Samochód dla osoby z wadą wzroku

20 Lip 2020, 13:35

Witam,

ze względu na nową pracę oddaloną 20 km od domu muszę sprawić sobie samochód (używany). Problem w tym, że od dzieciństwa mam zeza i nie widzę przestrzennie, co znacząco utrudnia mi poruszanie się samochodem.

Dawno już nie siedziałem za kierownicą, w związku z tym szukam małego pojazdu, który miałby względnie jak najkrótszą maskę - jak najmniejszą odległość od moich oczu do przedniego zderzaka (największy problem sprawiają mi "krążowniki" do których zaliczam już nawet Octavię).

Czy możecie doradzić? Dotychczasowe propozycje, jakie słyszałem to:

Smart Fortwo II
Fiat 500
Toyota Aygo
VW Up!

Wiem, że nie w każdym samochodzie siedzi się tak samo, a nie mam możliwości przetestowania każdego z nich... Proszę o pomoc!
Hectorim
Obserwowany
 
Posty: 2

20 Lip 2020, 16:30

Hectorim napisał(a):Smart Fortwo II
Ten będzie maił najmniejszą odległość i jak chcesz samochód typowo do miasta to może się on sprawdzić bo zarówno do tyłu jak i do przodu jest dobra widoczność i praktycznie na wyciągnięcie ręki :)
Hectorim napisał(a):Fiat 500
Toyota Aygo
VW Up!
To są małe samochody i we wszystkich będzie bardzo podobnie. Najlepiej by było jak byś sobie usiadł w każdym z nich i zobaczył czy Ci pasuje. Wystarczy sobie zrobić rundę po komisach i na pewno do każdego wsiądziesz jak będziesz chciał.

Zobacz sobie jeszcze Skodę CitiGo, Kia Picanto, czy Opla Karl.

Podaj jeszcze może budżet jaki masz na zakup auta to podpowiemy konkretnie który z tych samochodów będzie dla ciebie osiągalny.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

20 Lip 2020, 16:58

Hectorim napisał(a):Problem w tym, że od dzieciństwa mam zeza i nie widzę przestrzennie, co znacząco utrudnia mi poruszanie się samochodem.
Hectorim napisał(a):Czy możecie doradzić?
Z mojej strony jest taka rada/nie posądzaj mnie o złośliwość/ze mimo wszystko to jednak nie widzę zebys mógł bezpiecznie się poruszac samochodem po drodze.Wiem,wiem ze w tym przypadku to siła wyższa ale,ale i jeszcze raz ale... :!: :!:
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

21 Lip 2020, 13:30

Zgadzam się, że ta wada wzroku czyni ze mnie mniej... pożądanego kierowcę, ale jednak prawko zdałem :)

Te 20 km to prosta droga, więc sam dojazd będzie raczej bezproblemowy. Myślę raczej o ew. wyprawie do miasta, stąd potrzeba małego samochodu,żeby mi ułatwić orientację i nie czynić z każdej jazdy koszmaru. Dodam, że automat/półautomat byłby mile widziany, ale nie niezbędny :)

Mój budżet to około 20 000 zł. Większość Smartów, jakich oferty widziałem, to samochody o przebiegu >100 000 km, a przed takimi mnie przestrzegano. Podobno Fiat 500 jest w stanie znieść do 200 000 km, zanim będzie potrzebował remontu silnika. Jak z innymi?
Hectorim
Obserwowany
 
Posty: 2

21 Lip 2020, 20:42

]
Hectorim napisał(a):Te 20 km to prosta droga, więc sam dojazd będzie raczej bezproblemowy. Myślę raczej o ew. wyprawie do miasta, stąd potrzeba małego samochodu,żeby mi ułatwić orientację i nie czynić z każdej jazdy koszmaru
Zacytuję kolegę
Migi60 napisał(a):Z mojej strony jest taka rada/nie posądzaj mnie o złośliwość/ze mimo wszystko to jednak nie widzę zebys mógł bezpiecznie się poruszac samochodem po drodze.Wiem,wiem ze w tym przypadku to siła wyższa ale,ale i jeszcze raz ale... :!:
Hectorim napisał(a):Dawno już nie siedziałem za kierownicą
Jak dawno ? Teraz ruch większy a i trzeba się się bardziej ogarniać . Pomyśl o innych użytkownikach drogi .
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz
 
Posty: 4728
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 01 01 1981
Auto: Fabia II , Fabia II
Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna