Kiedy robić wymianę płynów, filtrów, itd.

09 Lis 2015, 18:24

Witam,
Posiadam Golfa IV 1,9 TDI z 1998 roku. Będę wdzięczny jak ktoś prosto i klarownie napisze mi, co jaki czas powinno się wymieniać filtry, płyny, rozrząd czy świece.. Poszukiwałem informacji dotyczących wymiany płynów, filtrów itd. Według moich poszukiwań :

filtr paliwa - wymiana co 2 lata, 30-60tys. km, warto przed zimą
filtr powietrza - co 20-30 tys. km., najlepiej razem z olejem
filtr kabinowy - co 20-30 tys. km.
olej - co 15 tys. km
rozrząd - co 60-90 tys. km.
pompa - co 120 tys. km.
świece - co 60 tys. km.

Rzeczywiście tak jest "książkowo", czy jednak nie do końca ? Ostatnio przy przebiegu 212 000 wymieniałem opisane wyżej filtry, świece czy olej. Obecny przebieg to 230 000 i zastanawiam się co już należy wymienić. W międzyczasie jedynie wymieniałem olej i nic więcej. Zastanawiam się również jak można sprawdzić stan rozrządu... pod maską silnika kiedyś mechanik zapisał "N. W. 245 tys.", co rozumiem jako następną wymianę ale zastanawiam się do czego to się odnosi. Czy do płynów, czy może właśnie rozrządu...
kejczu1989
Nowicjusz
 
Posty: 19
Prawo jazdy: 18 02 2009

10 Lis 2015, 10:54

Masz 1.9 TDI więc świece tu są żarowe które służą tylko do odpalania auta przy niższych temperaturach. Jeżeli w chłodniejsze dni auto słabo pali to warto je sprawdzić i ewentualnie wymienić.

Okresowe przeglądy przy jeździe z przewagą na miasto:
1. Wymiana oleju w silniku co 10tys. km (15tys jak robisz w większości trasy) lub raz w roku, wymieniamy filtr oleju, filtr powietrza.
2. Filtr paliwa wymieniamy co drugą lub max co trzecią wymianę oleju.
3. Serwis klimatyzacji robimy raz w roku na wiosnę i wtedy też wymieniamy filtr kabinowy (najlepiej założyć węglowy).
4. Rozrząd najlepiej co 60tys. km jednak nie więcej niż 90tys km (niektóre paski są na przebiegi nawet 120tys km ale lepiej zrobić wcześniej i mieć spokój tym bardziej jak auto jest eksploatowane w większości po mieście). Razem z rozrządem wymieniamy pompę wody.

kejczu1989 napisał(a):Zastanawiam się również jak można sprawdzić stan rozrządu...
u ciebie sest pasek i trzeba zerknąć w jakim jest stanie cy nie ma widocznych uszkodzeń. Jeżeli nie wymieniałeś go po kupnie samochodu to trzeba to zrobić żeby uniknąć niespodzianek w przyszłości.
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

11 Lis 2015, 11:57

Dzięki wielkie za odpowiedź kolego :)
kejczu1989
Nowicjusz
 
Posty: 19
Prawo jazdy: 18 02 2009