Kogo informować o sprzedaży samochodu?

02 Cze 2019, 09:19

Dzień dobry,

Od lat mieszkam w Krakowie, właśnie sprzedałem samochód, który był rejestrowany przeze mnie w Częstochowie, skąd pochodzę i gdzie jestem zameldowany. Samochód jest na Częstochowskich blachach. Który urząd miasta powinienem informować? Według miejsca zamieszkania czy ten, w którym pojazd był rejestrowany?

Pozdrawiam.
Silu
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 117
Auto: E46, CX-7
Silnik: M54, 2.3 Tubo DISI
Paliwo: Benzyna

02 Cze 2019, 10:14

Wystarczy ze zgłosisz sprzedaż w swojej firmie ub. A w urzędzie musisz zgłosić który jest przypisany do Twojego zameldowania
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16271
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

02 Cze 2019, 10:33

Kao napisał(a):w urzędzie musisz zgłosić który jest przypisany do Twojego zameldowania
Dokładnie w Wydziale Komunikacji więc będziesz musiał pofatygować się do Częstochowy. Jest jeszcze jedna opcja i zgłoszenie zbycia pojazdu można dokonać przez ePUAP wtedy nie musisz nigdzie jeździć :)
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!

02 Cze 2019, 10:33

Dzięki Kao.

Właśnie zgłosiłem sprzedaż przez ePUAP urzędowi w Częstochowie (skoro był organem rejestrującym) podając w formularzu Kraków jako miejsce zamieszkania. Tak z resztą jest w umowie sprzedaży.

Ubezpieczyciel również powiadomiony.
Silu
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 117
Auto: E46, CX-7
Silnik: M54, 2.3 Tubo DISI
Paliwo: Benzyna

02 Cze 2019, 11:07

Dodam, że drugie auto rejestrowałem w tym roku według miejsca zamieszkania, dla własnej wygody i wolałem mieć tutejsze tablice. Meldunek ich kompletnie nie interesował.
Silu
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 117
Auto: E46, CX-7
Silnik: M54, 2.3 Tubo DISI
Paliwo: Benzyna

02 Cze 2019, 14:09

A dlaczego ( jaka ustawa i jaki artykuł to wymaga ) mam zgłaszać w urzędzie sprzedaż samochodu?
Z tego co wiem, to jedynie wymagane jest zgłosić sprzedaż samochodu u ubezpieczyciela, żeby nie domagał się zapłacenia składki ubezpieczenia, jeżeli kupujący nie przerejestruje samochodu i nie zgłosi się do ubezpieczyciela.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Volkswagen Polo R WRC - premiera w Monaco
    Od 2013 roku, począwszy od legendarnego Rajdu Monte Carlo (15 – 20 stycznia), Volkswagen będzie brał udział w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA (WRC). W sobotę 8 grudnia, przed 250 zaproszonymi gośćmi i dziennikarzami ...

02 Cze 2019, 14:16

MotoAlbercik napisał(a):A dlaczego ( jaka ustawa i jaki artykuł to wymaga ) mam zgłaszać w urzędzie sprzedaż samochodu?
Obowiązek zgłoszenia zbycia pojazdu jest regulowany prawnie. Podstawę dla niego stanowi ustawa o Prawie o ruchu drogowym (art. 78 ust. 2 pkt 1).

"Art. 78. 2. Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o:
1) nabyciu lub zbyciu pojazdu;
2) zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.
"
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!

02 Cze 2019, 14:37

Tak, ale top chodzi raczej o wpis do KP ( mówi o tym pkt 3 tego samego artykułu ). A sprzedaży/zbycia pojazdu w KP się nie wpisuje. Bo jak wpisać zbycie pojazdu w KP, skoro KP już nie mamy? Nabywca pojazdu musi zgłosić w WK nabycie pojazdu celem jego przerejestrowania. I to jest w KP wpisywane jak dobrze pamiętam.
Oprócz tego, jak już chcemy zgłosić zbycie pojazdu, to nie zgłaszamy staroście, tylko w WK. Starosta powołał do takich celów właśnie WK.
Ale ja może się na tym nie znam. W każdym razie nigdy nie zgłaszałem do WK sprzedaży samochodu. Jedynie jak sie pojazd złomowało.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

02 Cze 2019, 16:38

Albercik wszystko się zgadza, ja też nigdy nie zgłaszałem do WK do czasu gdy zapukała do mnie policja z informacją że wczoraj w nocy ''zapomniałem'' zapłacić za paliwo na stacji a faktycznie auto było sprzedane miesiąc wcześniej, jest też wiele sytuacji gdzie zdjęcia z fotoradarów przychodzi na właściciela na którego jest zarejestrowane auto dlatego dla własnego spokoju lepiej się potrudzić i zgłosić sprzedaż w WK
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16271
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

03 Cze 2019, 10:57

Tutaj masz rację. Oczywiście takie rzeczy można wyjaśnić, bo mamy umowę KS, ale po co sobie życie komplikować...
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

03 Cze 2019, 20:35

Też nigdy nie zgłaszałem do WK do tej pory, ale zgłoszenie ma jak najbardziej sens. Oczywiście w 99% przypadków kupujący idzie do swojego WK i rejestruje pojazd, poprzednie WK dostaje stosowną informację i wszystko jest OK. Wtedy nasze powiadomienie tak naprawdę nie było potrzebne.

Ale no właśnie chodzi o sytuacje typu mandat, czy - bardziej ekstremalnie - przestępstwo z udziałem samochodu, generalnie wszystko to, gdzie poprzez samochód namierza się sprawcę.
Silu
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 117
Auto: E46, CX-7
Silnik: M54, 2.3 Tubo DISI
Paliwo: Benzyna