Kupiłem samochód - co zrobić po kolei żeby załatwić wszystko "na raz"

28 Paź 2015, 18:37

Witam,
kilka dni temu zakupiłem samochód z moim tatem jako współwłaścicielem( ja mam 19 lat on 45). Chciałbym się dowiedzieć jak to wszystko sprawnie załatwić, żeby się zmieścić w jednym dniu. Otóż zapłaciłem już 2% opłaty skarbowej.
Czy w wydziale komunikacji będzie mi potrzebny mój tato, czy mogę to sobie sam załatwić?(np z jego dowodem tożsamości)
OC byłego posiadacza jest ważne jeszcze 8 miesięcy - tu pytanie - czy mogę je przejąć razem z moim tatem (ma wszystkie zniżki) i nie płacić nic przez ten okres? (a jeśli się tak da to co trzeba zrobić, jakie oświadczenia mieć - i znowu - czy będzie mi potrzebny do tego mój tato).
No i ostatnie pytanie - czy fakt, że współwłaścicielem będę ja (19 lat) wpłynie na zwiększoną opłatę ubezpieczenia ?

/Dziękuję z góry za każdą pomocną informację.
sokol1922
Nowicjusz
 
Posty: 15
Auto: Renault Clio II

28 Paź 2015, 20:31

Wszystko możesz załatwić samodzielnie, ale wszędzie będzie potrzebne podpisane przez Twojego tatę upoważnienie (możesz też wziąć jego dowód).

Z ubezpieczenia możesz korzystać do końca trwania umowy, ale po zakupie zadzwoń jak najszybciej do ubezpieczyciela i poproś o rekalkulację składki. Może się okazać, że będzie wymagana dopłata (np. macie mniej zniżek itp.) i czy są opłacone wszystkie raty. Jeśli dopłata będzie wysoka warto wypowiedzieć umowę i kupić nowe OC na siebie (w tym wypadku zachęcam do skorzystania z naszej porównywarki :) ). Konieczność kontaktu wynika z tego, że ubezpieczyciel w każdej chwili może zrobić rekalkulację i wysłać do Was wezwanie nawet jak już umowa się skończy, a wtedy nie będziecie mieć wyjścia i zostaniecie zmuszeni do zapłaty brakującej składki. Jeśli natomiast ubezpieczyciel poinformuje, że nie wykonują rekalkulacji albo dopłaty nie będzie lub jest niewielka wtedy warto zostawić otrzymane OC.

Z ważnych rzeczy to pamiętaj o tym, żeby w dniu końca otrzymanego OC zakupić nowe OC ponieważ nie przedłuża się ono automatycznie.

Co się tyczy tego jak będziesz postrzegany przez TU to już zależy od konkretnej firmy - jedna policzy dodatkowe zwyżki jako, że jest młody kierowca, natomiast inna nie zwróci na to uwagi (tutaj znów przydatne będzie skorzystanie z porównywarki, aby sprawdzić gdzie wyjdzie najtaniej).

Pozdrawiam,
Łukasz
mfind
Aktywny
 
Posty: 488
Zdjęcia: 4
Auto: Volvo S40

29 Paź 2015, 15:30

Dzięki za obszerną i bardzo dobrą informację. Mam jeszcze pytanie, czy te upoważnienie jakieś specjalne musi być czy wystarczy np. odręczna notka na kartce a4 ?
sokol1922
Nowicjusz
 
Posty: 15
Auto: Renault Clio II

29 Paź 2015, 19:26

Z własnego doświadczenia Ci powiem, że w moim wypadku zawsze wystarczała kartka z zeszytu w kratkę :)

Łukasz
mfind
Aktywny
 
Posty: 488
Zdjęcia: 4
Auto: Volvo S40

30 Paź 2015, 10:26

Jednak zanim zaczniesz latać z upoważnieniem do WK, to wcześniej przedzwoń do swojego WK i zapytaj się o to wszystko. Po co potem denerować.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    BMW w leasingu – o czym warto pamiętać?
    Luksusowe modele BMW cieszą się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród przedsiębiorców. Korzystne rozwiązanie stanowi szczególnie BMW leasing. Na co zwrócić uwagę, decydując się na tę formę finansowania? ...