Kierowca z wadą wzroku - okulary czy soczewki za kierownicą?

24 Maj 2023, 12:28

Głównym argumentem za używaniem soczewek kontaktowych podczas prowadzenia samochodu może być fakt, że zapewniają lepsze widzenie we wszystkich kierunkach. Okulary, szczególnie w przypadku grubszych oprawek, mogą częściowo blokować widzenie boczne. Badanie wzroku każdy kierowca powinien wykonywać najlepiej raz w roku, aby sprawdzić, czy wada się nie pogłębiła, a w przypadku kierujących, którzy nie mieli problemów ze wzrokiem – dla pewności, że nic się w tej kwestii nie zmieniło.
Kierowca z wadą wzroku - okulary czy soczewki za kierownicą? "Każda, nawet stosunkowo drobna wada wzroku może spowodować, że kierowca nie dostrzeże na czas znaku lub niebezpiecznej sytuacji na drodze. Zbyt późna reakcja może narazić prowadzącego auto i innych uczestników ruchu, więc jeśli kierujący wie, że ma wadę wzroku, powinien zawsze ją odpowiednio korygować, zanim usiądzie za kółkiem" mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Soczewki zapewniają bardziej naturalne widzenie niż okulary. Poruszają się wraz z okiem i nic nie blokuje pola widzenia. Dzięki ulepszonemu widzeniu peryferyjnemu łatwiej jest zauważyć obiekty w martwym polu i uzyskać lepszy ogólny widok podczas jazdy po drogach wielopasmowych. Warto pamiętać, że okulary działają jak kolejna bariera między oczami a drogą, podobnie jak przednia szyba – są podatne na smugi, plamy i odblaski, które mogą utrudniać widzenie podczas jazdy. Soczewki kontaktowe zapewniają także elastyczność w zakładaniu i zdejmowaniu okularów przeciwsłonecznych podczas jazdy, eliminując potrzebę zmiany między okularami przeciwsłonecznymi na receptę a zwykłymi okularami korekcyjnymi, gdy intensywne słońce utrudnia jazdę.

Jednocześnie soczewki są bardziej podatne na osadzanie się kurzu, alergenów czy wysychanie na przykład z powodu klimatyzacji i może być konieczne nawilżanie oka podczas jazdy, wymiana soczewek czy ich zdjęcie. To oznacza, że kierowca zawsze powinien mieć ze sobą parę okularów, aby z nich skorzystać w takich właśnie okolicznościach. Jeśli prowadzący pojazd używa okularów na stałe, to na potrzeby jazdy powinien wybierać delikatne oprawki, aby minimalizować ich wpływ na zakres pola widzenia.

źródło: Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3786
Zdjęcia: 13085
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

24 Maj 2023, 12:53

Redakcja napisał(a):Soczewki zapewniają bardziej naturalne widzenie niż okulary. Poruszają się wraz z okiem i nic nie blokuje pola widzenia
Nie ma co ukrywać ze są wygodniejsze w użyciu ale nie każdy może je nosić. W przypadku alergików nie jest to wskazane szczególnie w okresie kiedy mamy w powietrzu pełno pyłków itd. Dużym plusem jest to że przy soczewkach możemy sobie wybrać okulary przeciwsłoneczne takie jakie tylko nam się będą podobały bo tu nie ma ograniczeń jakie stwarzają okulary.

Przy noszeniu soczewek warto mieć krople nawilżające zawsze ze sobą jak mamy je założone. Sam mam -1,5 i czasem noszę soczewki ale na dłuższą jazdę samochodem zakładam okulary bo tak mi wygodniej, mniej oko wysycha od klimy i nie ma uczucia "suchego oka".
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

24 Maj 2023, 19:47

Tylko chyba trzeba mieć odpowiednie prawo jazdy. Nie wiem, czy mając w prawku wpisane okulary, można je zgodnie z przepisami zastąpić soczewkami :?:
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3680
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

25 Maj 2023, 08:33

Jest coś takiego. Mam wpis w prawku z kodem 01.06 i mogę jeździć zarówno w szkłach kontaktowych jak i w okularach.

Trzeba o tym pamiętać, a nie każdy wie, że do prowadzenia samochodu w soczewkach kontaktowych uprawnia odpowiedni zapis w prawie jazdy. W polu nr 12 dokumentu musi znaleźć się kod 01.02 lub 01.06. Niestety osoby, które mają adnotację z kodem 01.01 są zobligowane kierować pojazdem wyłącznie w okularach, a za jazdę w soczewkach policja nałoży na nich mandat w razie kontroli.

Znalazłem wykaz kodów 01 gdzie wymagana jest korekta i/lub ochrona wzroku:

  • 01.01 - okulary,
  • 01.02 - soczewka (i) kontaktowa (e),
  • 01.03 - szkła ochronne,
  • 01.04 - szkło matowe,
  • 01.05 - przepaska na oko,
  • 01.06 - okulary lub szkła kontaktowe,
Beks
Nowicjusz
 
Posty: 26