll. Taki zestaw wytwarza ...
    20 lat na podium – Toyota Camry w USA
    Toyota Camry, choć jest japońskim samochodem, bardzo silnie kojarzy się z Ameryką. Nie tylko dlatego, że jest sporym sedanem, czyli typem auta, które Amerykanie lubią najbardziej. Camry to absolutny amerykański bestseller, ...