LAGUNA2 ph1. 1.8 16v nie działa czujnik temperatury.

03 Gru 2023, 18:43

Witam wszystkich, mam następujący problem, Laguna 2 1.8 16 V przestał działać wskaźnik temperatury płynu chłodzącego. Załącza mi się wentylator samochód ciężko odpala, jak odpali to potem zaczyna pracować normalnie i mogę jeździć, najprawdopodobniej jest jakaś przerwa w przewodach bo czujnik nowy i wymieniony na kolejny nowy. Czy mogę w tej chwili trochę na tym pojeździć zanim będę mógł naprawić bo bardzo mi jest potrzebny samochód. Po włożeniu karty do stacyjki automatycznie odpala się wiatrak więc jak gdyby chłodzenie ma cały czas, samochód się nie gotuje ani nic dziwnego się nie dzieje. Potrzebuję tak pojeździć 3 dni, bardzo dziękuję za informację. I z ciekawości, jak niej więcej koszt takiej naprawy, pozdrawiam
Reds66
Nowicjusz
 
Posty: 5

04 Gru 2023, 09:21

W sumie mamy zimę, więc jeżeli to tylko uszkodzony czujnik lub jego okablowanie to nie powinno nic złego się wydarzyć. Tylko że możesz mieć problemy z uruchamianiem zimnego lub ciepłego silnika, bo z czujnika temp. sterownik bierze dane do włączania ssania. I jak czujnik będzie pokazywał na zimnym silniku np 70 stopni, to nie włączy się ssanie i będzie cieżko odpalić auto. I odwrotnie - jak na ciepłym będzie pokazywał np. 10 stopni, to będzie włączał ssanie i auto może więcej spalać, poszarpywać itd.
Jak czujnik jest sprawny, to winne będzie zapewne okablowanie - przewody, złacza.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

04 Gru 2023, 09:31

Dziękuję za odpowiedź, czujnik pokazuje 119 Stopni i - 40, zablokowało się. Problemy z rozruchem są na zimnym, jak pojeździ odpala normalnie. Myślę że tak jak napisałeś, przewody lub styki kostek. Muszę się przemęczyć bo jest teraz potrzebny, jeszcze raz dziękuję.
Reds66
Nowicjusz
 
Posty: 5

04 Gru 2023, 09:44

Rozłącz złacze czujnika, pooglądaj dokładnie styki. Moga być zaśniedziałe, zabrudzone itd. A jak nie, to albo czujnik ( nowy też może być uszkodzony ) albo okablowanie i złacza.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

04 Gru 2023, 11:31

Reds66 napisał(a):jak niej więcej koszt takiej naprawy


Myślę że warsztat będzie wiedział :ok:
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8843
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

04 Gru 2023, 14:02

galakty napisał(a):Myślę że warsztat będzie wiedział :ok:

Dokładnie. Na razie nawet nie wiesz co jest uszkodzone...
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

15 Sty 2024, 19:52

Okazało się że przewody przy podporze akumulatora, przy okazji błąd poduszki (wtyczka poprawiona), 500zł w tym 100 diagnostyka. Moim zdaniem drogo, ale za to w 1 dzień.
Reds66
Nowicjusz
 
Posty: 5