Lustrzanka

02 Lis 2009, 14:01

Witam Was serdecznie.Pod choinkę na prezent chcę kupić lustrzankę.Tylko nie znam się na tym za bardzo i nie wiem jaką wybrać.Nie chodzi producenta,bo tu jest wybór całkiem pokaźny,ale chodzi mi o inne rzeczy,bo nie wiem jak to z tym jest.Mianowicie chcę,żeby miała ona tą funkcję(nie pamiętam teraz jak ona się nazywa),że można robić wyraźne,niezamazane zdjęcia jak obiekt w casie pstryknięcia się poruszał/poruszył lub jak poruszyło się aparatem;żeby miała jak najdłuższy obiektyw i można było dość dużo przybliżyć,żeby miała wbudowaną lampę błyskową - ta co mam teraz ma tak,że jak lampa jest potrzebna,to się sama wysuwa),bo są też takie,że nie maja lampy chyba wogóle i trzeba kupić ją osobno - zakłada się na takie szyny z góry aparatu.Chyba,że wszystkie lustrzanki maja lampę i możliwość założenia tych szyn na lepszą lampę błyskową.No i oczywiście żeby miała czasówkę,wybór pleneru,wybór rodzaju lampy błyskowej,żeby można było ją przykręcić do statywu,żeby miała jakąś porządną pamięć itd,ale to juz chyba mają wszystkie aparaty cyfrowe.
Może jeszcze co będzie fotografowane - wiadomo,że jakieś ważniejsze przyjęcia,pobyt na wczasach,ale najważniejsze,że krajobrazy - góry,morze,jeziora,wschody i zachody słońca,mróz na drzewach,ptaki, itp.
Piszcie jaka lustrzanka by się najlepiej nadawała.No i cena oczywiscie - liczę,że od 1000 do 1500 zł góra.Może być allegro,MaediaMarkt,Saturn.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
0

02 Lis 2009, 17:09

Sony Alpha A300
Osobiście nie mam, ale bardzo dobry aparat. Można pod niego podpiąć wszystko.
Koleżanka posiada i zdjęcia bez żadnych obiektywów i lamp błyskowych wychodzą świetne.
Rozdzielczość 1920x1080 i zdjęcie jest piękne.
Cena aparatu waha się w tych granicach co podałeś.
hazz_21
Nowicjusz
 
Posty: 22
Miejscowość: Wrocław
0

02 Lis 2009, 19:19

Też o niej myślałem,ale na Allegro to kosztują one ponad 1500 zł,a ja planuję wydać 1500 zł maxymalnie.Ale nie wiem,czy nie dołożyć te 2,3 setki i jej nie kupić.Muszę jeszcze posprawdzać w MediaMarkt i Saturnie,jakie tam mają ceny.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
0

02 Lis 2009, 19:47

Czy aparat ma być nowy czy może być używany?

Do ceny 1500zł ciężko będzie kupić dobre lustro. Zależy też czy będziesz go używał amatorsko czyli to co napisałeś wycieczki itp, czy chcesz się bawić bardziej w to.

MotoAlbercik napisał(a):Mianowicie chcę,żeby miała ona tą funkcję(nie pamiętam teraz jak ona się nazywa),że można robić wyraźne,niezamazane zdjęcia jak obiekt w casie pstryknięcia się poruszał/poruszył lub jak poruszyło się aparatem;

Chodzi Ci o stabilizator obrazu?? To zależy od obiektywu. No chyba, że Sony. On ma stabilizacje w korpusie i dzięki temu obiektywy są tańsze.

MotoAlbercik napisał(a):żeby miała jak najdłuższy obiektyw i można było dość dużo przybliżyć

Zazwyczaj do aparatu dają obiektyw 18-55 albo 18-85. Musisz zainwestować w obiektyw bo taką 55-tką dużo nie zdziałasz.

MotoAlbercik napisał(a):żeby miała wbudowaną lampę błyskową

Raczej każda lustrzanka ma lampę błyskową. Te szyny są na dodatkowe lampy które są potrzebne w studiach itp. Wbudowana wystarczy.

MotoAlbercik napisał(a):No i oczywiście żeby miała czasówkę

Czyli samowyzwalacz? To każda ma.

MotoAlbercik napisał(a):wybór pleneru

nie wiem za bardzo o co chodzi :P

MotoAlbercik napisał(a):wybór rodzaju lampy błyskowej

hmm. chyba nie ma czegoś takiego :P

MotoAlbercik napisał(a):żeby można było ją przykręcić do statywu

Kazdą można.

MotoAlbercik napisał(a):,żeby miała jakąś porządną pamięć itd,

Kartę pamięci kupujesz sam najlepiej w komputroniku. Ja mam 4GB i stanowczo wystarcza. Kosztowała 40zł :D


Na lustrznkę trzeba wydać conajmniej 2.5 tys zł, nie wliczając obiektywów.

A może jeśli nie chcesz się bardziej rozwijać to weź cyfrowego kompakta?? Nie potrzebujesz do niego nowych obiektywów które kosztują conajmniej po 1000zł.
Chodzi mi o coś tego typu:
http://www.canon.pl/For_Home/Product_Fi ... /index.asp

PS. Jeśli będziesz miał jakieś pytania odnośnie robienia zdjęć itp to pytaj bo trochę w tym siedzę ;P
Endrju
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3011
Zdjęcia: 449
Miejscowość: Poznań
0

02 Lis 2009, 21:17

Tym tematem interesowałem się wnikliwie,nim kupiłem spędziłem dużo czasu w internecie,zahaczyłem o fora i fachową literaturę.Numer jeden na świecie jeśli chodzi o sprzęt fotograficzny to CANON,nie ma wątpliwości :!: Ja jednak wyłuskałem lustrzankę ,która w swej kategorii cenowej rzuciła na kolana wszystkie produkty innych firm,to NIKON D80,zapłaciłem za niego 2290 zł,zdjęcia są takie,że to jest nieprawdopodobne,teraz jest następca,jeszcze lepszy ,kosztuje 2200 zł,tylko nie pamiętam nazwy,to nie jest D90,ma LIFE VIEW(podgląd na żywo) w postaci ekranika 2.7 cala ,ruchomy,wysuwany,poezja :!: NIKON należy do firm ,których produkty dają wrażenie solidności gdy się je weźmie do ręki,aparaty CANONA takie nie są.Endrju czekam na opinię :!: :wink:
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8482
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)
0

03 Lis 2009, 12:39

To ma być prezent dla żony.Zwykłą cyfrówkę już ma - Samsunga L730 -
http://manager.money.pl/hitech/aparatyc ... ,5831.html
Ale jest to zwykła cyfrówka,ktora nadaje się tylko do robienia zdjęć na imprezach okolicznościowych i ewentualnie z jakichś wycieczek,byle mieć pamiątkę.Ale jak np. robi się szaro lub jest ciemno,to zdjęcia są do d..y.Słaby jest też zoom no i robiąc zdjęcia trzeba robić je na włączonej lampie błyskowej(tryb automatyczny),bo jak się lampę wyłaczy,to nawet przy minimialnym ruszeniu ręką w momencie robienia zdjęcia,jest ono już niewyraźne.Jedynie na statywie wychodzą wyraźne i czyste,ale to też jak jest jasno.
O tym robieniu zdjęć jak coś się rusza,to chodziło mi właśnie o stabilizator obrazu :smile: .Wybór pleneru,to chodziło mi o wybór np. wschód/zachód słońca,sztuczne ognie itd.W tym Samsungu to jest.A o wybór rodzaju lampy,to chodziło mi o chyba moc lampy(tak się to chyba nazywa).W tym Samsungu mam 4 rodzaje - wyłączona,taki piorun z literką A,z literką S i bez żadnej literki.
Aparat ma być oczywiście nowy(używki nie wchodzą w grę).No i tak jak pisałem,chodzi głównie o to,by można było dość dobrze przybliżyć obraz(np. żeby zrobić zdjęcie statkowi na morzu,który jest dość daleko) i żeby to zdjęcie(nie chodzi głównie o ten statek - to tylko przykład) było wyraźne zarówno w dzień jak i w nocy( z tymi zdjęciami jak jest ciemno jest właśnie kłopot,bo nic na nich za bardzo nie widać).
I nie wiem,czy tak jest w każdym aparacie,że jak się obiektyw skieruje wyżej(w niebo) to robi się jasniejsze to zdjęcie,a jak w dół(w ziemię) to jest ciemniejsze.I z tym też zawsze żona ma problem,bo jak jest fajna pogoda i świeci słoneczko,to zdjęcie wychodzi albo za jasne albo za ciemne.Mam nadzieję,że pokapujesz się o co chodzi.
A tą lustrzanką chce robić zdjęcia właśnie nie tylko na imprezach okolicznościowych,ale w plenerze - np. nad morzem czy jakimś jeziorem zrobić zdjęcie wschodzącego bądz zachodzącego słońca,krople rosy/deszczy na igłach choinki,zdjęcia krajobrazu górskiego itp.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
0
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Najbardziej innowacyjne napędy samochodowe
    Jeszcze dwadzieścia kilka lat temu sprawa była prosta – na rynku były dostępne tylko samochody z silnikami spalinowymi. Wszyscy kierowcy robili to samo – wlewali do baku benzynę lub olej napędowy, które ...

03 Lis 2009, 15:41

PhantomASA1 napisał(a):Tym tematem interesowałem się wnikliwie,nim kupiłem spędziłem dużo czasu w internecie,zahaczyłem o fora i fachową literaturę.Numer jeden na świecie jeśli chodzi o sprzęt fotograficzny to CANON,nie ma wątpliwości Ja jednak wyłuskałem lustrzankę ,która w swej kategorii cenowej rzuciła na kolana wszystkie produkty innych firm,to NIKON D80,zapłaciłem za niego 2290 zł,zdjęcia są takie,że to jest nieprawdopodobne,teraz jest następca,jeszcze lepszy ,kosztuje 2200 zł,tylko nie pamiętam nazwy,to nie jest D90,ma LIFE VIEW(podgląd na żywo) w postaci ekranika 2.7 cala ,ruchomy,wysuwany,poezja NIKON należy do firm ,których produkty dają wrażenie solidności gdy się je weźmie do ręki,aparaty CANONA takie nie są.Endrju czekam na opinię

Zgadzam się z tobą w 100%. Myślałem sam nad D80, ale nie jestem już go praktycznie dostać nowego w sklepie, a używek nie chciałem więc wziałem Canona 450D. Canon sam mówi, że trzy cyfrowe D to nie technologia Canonowska. Dopiero 2 cyfrowe i jedno to jego sprzet.



MotoAlbercik napisał(a):Wybór pleneru,to chodziło mi o wybór np. wschód/zachód słońca,sztuczne ognie itd.

Tego chyba nie ma, ale jest za to balans bieli. Czyli możesz sobie ustawić balans na dają pogodę np. zacienione miejsce, słoneczna pogoda, światło żarówek itp.
Wybór pleneru to może chodzić Ci o styl obrazu czyli portrety, krajobrazy, neutralny itp.

MotoAlbercik napisał(a):A o wybór rodzaju lampy,to chodziło mi o chyba moc lampy(tak się to chyba nazywa).

tego nie wiem. U mnie nie ma czegoś takiego.

MotoAlbercik napisał(a):No i tak jak pisałem,chodzi głównie o to,by można było dość dobrze przybliżyć obraz(np. żeby zrobić zdjęcie statkowi na morzu,który jest dość daleko) i żeby to zdjęcie(nie chodzi głównie o ten statek - to tylko przykład) było wyraźne zarówno w dzień jak i w nocy( z tymi zdjęciami jak jest ciemno jest właśnie kłopot,bo nic na nich za bardzo nie widać).

Byś musiał sobie sprawić do tego długi obiektyw. Cena nowych wachają się od 1 do 9 tys. ( mówię oczywiście o normalnych cenach i obiektywach, a nie o jakiś mega profesjonalnych bo one kosztują nawet po 100tys). Zdjęć w nocy nie jesteś w stanie dobrze zrobić na przybliżeniu jeśli dany obiekt jest nieoświetlony. Lampa tutaj nic nie da. Najlepiej jest patrzeć na czas naświetlania. Wydaje mi się, że jesteś w stanie utrzymać czasy do 1/10. Jeśli nie to zawsze jest o co oprzeć aparat. Wtedy jest stabilny i nie masz żadnych poruszeń.

MotoAlbercik napisał(a):I nie wiem,czy tak jest w każdym aparacie,że jak się obiektyw skieruje wyżej(w niebo) to robi się jasniejsze to zdjęcie,a jak w dół(w ziemię) to jest ciemniejsze.I z tym też zawsze żona ma problem,bo jak jest fajna pogoda i świeci słoneczko,to zdjęcie wychodzi albo za jasne albo za ciemne.Mam nadzieję,że pokapujesz się o co chodzi.

Jeśli robi zdjęcie pod słońce to jest to normalne, że zdjęcie może być przepalone. Najlepiej jest kupić na to filtr, albo szkiełko przyciemniające niebo. Czasem też gdy robi się zdjęcie pod słońce to na zdjęciu występują takie głupie plamy. Można się ich pozbyć zakładając tulipanka. Oczywiście jak skierujesz obiektyw centralnie w słońce to nawet tulipanek nie pomoże :P

Niestety ale nie jesteś w stanie złapać dobrej nieużywanej lustrzanki za 1500zł. Jeśli jeszcze chcesz do niej dokupić obiektyw to musisz przeznaczyć na to conajmniej 4tysiące.
Endrju
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3011
Zdjęcia: 449
Miejscowość: Poznań
0

03 Lis 2009, 20:02

Endrju na prawdę widzę,że siedzisz w temacie,twój aparat to też najwyższa półka,masz rację D80 jest już nie do kupienia,ja kupiłem go tuż przed pojawieniem się D90 ale?Dzisiaj jadąc widziałem reklamę na budynku NIKONA D3000,to jest ten model o który mnie chodziło,teraz kosztuje ok.1800 zł :shock: maszyna nieziemska,lepszy od mojego jeśli chodzi o wyposażenie a tańszy o prawie 500 zł,aparacicho nieziemskie,WARTO!Ja jestem zmulony,że się pośpieszyłem ale?Jakość zdjeć jest taka,że jak to się mówi, mózg w pion :!: Moderatorze Polecam,Endrju chyba też! :wink:

[ Dodano: Wto Lis 03, 2009 19:06 ]
Ach, ta reklama tyczyła Media Markt.
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8482
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)
0

03 Lis 2009, 23:55

Co ty na to Endriu?Nikon D3000?Poświęciłbym te 1800 zł w ostateczności.
A co to jest ten podgląd na żywo?A czy te tulipanki są drogie i czy trzeba patrzeć na producenta(chodzi o jakość),czy to już nie ma znaczenia,byle tylko był?No i najważniejsze - czy ma on ten stabilizator obrazu?
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
0

04 Lis 2009, 15:05

MotoAlbercik napisał(a):A co to jest ten podgląd na żywo?

Inaczej Live View? Dzięki temu możesz patrzeć również przez ekranik LCD. Według mnie jest to niepotrzebna funkcja.

MotoAlbercik napisał(a):A czy te tulipanki są drogie i czy trzeba patrzeć na producenta(chodzi o jakość),czy to już nie ma znaczenia,byle tylko był?

Tulipanki to wydatek rzędu 50 złotych. Jeśli chodzi o producenta to nie ma chyba to, ąż takiego znaczenia. Wiadomo trzeba na tulipanka uważać bo łatwo jest go połamać.

MotoAlbercik napisał(a):No i najważniejsze - czy ma on ten stabilizator obrazu?

W lustrzankach nie ma stabilizatora w korpusie ( oprócz Sonego ). Nikon napewno go nie ma. Stabilizacje są w obiektywach. W Nikonie jest to skrót VR.
http://www.ceneo.pl/2748524#pid=4171
Można tego Nikona kupić nawet za 1650zł :P Ale z 55mm dużo nie zdziałasz.

Popytaj na forum Nikona o D3000 bo ja nie znam nikogo kto go ma więc nie mogę nic o nim powiedzieć.

Jeszcze musisz kupić filtr. Napewno UV-ke. ( koszt 50zł ). Potrzeba go, ponieważ nie możesz sobie normalnie wytrzeć rękawem obiektywu jak się zakurzy, albo jest brudny, a filtr tak.
Lepiej jest kupić filtr polaryzacyjny ( koszt 75-200zł ). Latem gdy świeci słońce kolory są ostrzejsze, a tak może byc gubiony kontrast. Na polarze nie ma co oszczędzać.
Endrju
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3011
Zdjęcia: 449
Miejscowość: Poznań
0

04 Lis 2009, 21:46

Endrju ty jesteś Fachmanem od tych spraw,ja jestem zielony,przyznaję! Dzisiaj byłem w Media ale niestety w tej reklamie jest myk,NIKON D3000 kosztuje 1800 zł ale bez obiektywu(tzw.body),jutro będę miał więcej czasu to dobrze popatrzę jakie NIKONY jeszcze są.Na forach znawcy twierdzą tak,NIKON w tej cenie oferuje najwięcej,daje najlepsze zdjęcia,dlatego go kupiłem,to zakup raczej na całe życie ,więc warto jest dołożyć.Czy Live View jest niepotrzebny?Endrju masz rację ale czasami się przydaje gdy np.chcesz zrobić zdjęcie stojąc w tłumie,nie musisz mieć aparatu przy oczach.Endrju a co myślisz o D60,jest od mojego tańszy a chyba nic nie gorszy,za 1600 zł go kupi z obiektywem.
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8482
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)
0

04 Lis 2009, 22:09

PhantomASA1 napisał(a):Dzisiaj byłem w Media ale niestety w tej reklamie jest myk,NIKON D3000 kosztuje 1800 zł ale bez obiektywu(tzw.body),

Zazwyczaj tak jest ;) Aparatów nie kupuje się w sklepach typu Media Markt, Saturn bo tam ceny są za przeproszeniem z d**y wzięte.

PhantomASA1, a dlacego chcesz zmieniać z D80 na coś słabszego? D80 to bardzo dobre lustro. Dokup lepiej do niego jakiś porzedny obiektyw, a nie rozglądaj się za nowym aparatem :P
Może jeszcze D5000.

PhantomASA1 napisał(a):Endrju a co myślisz o D60,jest od mojego tańszy a chyba nic nie gorszy,za 1600 zł go kupi z obiektywem.

D60, też dobry wybór. Za 1600 z obiektywem nówka?? Ostatnio stał on za ponad 2tysiące. Kryzys? :D
Endrju
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3011
Zdjęcia: 449
Miejscowość: Poznań
0

04 Lis 2009, 22:21

Nie,nie ja nie zamierzam zmieniać aparatu ,już kupiłem,pytam tylko o D60 ,może komuś te informacje się przydadzą,mój wujek zapalony fotograf amator ma D40 i jest zadowolony,możliwe że pomyliłem aparaty(cena) i chodzi o D40 (1600 zł), Endrju a czy D40 nie jest maszyną wystarczającą?!
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8482
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)
0

04 Lis 2009, 22:28

D40 nie znam ale wydaje mi się, że to przestarzała technologia. Tak samo jak D70/D70s.

Najlepsze aparaty Nikona w stosunku jakość/cena ( ludzka cena :P ) to D60 i D80. No i oczywiście D90, ale to wydatek rządu 3 tysięcy za samo body.
Endrju
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3011
Zdjęcia: 449
Miejscowość: Poznań
0

05 Lis 2009, 16:31

No to ja się chyba zdecyduję na Sony,ponieważ ma ten stabilizator obrazu w korpusie.Natomiast np. Nikon tego nie ma w korpusie i trzeba by dokupić obiektyw,który ma tą stabilizację,więc cena Nikona plus obiektywu będzie chyba większa niż Sony?
A który z aparatów Sony byś polecił?Znalazłem coś takiego
[link do oferty na Allegro wygasł]
Nie wiem,co oznacza literka L w symbolu i pisze,że obiektyw jest 18 - 55mm.Co to oznacza?
[link do oferty na Allegro wygasł]
a ten z kolei ma obiektyw 18 - 70.
Znalazłem też Sony A300 z literką K w symbolu - [link do oferty na Allegro wygasł]
Znalazłem też A350 bez żadnej literki,ale ma 14,2 megapiksela.A tamte maja tylko 10,2 megapiksela.I tu następne pytanie - czy te megapiksele są aż takie ważne?Dodam,że nie będę tych zdjęć drukował ani raczej powiększał.Bo słyszałem,że piksele są ważne,jak się zdjęcie zamierza drukować w powiększonym formacie.I czy jak aparat ma np. 10 megapikseli,to jak się zakłada większy obiektyw to jest ich więcej,czy ta liczba się nie zmienia?Bo póki co,to wiem tylko,że im większy obiektyw,tym więcej można przybliżyć.Czy są jeszcze jakieś plusy większego obiektywu?
Dzięki panowie za zainteresowanie tematem :wink:
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
0