Minivan do 14 tys

15 Maj 2017, 14:16

Jestem w trakcie kombinowania drugiego dziecka więc przydałoby się zmienić samochód na bardziej rodzinny.

Budżet: 14000
Rejon: WLKP
Użytkowanie: Głównie miasto, mniej trasa
Własne potrzeby:
+ Klimatyzacja elektroniczna
+ Najchętniej jak najmłodszy (tutaj nic na siłę ale jeżdżę aktualnie Golfem który nie ma nawet elektrycznych szyb i fajnie byłoby mieć tym razem jakieś "bajery" typu czujnik cofania)

Moje typy:
Toyota Corolla Verso
Volkswagen Touran
Opel Zafira
Opel Meriva

Co o tym sądzicie? Ja się w ogóle nie znam na samochodach. Najchętniej bym przyjął któryś z tych dwóch pierwszych ale nie wiem jak to cenowo się uda (żeby nie kupić złomu). Najmniej chętnie ten ostatni ale jak będzie fajna wersja, dobry rocznik i spoko cena to dlaczego nie.
Żeby naprawy nie kosztowały milionów monet - czyli najlepiej bez jakiś magicznych części typu filtr cząstek stałych. Można więc założyć że lepsza będzie benzyna.

Może jest coś innego godnego uwagi? Francuskie odpadają.
atp
Nowicjusz
 
Posty: 14
Miejscowość: Września
Prawo jazdy: 14 06 2003
Przebieg/rok: 7tys. km
Auto: Renault Scenic II
Silnik: 1.5 DCI
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2006

15 Maj 2017, 15:13

Opel Zafira 1.8 + lpg :ok:
noisy
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2615
Zdjęcia: 21
Miejscowość: Tomaszow
Prawo jazdy: 27 02 2003
Auto: Superb
Silnik: 1.8T
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004

15 Maj 2017, 16:46

atp napisał(a):Może jest coś innego godnego uwagi? Francuskie odpadają.

szkoda, bo na VANach oni się znają, co widać po ilości sprowadzonych w PL - Xsara Picasso i Renault Scenic są lepsze niż "uznany" Touran
dzida
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika
 
Posty: 15174
Zdjęcia: 455
Miejscowość: Biłgoraj
Prawo jazdy: 05 05 2008
Auto: Honda Civic VIII
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

15 Maj 2017, 18:04

Szkoda że odpadają auta lepsze od "uznanych marek". :roll:
Można oczywiście jeździć tandetnym Touranem -taczką ,czy Merivą z plastikami jak z busa ekipy budowlańców... :)
Co do Corolli Verso to ok. Tyle,że do zagazowania to to się nie za bardzo nadaje ,a diesle d4d to mogą być skarbonki bez dna jak się zaczną cuda z układami wtryskowymi.
Przejechałeś się chociaż Grand Scenikiem albo Espace lub C8..? Nijak te auta porównywać z Merivą czy Touranem.
artur73
Moderator - Jakie auto kupić?
 
Posty: 5787
Zdjęcia: 38
Miejscowość: POZNAŃ
Prawo jazdy: 02 10 1991
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Renault
Silnik: 1,6 110KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna

15 Maj 2017, 21:11

Co do gazu to za mało jeżdżę aby był mi on potrzebny i aby opłaciła się jego instalacja - prędzej sprzedam samochód niż LPG się zwróci. Benzyna mi jak najbardziej odpowiada.

Ok - to przyjmijmy że francuskie auta nie odpadają. Co polecacie konkretnie w tej cenie?

Z francuskimi samochodami miałem po prostu złe doświadczenia - kupiłem starego Golfa i byłem mega zadowolony ;)
atp
Nowicjusz
 
Posty: 14
Miejscowość: Września
Prawo jazdy: 14 06 2003
Przebieg/rok: 7tys. km
Auto: Renault Scenic II
Silnik: 1.5 DCI
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2006

16 Maj 2017, 06:12

Poza Xsarą Picasso zobacz też Kię Carens
dzida
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika
 
Posty: 15174
Zdjęcia: 455
Miejscowość: Biłgoraj
Prawo jazdy: 05 05 2008
Auto: Honda Civic VIII
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Jak uniknąć zderzenia samochodu z dziką zwierzyną?
    Zderzenie samochodu ze zwierzęciem wybiegającym na jezdnię może skończyć się tragicznie zarówno dla zwierzęcia jak i pasażerów pojazdu. W 2013 roku policja odnotowała aż 179 wypadków z udziałem zwierząt, ...
    Instalacja LPG do Toyoty Avensis T27 2.0 Valvematic
    Jaką instalację polecacie do samochodu Toyota Avensis z silnikiem 2.0 benzyna Valvematic 152KM? Jak wyglądałaby cała instalacja i jakich podzespołów by się składała? Na jaki okres jest gwarancja i jakiej wielkości ...

16 Maj 2017, 11:29

Porównywanie Zafiry z Mervią to też ciężka sprawa. Meriva to przecież nadmuchana Corsa. Zdecyduj się czy potrzebujesz po prostu miejskiego auta tyle że z większą kubaturą czy zależy Ci na przestrzeni i miejscu w środku.
mateusz9986
Zaawansowany
 
Posty: 896
Miejscowość: Wałycz
Prawo jazdy: 0- 3-2010
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Renault Megane II ph II
Silnik: 1.6
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

16 Maj 2017, 17:53

Ja polecam Scenica Grand. Silnik 2,0-135KM . Bez kombinacji. Pomagałem 1,5 miesiąca temu kupić dobremu koledze właśnie takie auto. Kupił 2005 z lpg. Spalanie "aglomeracyjne" (50/50) mieści się między 10,5 - 11l lpg. Przed kupnem sprawdzić należy newralgiczną rzecz czyli elektryczny ręczny. Poza tym elektronika taka jak w innych nowszych autach. Czasem trzeba po prostu w necie przeczytać jak się ją obsługuje ,bo nic nie jest zepsute...Np: skokowo działające tylne szyby. Banalna konfiguracja przyciskami i działają normalnie ,a ludzie piszą o elektronice zepsutej... :D
artur73
Moderator - Jakie auto kupić?
 
Posty: 5787
Zdjęcia: 38
Miejscowość: POZNAŃ
Prawo jazdy: 02 10 1991
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Renault
Silnik: 1,6 110KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna

17 Maj 2017, 12:07

Ok - zdecydowałem się na Renault Scénic II (ewentualnie Renault Grand Scénic II). Patrzeć jakieś konkretne wersje/silniki? Diesel czy benzyna (lpg mnie nie interesuje)? Na co zwracać uwagę przy zakupie?

artur73 napisał(a):Ja polecam Scenica Grand. Silnik 2,0-135KM (...) 2005 z lpg (...)


Jaki koszt takiego auta?
atp
Nowicjusz
 
Posty: 14
Miejscowość: Września
Prawo jazdy: 14 06 2003
Przebieg/rok: 7tys. km
Auto: Renault Scenic II
Silnik: 1.5 DCI
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2006

17 Maj 2017, 12:47

Napisz dokładnie jakie robisz przebiegi, ale jeśli głównie miasto to raczej benzyna która lepiej sprawdzi się w mieście, tym bardziej że diesle bywają awaryjne, a francuskie dci popsuły właśnie renomę firmie Renault. Co do silników benzynowych to do wyboru masz 1.6, 2.0 i 2.0 turbo, wszystko zależy od tego czego oczekujesz od auta. Ja posiadam w Megance II 1.6, jeśli chodzi o dynamikę jest w miarę ok, spalanie średnie na poziomie 7 litrów 60% trasa, 40% małe miasto. Trzeba się liczyć z tym że Scenic jest większy więc i osiągi i spalanie ciut gorsze. Mankament tego silnika to koło zmiennych faz rozrządu, ale przy zakupie auta i tak powinieneś wymienić rozrząd więc koło o wartości 300zł można przy okazji wymienić, pamiętać o regularnej wymianie oleju co 10-12 tys i powinno być ok. Silnik 2.0 wolnossący na pewno lepsza dynamika, podejrzewam że troszkę większe spalanie, koło zmiennych faz również występuje ale jest mniej awaryjne ( ale za to droższe ) no i mamy tutaj już koło dwumasowe. Silnik 2.0 Turbo bardzo dynamiczny, spalanie jak na tą budę i osiągi przyzwoite, średnio myślę że w 10 litrach można się zamknąc, silnik udany tylko że dochodzą koszty ewentualnej naprawy turbiny i koła dwumasowego.
mateusz9986
Zaawansowany
 
Posty: 896
Miejscowość: Wałycz
Prawo jazdy: 0- 3-2010
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Renault Megane II ph II
Silnik: 1.6
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

17 Maj 2017, 13:36

Dzięki za szczegółową odpowiedź.

Co do przebiegów to więcej miasto - 70% do 30% myślę, jakieś 8000 km na rok. Bardziej mi zależy na mniejszym spalaniu niż na mocy itp. Aktualnie jeżdżę Golfem IV 1.4 więc jeżeli chodzi o dynamikę to chyba wszystko będzie bardziej dynamiczne ;)
atp
Nowicjusz
 
Posty: 14
Miejscowość: Września
Prawo jazdy: 14 06 2003
Przebieg/rok: 7tys. km
Auto: Renault Scenic II
Silnik: 1.5 DCI
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2006

17 Maj 2017, 13:47

W takim przypadku myślę że 1.6 16v powinno starczyć, około 12,5 sekundy do setki, więc mniej więcej sekunda lepiej niż w Golfie. Pamiętać trzeba że to silnik 16 zaworowy i ze zmiennymi fazami rozrządu więc "kopa" mamy dopiero powyżej 4 tys obrotów. Komfort jazdy pomiędzy Scenicem a Golfem raczej nie porównywalny na plus dla francuza. Ważne podczas zakupu jest sprawdzenie właśnie koła od faz rozrządu tzn. czy przy odpalaniu nic nie chrobocze, auto nie skacze na obrotach, nie dusi się przy wciśnięciu gazu. Przypadłością tych silników są również cewki firmy Sagem, u mnie na razie bez problemu, podobno zmiana na Beru rozwiązuje temat na stałe. Silnik lubi się przypocić ( u mnie akurat z pod pokrywy zaworów delikatnie, nie ma tam uszczelki tylko klej a wszystko połączone jest z rozrządem ). Karty Hands Free ( wolne ręce ) również lubią głupieć więc tutaj trzeba zwrócić uwagę na to. Zawieszenie tył belka która wytrzymuje do 200 tys km., jeśli się rozsypie to również naprawa wychodzi taniej niż wielowahacz, przód McPherson. Zwróć uwagę również na wyświetlacz czy wszystko jest ok. Sam silnik należy do udanych konstrukcji, nie ma problemu z nadmiernymi poborem oleju jak np. w Oplach czy nowych VAG-ach, zbieraniem się nagaru, wtryskiem, rozrządem itp. Kupić zadbany egzemplarz, zmienić kompletny rozrząd z kołem, zmieniać olej co 10-12 tys, stan trzymać blisko maksymalnego ( dobrze wpływa na koło ) i myślę że nie ma czego się bać.
mateusz9986
Zaawansowany
 
Posty: 896
Miejscowość: Wałycz
Prawo jazdy: 0- 3-2010
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Renault Megane II ph II
Silnik: 1.6
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

17 Maj 2017, 21:36

Kasa na takie auto to ok 13-15 k.w dobrym stanie. czasem można coś znaleźć już z lpg. Co do silników ,to 2,0 do tej kasty. 1,6 jest dobry ale do zwykłej Meganki a nie np. 7 os. Grand Scenica.
artur73
Moderator - Jakie auto kupić?
 
Posty: 5787
Zdjęcia: 38
Miejscowość: POZNAŃ
Prawo jazdy: 02 10 1991
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Renault
Silnik: 1,6 110KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna

17 Maj 2017, 22:27

Co Wy wszyscy z tym LPG!? ;) Nie dość że mi się nawet nie zwróci to kolejna rzecz do psucia się ;)

Nadalem temat ludziom od sprowadzania samochodów - Renault Scenic II 2.0T ale jak będzie inny silnik to też nie będę płakał :) Od biedy Skoda Fabia kombi.

Wielkie dzięki za pomoc bo w ogóle Francuzów bym nie wziął pod uwagę ;)
atp
Nowicjusz
 
Posty: 14
Miejscowość: Września
Prawo jazdy: 14 06 2003
Przebieg/rok: 7tys. km
Auto: Renault Scenic II
Silnik: 1.5 DCI
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2006

17 Maj 2017, 22:40

Ale gdzie Fabia do Scenica? :o to nawet nie niebo a ziemia, tylko raczej niebo - piekło
mike
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 14033
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Zawiercie|Śląsk
Prawo jazdy: 04 09 2013
Auto: Lexus ES 330
Silnik: 3.3 V6 228KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004