Naprawdę opłaca się jeździć na LPG ??

Naprawdę opłaca się jeździć na LPG ??

28 Lis 2017, 21:52

Vectra sąsiada - średnia 12,8/100 w gazie
Astra szwagra - średnia 10,9/100 w gazie
Mondeo siostry - średnia 11,7 w gazie

W/w średnia wyliczona tylko i wyłącznie w mieście.
A teraz:

Mój diesel - 7,7L/100 ON
kolegi Diesel - 6,8L/100 ON

Cena ropy (BP dzisiaj W-wa) 4,59zł
Cena LPG (BP dzisiaj W-wa) 2,49zł

No i liczymy:
Vectra 12,8L x 2,49zł = 31,88zł
Astra 10,9L x 2,49zł = 27,15zł
Mondeo 11,7L x 2,49zł = 29,14zł

Mój diesel 7,7L x 4,49zł = 34,58zł
kolegi Diesel 6,8L x 4,49zł = 30,54zł

Trzeba liczyć też że te 2,3,4km zima z rana trzeba hulać na benzynie mając gaz. Sekwencje kosztują od 2200 do powiedzmy 2700.

W którym dokładnie miejscu opłaca się jeździć w gazie, zwłaszcza tym którzy do roboty mają powiedzmy 5,6,7km i przez całą zimę raczej na beznyznce tam jadą.
Na mojej liście ignorowanych aktualnie biwakują: fate, bonifacy
speedyrider
Początkujący

Zdjęcia: 5
Miejscowość: Łomianki
Prawo jazdy od: 19 07 1985
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Taczka
Paliwo: Inne
Typ: Inny
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2017

Re: Naprawdę opłaca się jeździć na LPG ??

28 Lis 2017, 22:27

Szkoda że nie wliczasz w to wszystko wysokich kosztów napraw w dieslu typu układ wtryskowy, DPF i wyższa cena zakupu. Już nawet nie wspomnę o kulturze pracy silnika i problemy z odpalaniem w zimę. Jakby nie opłacało się jeździć na gazie to nikt by go nie zakładał proste.
Fajna sztuka do sprzedania
a6-c4-2-6-v6-do-sprzedania-vt108450.htm
Kao
Stały forumowicz
Awatar użytkownika

Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Alfa Romeo GTV Jaguar X-type
Silnik: 2.0 V6 TURBO, 2.0 D
Paliwo: Benzyna

28 Lis 2017, 22:47

Do tego dochodzą turbo sprężarki których regeneracja nie jest tania. Jeszcze pytanie brzmi jakie auta i moce silników porównujemy bo jak mamy 70KM diesla i 140KM benzynę to nie ma się co dziwić że nie będzie praktycznie różnicy w spalaniu ale w samej jeździe już tak.
djkranc
Zaawansowany
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1
Przebieg/rok: 50tys. km
Auto: Skoda Fabia / Citroen C5
Silnik: 1.4 16v / 2.0 16v
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Rok produkcji: 2002

28 Lis 2017, 22:53

A i cena gazu w okresie zimowym idzie w górę. Latem w 2016 był po 1,54 . Toż to była sielanka :mrgreen: Zresztą porównywanie LPG do diesla to inna bajka. Porównaj spalanie PB do gazu. Nie każdy chce ropniaka. A i był taki czas że jeżdziłem na benzynie bo się lepiej opłacało :D Moja instalacja spłaciła się wieku temu :mrgreen:
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz

Prawo jazdy od: 01 01 1981
Auto: Fabia I , Fabia II
Silnik: 1,4 AME , 1,4 BXW
Typ: Kombi

28 Lis 2017, 23:03

Coraz więcej miast zakazuje wjazdu autom zasilanym ON. Producenci samochodów też wycofują się z rozwijania silników wysokoprężnych. Podsumowując era diesla powoli się kończy.
djkranc
Zaawansowany
Awatar użytkownika

29 Lis 2017, 00:02

djkranc napisał(a): Podsumowując era diesla powoli się kończy.
No niestety jest to real. Przykro będzie gdy nie będziesz mógł ropniakiem wjechać do miasta na zakupy :mrgreen:
bonifacy
Stały forumowicz

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Lexus LM - czy to będzie flagowa limuzyna czy crossover? Lexus LM - czy to będzie flagowa limuzyna czy crossover?
    Lexus zarejestrował w amerykańskim urzędzie patentowym znaki towarowe LM 350 i LM 300h. Liczby w tych oznaczeniach pozwalają łatwo odgadnąć, że dotyczą one pojazdu w wersji z napędem konwencjonalnym i hybrydowym, natomiast ...
    Opel Insignia z instalacją gazową LPG Opel Insignia z instalacją gazową LPG
    Opel Insignia z silnikiem 1.4 Turbo LPG ecoFLEX przystosowanym do eksploatacji na skroplonym propanie-butanie (LPG). Fabryczną instalację gazową można zamówić do każdej wersji nadwoziowej flagowego Opla, czyli sedana, ...

• Re: Naprawdę opłaca się jeździć na LPG ??

29 Lis 2017, 00:24

bonifacy napisał(a):Przykro będzie gdy nie będziesz mógł ropniakiem wjechać do miasta na zakupy
    już to powoli wchodzi w życie ale z LPG też ma swoje minusy, na zachodzie już jest zakaz wjazdu np w parkingi podziemne albo są strefy gdzie nie można wjechać autem z LPG
    Kao
    Stały forumowicz
    Awatar użytkownika

29 Lis 2017, 20:58

Kao napisał(a): na zachodzie już jest zakaz wjazdu np w parkingi podziemne albo są strefy gdzie nie można wjechać autem z LPG

Tak na prawdę jest to głupi przepis, paliwo LPG jest dużo mniej zanieczyszcza środowisko. Wystarczyło by w parkingach podziemnych zrobić wentylację z prawdziwego zdarzenia i nie było by problemu z autem zasilanym gazem. Problemem gazu jest taki że jest cięższy od powietrza i w razie jakiegokolwiek wycieku unosi się tuż nad ziemią.
    djkranc
    Zaawansowany
    Awatar użytkownika

29 Lis 2017, 21:48

Kao napisał(a):z LPG też ma swoje minusy, na zachodzie już jest zakaz wjazdu w parkingi podziemne
    U nas też przeca tylko że przepis martwy. Mówi o tym prawo budowlane - chyba że się mylę :mrgreen: Poprawcie jakby co
    bonifacy
    Stały forumowicz

29 Lis 2017, 22:22

bonifacy napisał(a):U nas też przeca tylko że przepis martwy. Mówi o tym prawo budowlane - chyba że się mylę Poprawcie jakby co
    ja tam się nie znam :wink:
    Kao
    Stały forumowicz
    Awatar użytkownika

30 Lis 2017, 12:34

speedyrider napisał(a):Trzeba liczyć też że te 2,3,4km zima z rana trzeba hulać na benzynie mając gaz
    Żartujesz :) przy -5 silnik benzynowy przełączy się na gaz po około 1000 m.

speedyrider napisał(a):W którym dokładnie miejscu opłaca się jeździć w gazie, zwłaszcza tym którzy do roboty mają powiedzmy 5,6,7km i przez całą zimę raczej na beznyznce tam jadą.
    Tu się opłaca benzyna + lpg bo dla diesla to wyrok i czekanie na pierwsze problemy. Im masz większy silnik tym bardziej opłaca się instalacja lpg bo szybciej się zwróci i będziesz liczył oszczędności.

Koledzy wyżej dobrze piszą że w dieslu niestety naprawy są drogie. W benzynie jak ją użytkujesz odpowiednio to praktycznie nie ma prawa nic się psuć oczywiście trzeba dbać o układ zapłonowy itd.

Znam ludzi którzy jeżdżą Yarisami 1.0 z LPG :)

Era diesla powoli się kończy można to nawet zaobserwować w salonach samochodowych. Stare diesle które nie miały DPF, dwumasy, turbo, IC itp. były faktycznie ekonomiczne z punktu widzenia użytkownika. Sam miałem nissana sunny 2.0 dlx i tam nie miało co się psuć, do tego mało palił :)

speedyrider napisał(a):Cena LPG (BP dzisiaj W-wa) 2,49zł
    Takiej ceny dawno nie pamiętam bo aktualnie są 2,14 - 2,30zł :)
    Mam średnią gazu wyliczoną z całego tego roku ze wszystkich tankowań i tam mam 2,04zł :)

Poza tym mało kto na to zwraca uwagę ale zawsze jest tak że jak założymy LPG to zaczynamy robić więcej km i mniej się zastanawiamy czy gdzieś pojechać czy nie.
    Kacper
    Forumowicz VIP

Zdjęcia: 3345
    Miejscowość: Warszawa - okolice
    Prawo jazdy od: 14 09 1997
    Auto: Volvo S40
    Silnik: 2.0 140KM
    Typ: Sedan/Limuzyna
    Rok produkcji: 1999

01 Gru 2017, 13:18

Co wy tam wiecie, najtaniej jest na .... benzynie :mrgreen: :lol:
    Jeżdżąc na tanim gazie, czy też oszczędnym dieslem moja noga była nieporównanie cięższa, niż teraz gdy jeżdżę na benzynce. Koszty paliwa porównywalne, gaz 12l, diesel 6l, teraz benzyna 6-6,5l.
    Przy okazji na dłużej starczają klocki, tarcze, opony, czy sprzęgło :mrgreen:
    A i mandatów jakby mniej :lol:
    yeti65
    Stały forumowicz

Miejscowość: Zegrze Pd
    Prawo jazdy od: 29 11 1984
    Przebieg/rok: 30tys. km
    Auto: Lancer 2014, Vitara 2017
    Silnik: 1,6 117KM 1,6 120KM
    Typ: Sedan/Limuzyna
    Rok produkcji: 2014

08 Gru 2017, 21:21

Panowie - w temacie wywiązała się z postu na post kłótnia, która w końcu zeszła całkowicie z tematu. Oprócz tego, od takich dyskusji ( czyt. kłótni ) są PW. Do kolegi Speedyrider - proszę zwracać uwagę na słownictwo. Padło kilka słów z twojej strony, które uznawane są za wulgarne. Pamiętaj, że to forum mogą czytać nawet dzieci. A my nie chcemy, by dzięki naszemu forum uczyły się one wulgaryzmów.
    Podsumowując - w temacie dyskutujemy tylko i wyłącznie o tym, czy opłaci się jeździć na LPG. Czyli wyliczenia, porównania itp. Nie dyskutujemy o wyciszeniach itd.
    Panowie - za coś takiego należą się wam ostrzeżenia. Jednak udzielam ich tylko słownie, nie administracyjnie. I proszę zwracać uwagę na to co piszecie, żeby nie powodować takich sytuacji. Dziękuję.

Co do tematu - pisząc o spalaniu LPG, benzyny czy ON należy brać pod uwagę przedewszystkim pojemność silnika, moc silnika, moment obrotowy ( ewentualnie ilośc obrotów przy danej prędkości ) itd. A więc wszystko to, co wpływa na ilośc spalanego paliwa. Nawet to, jak ktoś jeździ - czy spokojnie, czy lubi depnąć pedał gazu, czy energicznie. A nawet czy jeździ się po trasie czy po mieście, czy jazda mieszana. A nawet i jazda po autostradzie ma wpływ na spalanie, bo nie na jednej autostradzie jedzie się często w korku i jest tak, że jechałem autostradą a spaliłem więcej paliwa niż w mieście..,A w poście autora tych danych zabrkło. Same marki i spalanie nic nikomu nie dają. Jeden Opel spali 10 litrów gazu, inny 8. A jeszcze inny 15.
    17 kwietnia 2017 na guza mózgu zmarła moja kochana żona Beti, mając 44 lata. Na forum jestem teraz sporadycznie.
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
    Miejscowość: Tychy
    Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
    Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
    Typ: Terenowy
    Skrzynia biegów: Automatyczna
    Rok produkcji: 2000

09 Gru 2017, 14:01

W/w zrozumiałem więc będę sie pilnował.
    Wracając do tematu opłacalności jazdy na LPG chciał bym się dowiedzieć jakie jest zużycie paliwa zimą w silnikach FSI w których do chłodzneia wtryskiwacza uzywane jest paliwo i nie da się tego obejść. Centralka gazu załącza co jakiś czas na jakiś czas paliwo w celu chłodzenia wtrysku. Pytania brzmią:

1. co jaki to czas
    2. na jak długo
    3. skąd ECU instalacji gazowej zna temperaturę wtrysku i wie kiedy załączyć paliwo? Robi to losowo bez badania faktycznej temperatury czy jednak inaczej? Jeśli to pierwsze to pytanie 4:
    Jaka będzie temperatura wytryku silnika pracującego w pełnym obciążeniu latem (np. jazda w kretych Alpach +5/10/15%) a jaka na autostradzie przy 120km/h na minimalnym obciążeniu...

5. Ile potrzeba paliwa by utrzymać prawidłową temperature wtrysków
    Na mojej liście ignorowanych aktualnie biwakują: fate, bonifacy
    speedyrider
    Początkujący

Zdjęcia: 5
    Miejscowość: Łomianki
    Prawo jazdy od: 19 07 1985
    Przebieg/rok: >50tys. km
    Auto: Taczka
    Paliwo: Inne
    Typ: Inny
    Rok produkcji: 2017

10 Gru 2017, 14:12

W silnik typu FSi, TSi oraz TFSi, wtryskiwacze gazu są wkręcone bezpośrednio w komorę spalania i dlatego wymagają chłodzenia. A konkretnie chodzi o końcówki wtryskiwaczy. Parametry wtrysku Pb do komory są zapisane w oprogramowaniu sterownika gazu konkretnie pod dany model auta. Udział benzyny w mieszance LPG określa się na 25%. Posiłkując się opisem spalania z netu znajduje się takie porównania :
    AUDI Q5 z silnikiem 3,2FSI i instalacją STAG 400 DPI.W tym modelu średnie spalanie benzyny wynosi 11,6l/100km. Wynik spalania z instalacją STAG to 10,2 l. gazu i 3,2 l. benzyny na 100 km. Przy obecnych cenach LPG – 1,99zł/l i Pb95 – 4,77zł/l koszt paliwa na 100km wynosi zatem w cyklu mieszanym 35,55 zł (20,29zł LPG i 15,26zł Pb95), a na benzynie – 55,33 zł. Oszczędności wynoszą zatem około 20 zł na każde 100 km. Po każdych 10 tysiącach kilometrów w kieszeni zostaje nam 2000 zł! Przy bardziej dynamicznej jeździe oszczędności realne mogą osiągnąć poziom nawet 30zł/100 km.
    HYUNDAI iX35 z silnikiem 1.6 GDI i instalacją STAG 400 DPI
    W tym modelu średnie spalanie benzyny wynosi 7,9l/100km. Wynik spalania z instalacją STAG to 8 l. gazu i 2 l. benzyny na 100 km. Przy obecnych cenach LPG – 1,99zł/l i Pb95 – 4,77zł/l koszt paliwa na 100 km wynosi zatem w cyklu mieszanym 25,46 zł (15,92 zł LPG i 9,54 zł Pb95), a na benzynie – 37,68 zł. Oszczędności wynoszą zatem około 12 zł na każde 100 km. Po każdych 10 tysiącach kilometrów w kieszeni zostaje nam 1200 zł.
    Oczywiście należy zaktualizować ceny paliw i policzyć wg tego samego schematu na nowo i otrzymasz różnice i zyski.
    Kiedyś liczyłem sobie ile ON musiałby spalać silnik, żeby koszta były takie jak na LPG. Wyszło mi, że jeżeli silnik o tej samej pojemności, w tym samym aucie, o podobnej mocy, spala 10/ LPG/100km, to silnik Diesla musiałby spalać 4,5 litra/100km ON. Cena LPG 2,10 zł i ON 4,50 zł. A to raczej niemożłiwe jest...Tak więc LPG zawsze się opłaci.
    17 kwietnia 2017 na guza mózgu zmarła moja kochana żona Beti, mając 44 lata. Na forum jestem teraz sporadycznie.
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
    Miejscowość: Tychy
    Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
    Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
    Typ: Terenowy
    Skrzynia biegów: Automatyczna
    Rok produkcji: 2000

• Mercedesy AMG, tył