Kamizelka

17 Paź 2006, 13:15

Witam.
Mam takie pytanko bo obiło mi się o uszy że w samochodzie oprócz apteczki, trójkąta, gaśnicy powinna sie tam również znajdować odblaskowa kamizelka??

Pozdrawiam
Michał
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 483
Zdjęcia: 7
Miejscowość: Grodzisk Mazowiecki

17 Paź 2006, 20:35

NIE bo nie jest to ciężarówka.Kamizelka taka jest wymagana w samochodach ciężarowych.
pozdro 8)
Nie ma głupich pytań tylko są głupie odpowiedzi
grzestv
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 754
Miejscowość: okolice Warszawy
Auto: nie mam

17 Paź 2006, 20:44

Ale warto ją mieć w aucie na wszelki wypadek, np. zmieniając koło w nocy będziesz dobrze widoczny z większej odległości w kamizelce niż bez niej...
Pozdrawiam,
Artek
ArteK
Forum Samochodowe
 
Posty: 5289
Zdjęcia: 11483
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy: 12 12 1996
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Toyota Auris TS Hybrid, Yaris
Silnik: 1.8 Hybrid, 1.3 VVTi
Paliwo: Hybryda
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2016

29 Lis 2006, 07:42

Poza tym, apteczka nie jest wymagana...

Można mieć, ale przepisy tego nie nakazują (zmiana już chyba ze 2 lata temu była). Ja wożę, ale to już zupełnie inna bajka...

Ponadto - jeśli masz hak i ciągniesz przyczepą, to musisz mieć 2 trójkąty!
Pozdr
fourup
Nie udzielam porad na PW - tylko forum ogólne!
fourup
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 974
Miejscowość: Kraków, Słomniki
Prawo jazdy: 08 01 1999
Auto: Mercedes S124 250D
Silnik: OM602
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 1990

30 Lis 2006, 17:12

O kamizelce warto pomyśleć,jeśli wyjeżdża się do Niemiec,ponieważ tamtejsze przepisy tego nakazują.
Kasik
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 840
Zdjęcia: 99
Miejscowość: Opolskie

01 Gru 2006, 09:30

A z tego co słyszałem u nas ma być też obowiązkowa od nowego roku ale to się jeszcze okaże..
Michał
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 483
Zdjęcia: 7
Miejscowość: Grodzisk Mazowiecki

13 Sie 2007, 16:21

od ostatniego postu minelo pol roku, w zwiazku z tym chcialbym sie dowiedziec czy cos sie zmienilo w sprawie kamilezek ?? czy w samochodzie osobowym musi znajdowac sie kamizelka??
OczkO
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 32

14 Sie 2007, 19:58

Z tą kamizelką to jest ciekawa sprawa,ponieważ w Polsce nadal nie ma obowiązku jej posiadania w samochodzie,ale jest przepis w KRD art.41,który mówi : "Osoba wykonująca roboty lub inne czynności na drodze jest zobowiązana używać w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu elementów odblaskowych.."
Czyli nie musisz mieć tej kamizelki w samochodzie,ale jak np. przebijesz koło i wyjdziesz z samochodu je wymienić,to jesteś zobowiązany ją założyc.
No i zresztą taka kamizelka to parę złotych,a twoje bezpieczeństwo jest dużo dużo większe.
Dodam jeszcze,że art.41 nie tylko dotyczy kierującego,ale również pasażera,który musi wyjść z samochodu,żeby umożliwić wymianę koła(nie podnosi się samochodu z pasażerami w środku,ponieważ lewarek może nie wytrzymać ciężaru).Czyli ty musisz założyć kamizelkę,ponieważ "wykonujesz inną czynność na drodze" - czyli wymieniasz koło,a pasażer również "wykonuje inną czynnosć na drodze" - np. pomagając ci lub chociażby tylko się przyglądając.
Tak więc w sumie trzeba mieć w samochodzie tyle kamizelek ile ludzi wozisz.
Od razu też sprostuję mit o obowiązku wożenia kamizelki na autostradzie - nie ma takiego obowiązku,ponieważ kamizelkę jesteś zobowiązany ubrać "wykonując inne czynności na drodze".A żeby te "inne czynności" wykonywać(np. zmienić koo) musisz sie zatrzymać.A na autostradzie zatrzymywać się nie wolno(nawet jak przebijesz koło to musisz wezwać Patrol Autostrady",który odpowiednio zabezpieczy miejsce postoju - dla mnie chory przepis,bo jak tu jechać z przebitym kołem i wzywać Patrol autostrady lub pomoc drogową,tym bardziej,że nie można podczas jazdy używać komórki,a samochodu z jezdni nie da się raczej usunąć,bo na pasie awaryjnym też nie wolno ci się zatrzymać,ponieważ jest linia ciągła),oprócz miejsc do tego wyznaczonych.Takimi miejscami sa tylko i wyłącznie MOP-y(miejsce obsługi podróżnych) i jest to parking(art.49 pkt3).
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000