Jedziesz na majówkę? Umyj auto!

28 Kwi 2023, 10:51

Utrzymanie w czystości szyb i świateł to obowiązek każdego kierowcy, ponieważ widoczność ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Zapowiadana na majówkę zmienna pogoda powinna zmobilizować prowadzących auta do skontrolowania efektywności pracy wycieraczek i poziomu płynu do spryskiwaczy. Brudne szyby, reflektory czy nieczytelna tablica rejestracyjna mogą także skutkować mandatem.
Jedziesz na majówkę? Umyj auto! "Zabrudzone szyby ograniczają widoczność i tym samym mogą powodować, że kierowca z opóźnieniem zareaguje na zagrożenie na drodze. Równie ważna jest czystość świateł. Gdy brud nie rozprasza światła reflektorów pojazd jest widoczny z dużej odległości nawet w słoneczne dni" mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Kluczowym narzędziem utrzymania czystości szyb są wycieraczki. Pióra zużywają się zarówno pod wpływem mrozów i bardziej intensywnej pracy w okresie jesienno-zimowym, jak i upału oraz słońca. Brak płynnej pracy, pozostawianie smug na szybie oraz widoczne uszkodzenia oznaczają, że pióra wycieraczek wymagają wymiany. Najlepiej byłoby wymieniać wycieraczki przynajmniej raz w roku.

Przed wyjazdem na majówkę warto też zaopatrzyć się w dodatkowy płyn do spryskiwaczy, aby uzupełnić ewentualne niedobory podczas postoju na trasie podróży. Postój na stacji paliw może być też okazją do umycia lamp.

Zabrudzone szyby stwarzają także większe zagrożenie, gdy mamy do czynienia ze słoneczną pogodą, gdyż brud rozprasza światło i wzrasta ryzyko oślepienia.

źródło: Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3786
Zdjęcia: 13085
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

28 Kwi 2023, 11:25

Ja nie patrzę czy to "majówka" po prostu jak mam brudne auto to je myję i tyle. Jak lakier jest zabezpieczony jakimś dobrym woskiem czy ceramiką to mycie jest szybkie no i sam brud tak się nie czepia. Jak ktoś nie umył auta i zostawia to na ostatnią chwilę to powinien spodziewać się sporych kolejek na myjniach bezdotykowych :wink:

A i jeszcze jedno przy myciu najlepiej unikać słońca które bezpośrednio miałoby padać na samochód żeby nie zostały plamy na lakierze.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9765
Zdjęcia: 34

02 Maj 2023, 07:21

Dokładnie - jak auto jest brudne, to się jedzie je umyć i tyle.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

02 Maj 2023, 08:19

Nie wiem jak bardzo musiałby być zabrudzony samochód, żeby to stwarzało jakieś niebezpieczeństwo. Jestem początkującym kierowcą i może się nie znam, ale celowo przyglądałem się widoczności przez brudne szyby (przykurzone pyłkami z drzew i zaciekami po deszczu), dla samego sprawdzenia i nie widziałem dużej różnicy w porównaniu z czystymi szybami. Jedynie wkurzały mnie wyraźne odcięcia pomiędzy czystym fragmentem szyby, wytartym wycieraczkami, a brudnym fragmentem, którego wycieraczka nie sięga. Może mój samochód nie był mocno brudny. Czasami widuję mega brudasy, ale to są wyjątki, a największy brud i tak osadza się poniżej szyb. Apropos - dzisiaj jest dobry dzień na mycie samochodu - pochmurno. Ja już swojego obleciałem, po położeniu powłoki wystarczy lekko pomiziać gąbeczką :) Teraz przydałoby się trochę Słońca, co by zrobić dobre zdjęcia flag na mieście :)
Henk
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 228
Zdjęcia: 7
Przebieg/rok: 3tys. km
Auto: VW Golf 5
Silnik: 1.4 MPI
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

02 Maj 2023, 08:37

Jak samochód ma zabezpieczony lakier to brud tak się nie trzyma i trzeba długo jeździć bez mycia żeby naprawdę go ubrudzić :) Jednak uwierz mi że można mieć naprawdę brudne auto :mrgreen:
Jedziesz na majówkę? Umyj auto!
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9765
Zdjęcia: 34

02 Maj 2023, 08:40

To nie jest brudne auto, tylko ma maseczkę przeciwzmarszczkową nałożoną :yes: Poza tym pomiędzy ciapkami błota szyba jest całkiem czysta :naughty:
Henk
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 228
Zdjęcia: 7
Przebieg/rok: 3tys. km
Auto: VW Golf 5
Silnik: 1.4 MPI
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Koncepcyjny crossover Lexus LF-NX
    Na tegorocznym Frankfurckim Salonie Motoryzacyjnym miała miejsce światowa premiera nowego modelu koncepcyjnego Lexusa – średniej wielkości crossovera LF-NX. Wraz z tym modelem marka Lexus sonduje możliwość wejścia ze ...

02 Maj 2023, 09:54

Również myję, gdy jest już brudne. Zastanawia jedynie fakt, że nagle przed świętami ludzie mają głównie brudne auta... :o
Miro12
Początkujący
 
Posty: 133
Miejscowość: Wrocław
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Peugeot 307 SW
Silnik: 2.0
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna