Kurs prawa jazdy – najpierw badanie, potem szkolenie

17 Kwi 2018, 08:38

Zapisanie się na kurs prawa jazdy to pierwszy krok do wolności i niezależności, jaką dają własne cztery kółka. Zanim jednak przystąpimy do teoretycznej czy praktycznej nauki, musimy zdobyć zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do bycia kierowcą. Dobry kierowca to bowiem taki, który na drodze nie stanowi zagrożenia ani dla siebie, ani dla innych użytkowników.

Badanie dla kierowców to nie tylko sprawdzenie wzroku
Badania na prawo jazdy wielu osobom kojarzą się jedynie z formalnością i z ewentualnym badaniem wzroku. Niektórzy myślą, że skoro płacą sporą kwotę za badanie, to otrzymają zaświadczenie z marszu, a lekarz wypisze dokument bez spoglądania na pacjenta. W rzeczywistości jednak w ostatnich latach badania są przeprowadzane bardzo dokładnie i profesjonalnie, a lekarz zwraca uwagę na wszelkie aspekty zdrowotne, które mogą mieć związek z późniejszym prowadzeniem pojazdu.
Kurs prawa jazdy – najpierw badanie, potem szkolenie
Warto wybrać sprawdzoną przychodnię i dostępnych lekarzy
Aby uzyskać zaświadczenie lekarskie dla kandydatów na kierowców, należy wybrać się do odpowiedniego lekarza. Nie każdy lekarz ma bowiem uprawnienia do wystawienia tego rodzaju zaświadczeń. Badania na prawo jazdy wykonać można w przychodniach medycyny pracy. Zdarza się również, że w niektóre dni lekarze przyjmują w zwykłych przychodniach rodzinnych. Najczęściej jest to jednak raz czy dwa razy w tygodniu, co sprawia, że na wizytę trzeba długo czekać. Dobrym rozwiązaniem jest zrobienie badań u lekarzy, którzy specjalizują się w badaniach lekarskich dla kierowców. Na www.badania-kierowcow.warszawa.pl wyraźnie widać, że terminy przyjmowania kandydatów na kierowców są praktycznie codziennie. Dzięki temu można niemal od ręki uzyskać zaświadczenie i tego samego dnia wyrobić sobie PKK.

Cena zawsze taka sama
Jeszcze kilka lat temu badania dla kierowców nie były ściśle uregulowane prawnie, dzięki czemu można było robić je w różnych miejscach i w różnych cenach. Aktualne przepisy jednak odgórnie narzucają koszt badań lekarskich dla przyszłych kierowców. W każdej przychodni lekarskiej i u każdego lekarza koszt takiego badania to 200 zł. Nie ma większego sensu poszukiwanie tańszej przychodni czy lekarza, który zrobi to za pół ceny. Koszt zawsze i wszędzie będzie taki sam. W niektórych szkołach nauki jazdy można znaleźć kursy, które w cenie zawierają już koszt badań lekarskich. Jednak najczęściej są to oferty droższe niż ceny konkurencyjnych kursów, które takich badań nie oferują. Dużym plusem jest natomiast fakt, że takie szkoły współpracują z konkretnymi przychodniami, do których kierują swoich przyszłych kursantów. Dzięki temu kandydat na kierowcę nie musi szukać lekarza na własną rękę.

Sprawdzanie wzroku, słuchu, koordynacji ruchowej
Badanie dla przyszłych kierowców nie jest skomplikowane ani inwazyjne, dlatego nie ma konieczności specjalnego przygotowania się do niego. Dobrze jest jednak być wyspanym i wypoczętym, co ma przełożenie na nasze zachowanie czy czas reakcji. Podczas badania lekarz sprawdzi nasz wzrok, słuch oraz zmysł równowagi. Osoby, które noszą aparaty słuchowe, okulary korekcyjne czy soczewki kontaktowe nie muszą ich zdejmować w trakcie badania. Wady wzroku i słuchu nie są przeszkodą w zapisaniu się na kurs prawa jazdy, o ile są właściwie korygowane i pod kontrolą lekarzy specjalistów.

W trakcie badania lekarskiego bada się nie tylko ostrość wzroku, ale również umiejętność widzenia barw, która jest bardzo istotna w poruszaniu się po drogach. Osoby z daltonizmem, które mają problemy z widzeniem kolorów, często obawiają się, że nie uda im się dostać zaświadczenia. Tymczasem daltonizm w przypadku osób ubiegających się o prawo jazdy kategorii B najczęściej nie jest większym problemem. Lekarz może napisać na zaświadczeniu odpowiednią notatkę, ale nie zdyskwalifikuje kandydata. Czasem też osoby z daltonizmem maja możliwość uzyskania prawa jazdy na określony czas, a po kilku latach muszą badanie powtórzyć.

Choroby przewlekłe pod specjalnym nadzorem
Badanie na prawo jazdy w dużym stopniu polega na wywiadzie, jaki lekarz przeprowadza z kandydatem na kierowcę. Przyszły mistrz kierownicy musi odpowiedzieć na serię pytań dotyczących swojego stanu zdrowia, przebytych chorób czy przyjmowanych leków. Lekarze zwracają szczególna uwagę na osoby z chorobami serca czy cukrzycą. Są to bowiem choroby, których niektóre objawy mogą utrudniać poruszanie się za kółkiem. Jeśli jednak są właściwie leczone, a kandydat ma odpowiednią dokumentacje medyczną czy zaświadczenia od lekarza prowadzącego, nawet cukrzyca czy choroby serca nie zdyskwalifikują do bycia kierowcą.

Czasem kandydat na kierowcę nie dostanie zaświadczenia
Choć większość dolegliwości czy chorób nie dyskwalifikuje kandydata na kierowcę, niektóre choroby mogą być trwałą przeszkodą w zrobieniu prawa jazdy. Przykładem jest tu epilepsja lub inne choroby neurologiczne, które powodują problemy z koordynacją ruchową, a co za tym idzie – zagrożenie za kółkiem dla kierowcy, pasażerów oraz innych użytkowników dróg.

Często również przyjmowanie niektórych leków może powodować, że nie da się zostać kierowcą. Niektóre leki osłabiają koncentrację, opóźniają czas reakcji, powodują problemy ze skupieniem uwagi. Przyjmowanie takich leków sprawia, że nie da się bezpiecznie prowadzić pojazdu. Przeciwwskazaniem do uzyskania zaświadczenia są też nałogi, takie jak alkoholizm czy nadużywanie substancji odurzających. W rzeczywistości jednak lekarz podczas badania nie zawsze ma czas i możliwość sprawdzić, czy kandydat ma problem z nadużywaniem substancji psychoaktywnych.

źródło: Badania Kierowców, artykuł sponsorowany
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3398
Zdjęcia: 12407
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Sprzedaż opon w 2020 roku (PZPO)
    Pierwsza połowa roku bardzo zła, kolejne kwartały coraz lepsze. Według danych Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) w czwartym kwartale 2020 roku widać częściowe odbicie sprzedaży opon na rynek – wzrosty ...
    Toyota Tundra i Sequoia TRD Sport oraz RAV4 Adventure
    Na targach w Chicago Toyota zaprezentowała swoją ofertę dla rodzin lubiących aktywnie spędzać czas. Pick-up Tundra i pełnowymiarowy SUV Sequoia otrzymały pakiet TRD Sport. Nową wersję o nazwie Adventure otrzymał także RAV4. ...

  •