Lexus UX - crossover, który jeździ jak hatchback

17 Lip 2019, 12:36

Zaprezentowany w 2018 roku model UX jest najnowszym i najmniejszym, kompaktowym crossoverem w gamie Lexusa. Jego opracowanie zajęło japońskim inżynierom 5 lat. Wyróżnia się przestronnym wnętrzem i wzorowym prowadzeniem, które można porównać do nisko zawieszonych, sportowych coupe i hatchbacków. To zasługa nowej płyty podłogowej GA-C, optymalnego rozkładu masy pomiędzy osiami, a także najniżej umieszczonego w tej klasie samochodów środka ciężkości oraz lekkiego nadwozia. Maskę, drzwi i przednie nadkola wykonano z aluminium, a tylną klapę ze specjalnych, polimerowych kompozytów o wytrzymałej strukturze kryształu.

Nadwozie
Mierzący 4495 mm długości, 1845 mm szerokości i 1540 mm wysokości UX może się także poszczycić przestronnym wnętrzem, zwłaszcza w pierwszym rzędzie siedzeń, jak również wysoką jakością wykończenia i materiałów. Bagażnik w wersji hybrydowej ma pojemność od 283 do 1231 litów, a w benzynowej 334 - 1245 l. W standardowym wyposażeniu jest komplet systemów bezpieczeństwa Lexus Safety System + z układem ochrony przedzderzeniowej, zdolnym do wykrywania rowerzystów i pieszych.
Lexus UX - crossover, który jeździ jak hatchback Silnik
Pod maską modelu UX znalazła najnowsza, mniejsza, lżejsza i oszczędniejsza hybryda IV generacji z mechanizmem różnicowym, zintegrowanym z przekładnią hybrydową. Sercem układu jest 2-litrowy benzynowy silnik z 41-procentową efektywnością cieplną oraz dwa silniki elektryczne, które w sumie dają moc systemową 184 KM. W efekcie UX w wersji 250h i z napędem na przód dysponuje przyspieszeniem do 100 km/h w 8,5 s i średnim zużyciem paliwa na poziomie od 5,3 l/100 km. Hybrydowy Lexus jest oferowany również z unowocześnionym elektrycznym układem przeniesienia napędu na obie osie E-Four. Dostępny jest także benzynowy, czterocylindrowy wolnossący silnik 2.0 (171 KM, 205 Nm), zapewniający przyspieszenie do setki w 9,2 s i średnie spalanie od 6,6 l/100 km.

Rynek przyjął go ciepło. Tylko w Polsce - w ramach przedsprzedaży, pierwszego hybrydowego SUV-a klasy premium w segmencie C kupiło ponad 400 klientów. Aż 80 proc. stanowiły wersje z napędem hybrydowym. W wersji Elegence z pakietem wyposażenia Optimum Lexusa UX z benzynowym silnikiem wyceniono obecnie na 139 900 zł, a odmianę hybrydową w konfiguracji Elegance na 166 000 zł.

źródło: Lexus
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3429
Zdjęcia: 12471
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Lexus LF-Z Electrified - najważniejsze cechy elektrycznego konceptu
    Na przełomie marca i kwietnia Lexus pokazał koncepcyjny model LF-Z Electrified. Japończycy zapowiadają, że futurystyczne auto daje wgląd w przyszłość ich marki. Stylistyka, właściwości jezdne i technologie, w które ...
    Japonia przestawia gospodarkę na wodór
    Władze Japonii widzą w wodorze sposób na obniżenie emisyjności gospodarki i niezależność energetyczną. Po dotychczasowych programach pilotażowych kraj ten przygotowuje się do szeroko zakrojonych działań na poziomie ...

  •