Jesień i niespodziewane leśne zwierzęta na drodze

Jesień i niespodziewane leśne zwierzęta na drodze

18 Paź 2016, 12:47

Teraz, kiedy zmierzch zapada dużo szybciej, a dodatkowo pogoda potrafi być mglista i deszczowa, łatwo można nie zauważyć zwierzęcia wybiegającego na jezdnię. Większość dzików, saren i innych leśnych zwierząt ginie na drogach po zmroku, kiedy przenoszą się do żerowisk. Zderzenie z takim sporym zwierzęciem może nie tylko skończyć się tragicznie dla niego samego, ale także dla jadących samochodem.
Jadąc wieczorem drogą na terenie niezabudowanym często włączamy światła drogowe, natomiast gdy tylko zobaczymy na drodze zwierzę pamiętajmy, aby je wyłączyć, gdyż przyciągają wzrok zwierzęcia i wówczas nie ma ono szansy na ucieczkę.
Jesień i niespodziewane leśne zwierzęta na drodze
Przeważnie dzikie, leśne zwierzęta pojawiają się na drodze niespodziewanie. W takiej sytuacji kluczowa jest natychmiastowa reakcja. Pamiętajmy jednak, że nasze bezpieczeństwo jest zawsze najważniejsze, dlatego jeśli ominięcie zwierzęcia wiąże się z dużym ryzykiem utraty zdrowia i życia, lepiej nie unikać bezpośredniego zderzenia. "Nie starajmy się za wszelką cenę uniknąć kolizji na przykład zjeżdżając na sąsiedni pas. To bardzo niebezpieczna sytuacja, w której ryzykujemy zderzenie czołowe z samochodem jadącym z naprzeciwka. Lepiej nadepnąć pedał hamulca możliwie jak najmocniej, trzymać kierownicę i nie zjeżdżać ze swojego pasa" mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Dzikie zwierzęta można spotkać przede wszystkim na odcinkach dróg przebiegających przez tereny leśne lub na takich, które przecinają bezpośrednio terytoria ich wędrówek. "Zwierzęta są najbardziej aktywne o zmierzchu i o świcie, dlatego jadąc w okolicy lasów i terenów niezabudowanych pamiętajmy, by zachować w tym czasie wzmożoną ostrożność" dodaje Zbigniew Weseli. Dzikie zwierzęta często chodzą stadami, dlatego widząc dzika lub sarnę warto mieć na uwadze, że może pojawić się ich więcej.

"Gdy tylko widzimy znak ostrzegający przed obecnością dzikich zwierząt, zwolnijmy i obserwujmy uważnie pobocze" radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. "Kiedy już zwierzę wybiegnie na drogę, spróbujmy wyhamować. Jeśli nie jesteśmy w stanie zrobić tego szybko i bezpiecznie, postarajmy się przepłoszyć zwierzę używając klaksonu" dodają trenerzy.

Jeśli już dojdzie do zderzenia, przede wszystkim należy zabezpieczyć miejsce wypadku (włączyć światła awaryjne, ustawić trójkąt ostrzegawczy), wezwać policję i poinformować o miejscu i okolicznościach zdarzenia.

źródło: Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2940
Zdjęcia: 11222
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

Re: Jesień i niespodziewane leśne zwierzęta na drodze

24 Paź 2016, 13:40

Myślę, że to dotyczy nie tylko jesieni, ale jest aktualne o każdej porze roku. jadąc przez las musimy być naprawdę ostrożni i odpowiednio zwolnić bo nigdy nie wiemy kiedy dzik lub sarna będzie chciał przejść na drugą stronę drogi.
Bielart
Nowicjusz
 
Posty: 12
Rejestracja: 24 Paź 2016, 13:20
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Citroen
Silnik: 1.6
Paliwo: Benzyna
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Kia Picanto - samochód do miasta Kia Picanto - samochód do miasta
    W Polsce do Kia Picanto należy nieco ponad 9 proc. rynku. Produkowany od 2003 roku, mały "Koreańczyk" doczekał się trzech generacji. Najnowszą wprowadzono w 2017 roku. Pod maską Picanto może się znaleźć jeden z dwóch ...
    5 milionów samochodów hybrydowych Toyoty i Lexusa na świecie 5 milionów samochodów hybrydowych Toyoty i Lexusa na świecie
    Toyota Motor Corporation z siedzibą w Tokio ogłosiła, że skumulowana sprzedaż samochodów hybrydowych na świecie przekroczyła 5 milionów egzemplarzy. W dniu 31 marca 2013 roku liczba ta wynosiła 5.125 miliona ...

  •