Kredyt gotówkowy, samochodowy, leasing czy gotówka? - zakup auta

12 Lip 2021, 13:57

Kupno samochodu to duży wydatek dla większości Polaków. Rynek wychodzi jednak naprzeciw potrzebom i możliwościom klientów, pozwalając na sfinansowanie transakcji pieniędzmi z różnych źródeł. W takim razie jakie są dostępne rozwiązania i z którego z nich skorzystać? Podpowiadamy w tym artykule.

Kredyt gotówkowy
Kredyt gotówkowy polega na tym, że bank pożycza klientowi określoną kwotę, a on może ją przeznaczyć na dowolny cel. Nie musi tłumaczyć się z poniesionych wydatków, więc nic nie stoi na przeszkodzie przed sfinansowaniem za ich pomocą kupna samochodu. W ten sposób można sfinansować zakup dowolnego auta niezależnie od ceny, pod warunkiem, że nie jest ona przesadnie wysoka. Chodzi o to, że kwota dostępna w ramach kredytu gotówkowego może być ograniczona do wartości poniżej 100 000 zł czy 150 000 zł, a to uniemożliwia sfinansowanie zakupu niektórych najdroższych modeli aut na rynku za jego pomocą, nawet jeśli pozwala na to zdolność kredytowa. Trzeba jednak pamiętać, że zaciągnięcie kredytu gotówkowego wiąże się z kosztami wynikającymi z prowizji i odsetek będących efektem oprocentowania. Aktualne oferty znajdziesz i porównasz w serwisie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/gotowkowe/.
Kredyt gotówkowy, samochodowy, leasing czy gotówka? - zakup auta Kredyt samochodowy
Rodzajem produktu przeznaczonego specjalnie dla osób, które chcą kupić auto, jest kredyt samochodowy. Oferują go tylko niektóre banki, w tym m.in. te bezpośrednio współpracujące z producentami i dealerami samochodów danej marki. Kredyty samochodowe są udzielane w kilku wersjach, co pozwala na dostosowanie ich warunków do indywidualnych wymagań klienta. Elastyczność i relatywnie niskie oprocentowanie to najważniejsze zalety tego typu produktów.

Nie można jednak zapominać, że pozyskane z nich środki należy przeznaczyć wyłącznie na zakup pojazdu, a koszty np. rejestracji, wykupienia ubezpieczenia czy wykonania ewentualnych napraw trzeba sfinansować z innego źródła. Co ważne, w ramach kredytu samochodowego zarówno zdolność kredytowa klienta, jak i dostępna kwota są wyższe, co pozwala na sfinansowanie zakupu nawet drogich samochodów, których wartość przekracza kwoty maksymalne kredytów gotówkowych. Minusem jest natomiast brak możliwości lub nieopłacalność nabycia auta starszego niż kilka lat i obowiązek objęcia auta pakietem ubezpieczeń OC i AC.

Leasing
Coraz popularniejszym sposobem na sfinansowanie zakupu samochodu staje się leasing, który wbrew pozorom jest przeznaczony nie tylko dla firm, ale również dla osób indywidualnych. W jego ramach można zostać właścicielem pojazdu po spłaceniu ostatniej raty i wykupieniu go w ustalonej podczas podpisania umowy kwocie. Wcześniej samochód jest do pełnej dyspozycji klienta, lecz formalnie właścicielem pozostaje firma leasingująca. Auta wykupywać jednak nie trzeba – jeżeli ustalona suma wykupu jest wysoka, można się zdecydować na pozostawienie go u dealera i np. wzięcie w leasing kolejnego, nowego samochodu.

Elastyczne dostosowanie warunków leasingu do indywidualnych wymagań, potrzeb i możliwości klienta to niewątpliwa zaleta tego produktu. Potencjalnymi wadami są natomiast wspomniany brak formalnej własności do czasu wykupienia pojazdu oraz konieczność posiadani pakietu OC i AC.

Gotówka
Dysponując odpowiednią kwotą, warto za jej pomocą sfinansować zakup auta, o ile taki wydatek w znaczącym stopniu nie nadwyręża płynności finansowej. To najtańszy sposób na wejście w posiadanie pojazdu, który nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami w odróżnieniu od kredytów i leasingów.

źródło: Materiał zewnętrzny | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3457
Zdjęcia: 12543
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

12 Lip 2021, 20:35

Moim zdaniem mimo wielu zalet leasingu najlepiej jest mieć samochód za własną gotówkę. Jest wtedy na własność i można zrobić z nim co się chce a leasing na to nie pozwala
ineedl
Zaawansowany
 
Posty: 667
Zdjęcia: 84
Prawo jazdy: 01 02 2019
Auto: Peugeot 206
Silnik: 1.1 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2002
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Autocasco dla motocykla - o czym pamiętać
    Jazda motocyklem kojarzy się z radością i przyjemnością, jednak nie można zapominać o potencjalnych ryzykach i nieprzewidzianych sytuacjach, jakie się z nią wiążą. Aby finansowo zabezpieczyć się przed ich skutkami, warto ...
    Skoda Octavia z nowoczesnym i oszczędnym silnikiem 1.5 TSI
    Do gamy silnikowej modelu OCTAVIA dołączyła nowoczesna jednostka 1.5 TSI o mocy 150 KM. Nowy silnik dzięki nowoczesnym rozwiązaniom daje kierowcom korzyść niższego zużycia paliwa i niższych kosztów eksploatacji. Cały ...

  •