Mandat z Francji

11 Maj 2017, 08:42

Witam,

tak jak w temacie: dostałem mandat z Francji, a nawet dwa, a raczej wezwanie do zapłaty.
Oba przyszły pocztą poleconą na mój adres. Odebrałem.
Oba są tylko w języku francuskim oraz bez zdjęć auta.
Oba na 180 Euro.
Zdarzenie miało miejsce 11 miesięcy temu w okolicach Marsylli.
Nie jestem już właścicielem tego auta, zostało wyrejestrowane.

Czy ktoś miał podobna sytuację? Nie bardzo jestem przekonany do płacenia, a w internecie ciężko znaleźć jakieś informację na ten temat. Zdania są mocno podzielone.

pozdrawiam
E.
toldy5
Obserwowany
 
Posty: 2
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Passat B6
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

11 Maj 2017, 08:49

Jak to zdania podzielone? Jechales tym autem tam wtedy? Jak tak no to w czym watpliwosci?
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16084
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

11 Maj 2017, 09:01

Jedni twierdzą żeby nie płacić bo i tak dane państwo tego nie ściągnie (chyba że zostanie się zatrzymanym w danym państwie), inny zaś twierdzą żeby zapłacić bo polskie sądy coraz częściej wyrażają zgodę na ściąganie kar nałożonych na kierowców w innych krajach.

Tak, jechałem tym autem wtedy, choć nie widziałem żadnego fotoradaru, a tym bardziej takiego który mi robił zdjęcie. Wątpliwość mam taka, czy płacić czy olać sprawę i spać spokojnie
toldy5
Obserwowany
 
Posty: 2
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Passat B6
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

11 Maj 2017, 09:16

toldy5 napisał(a):Tak, jechałem tym autem wtedy, choć nie widziałem żadnego fotoradaru, a tym bardziej takiego który mi robił zdjęcie.
we francji o to chodzi zeby nie bylo widac. Ja osobiscie slyszalem ze bez problemu teraz firmy windykacyjne przejmują dlugi.
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16084
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

12 Maj 2017, 16:46

toldy5 napisał(a):Jedni twierdzą żeby nie płacić bo i tak dane państwo tego nie ściągnie (chyba że zostanie się zatrzymanym w danym państwie),

Tak więc, kórzy tak twierdzą, są zacofani w swoich wiadomościach. żeby się niepotrzebnie rozpisywać - artykuł z 2015 roku jak najbardziej aktualny i mało tego, w ciągu tych dwóch lat ( do dzisiaj ) system ściągania mandatów uległ znacznej poprawie -http://www.auto-swiat.pl/prawo/mandat-z-zagranicy-trzeba-placic-czy-mozna-odpuscic/rb9x1n
No i możesz też sobie poczytać w necie o ściągalności mandatów zza granicy wpisując w google "mandat zza granicy".
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

18 Gru 2018, 23:34

Na brytyjskich forach internetowych są informacje od kierowców że we Francji jak nie zapłacisz mandatu to jak za jakiś czas zatrzyma cię tam policja to ma nawet prawo skonfiskować ci samochód ( ale nie przeczytałem aby wobec kogokolwiek take prawo zastosowano). Francuska policja wysyła często mandaty Amerykanom, Kanadyjczykom a nawet ludziom z takich krajów jak Indonezja , ale dotyczy to prawie wyłącznie osób które wynajęły auto we Francji na urlop. Są opisywane przypadki że policja eskortuje cię do bankomatu i skasuje całą należność która narosła za kilka miesięcy czy lat ( może sie uzbierać ok 1000 euro ) Wiec zapłacić czy nie ? Moje dowiadczenie jest takie że jak jadę własnym samochodem na południe Francji ( mam brytyjskie rejestracje) to zwykle błysknie mi kamera kilkakrotnie po drodze ( bo nie zawsze jadę autostradą) ale nigdy jeszcze nie przysłano mi mandatu. Natomiast jadąc wynajętym samochodem mandat jest zwykle murowany . Właśnie tydzień temu dostałem mandat z Francji 90Euro za jazdę 64 km w terenie z dop predkoscią 50km/h ( jak nie zapłacę w termine będzie 180 euro a potem 375..). Mandat przyszedł 6 miesiecy po naszym urlopie na Korsyce . Był to ostatni dzień urlopu i jezdziliśmy tylko po mieście przed odlotem do UK i jakoś słabo wierzę że jechałem przez Ajaccio 64km/h , ruch jest tam powolny. Oczywiście Europcar najpierw skubnał 35euro z mojej karty kredytowej za podanie moich danych policji ( 35E za 2 minuty pracy to dla firm wynajmujących auta fantastyczny zysk). Podobnie miałem w Hiszpanii , firma wynajmująca auto skubnęła 35E z mojej karty kredytowej bo niby jechałem pasem dla autobusów przez Granadę, ale mandat z Hiszpanii nigdy nie przyszedł..... Moim zdaniem Herz , Europcar i inne czesto kroją ludzi tymi "opłatami administacyjnymi" za przewinienia które nigdy nie miały miejsca i nie da się przed tym obronić bo mają numer twojej karty i przy wynajmie auta podpisujesz że poddajesz się egzekucji nalezności za mandat . Dlatego najlepsza rada to jazda na urlop swoim autem. Inna opcja to zaraz po zwrocie auta do wypożyczalni , jeszcze z lotniska , zadzwonić do swego banku i zablokować kartę , wtedy cwaniaczki niczego nie wezmą . Tak zrobiłem po krótkim pobycie w okolicy Santiago de Compostela, 10 min po zwrocie auta zablokowałem kartę kredytową . I to był jedyny raz kiedy po pożyczeniu auta firma wypożyczająca nie skubneła mi nic extra z mojej karty kredytowej.
urlop
Obserwowany
 
Posty: 1
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Bezpieczna Wielkanoc na drogach
    Święta wielkanocne to czas, gdy wiele osób podróżuje do swoich rodzin. Z powodu większego natężenia ruchu i niebezpiecznych zachowań innych kierowców nie wszyscy docierają do domu. W minionym roku w tym ...