Jakie opony letnie wybrać w rozmiarze 205/55R16?

04 Kwi 2024, 07:38

Czy jest na grupie ktoś kto pomógłby mi doradzić w sprawie opon letnich?
Mam kilka modeli wybranych z różnych firm i różnej półki cenowej. Chciałabym aby ktoś napisał mi które byłyby najlepsze (jeśli chodzę o firmę i jakość) bo kompletnie się na tym nie znam. Czytam rankingi marek opon ale nic mi to nie mówi. Opony rozmiar: 205/55/16
Do wyboru znalazłam tak: (w nawiasie dodam dane które widzę na stronie z oponami)
Goodyear Efficientgrip Performance (91,V, 2024r., B,A,69 db) 366 zł
Nokian Tyres Wetproof (91, V, 2023r., C, A, 68dB) 287 zł
Yokohama BlueEarth-ES ES 32 (91, v, 2024R., c, b, 68 Db) 284 zł
Bridgestone ER300 (91, V, 2024r., D, B, 71 dB) 374 zł
Dębica Presto HP 2 (91, V, 2024r., D, B. 70 dB) 267 zł
Braum 5HM (91, V, 2024r., C, B, 71 dB) 275 zł

Nie do końca wiem co oznaczają te litery V, przy pierwszych literach po roku jest narysowany dystrybutor paliwa, a przy następnej jest narysowana chmurka z deszczem.
Proszę wybaczyć tak łopatologiczne tłumaczenie - jestem kobietą haha. W dodatku pierwszy raz kupuje opony do samochodu. Będę wdzięczna za udzieloną pomoc. :D
natasiudy2003
Obserwowany
 
Posty: 1
  • 04 Kwi 2024, 08:16

    Jak dużo i gdzie jeździsz ? czy jest to wyłącznie miasto ? czy pokonujesz długie trasy? czy jest to jazda mieszana czyli miasto i okolice? jak dużo jeździsz zimą i jakie są te twoje zimy? ile km rocznie pokonujesz ..bo być może lepszym wyborem zamiast opon letnich będą opony wielosezonowe.
    A tu poniżej wyjaśnienie kilku oznaczeń:
    litera V oznacza że możesz jechać na oponie z szybkością do 240km/h
    liczba 91 oznacz że wytrzymałość ciężaru dla jednej opony nie może przekraczać 615kg ( ciężar samochodu z paliwem + 5 osób o średnie wadze 85kg podziel przez 4) to ci da konieczną wytrzymałość opony
    cyfry przed skrótem dB ( decybele) oznaczają głośność opony czyli hałas jaki wytwarza w czasie toczenie czyli w czasie jazdy po drodze. Średnia to 70-71db
    Litery A,B,C --to przyczepność opony do drogi.
    Dystrybutor z literą ( A,B, C,D i dystrybutor) oznacza ekonomię opony pod względem zużycia paliwa.A+ dystrybutor super opona pod względem oszczędności paliwa.
    Polecam wpisać w wyszukiwarkę Google takie zapytanie ,,Etykiety opon " tam wizualnie wszystko zobaczysz.
    Swoje zdanie mogę powiedzieć na temat n/w opon których używałem: Falken..zamontowane fabrycznie w samochodzie żony... Toyota Yaris Cross 1,5, 125kM..bardzo dobre prowadzenie auto lekko śmiga po drodze.
    Yokohama..zamontowane fabrycznie w moim Mitsubishi ASX- super opony po mimo że auto waży ok 1,5 tony mam na nich przejechane już 35 tyś km i chyba jeszcze z 15 tyś pojadą
    Dębica ..Chevrolet AVEO- dobre jak na swoją cenę , opony, miękkie , u mnie zrobiły 35 tyś i poszły z autem do innego użytkownika.
    Acer66
    Aktywny
    Awatar użytkownika
     
    Posty: 345
    Zdjęcia: 10
    Miejscowość: Przemyśl
    Prawo jazdy: 12 06 1979
    Przebieg/rok: 30tys. km
    Auto: Mitsubishi ASX 1,6 MIVEC ,
    Silnik: 1,6 MIVEC 4A92-117KM
    Paliwo: Benzyna
    Typ: SUV
    Skrzynia biegów: Manualna
    Rok produkcji: 2018