Nie daj się przekręcić

07 Gru 2016, 17:27

Czy wiesz o tym, że kupując samochód sprowadzany z zagranicy, możesz żądać od sprzedawcy certyfikatu z ostatniej kontroli pojazdu wykonanej w kraju pochodzenia samochodu z informacją o jego przebiegu.
Nie daj się przekręcić
Według unijnych przepisów dla każdego pojazdu, który przechodzi badanie techniczne w którymś z krajów członkowskich, po wykonanym przeglądzie powinien zostać wydany certyfikat lub zaświadczenie, w którym znajdzie się informacja o jego przebiegu w momencie wykonywania badania. W Polsce również ten przepis obowiązuje od 1 stycznia 2014 roku. (Dz.U.poz.1675 z 30.12.2013r).

- Każdy pojazd sprowadzony z zagranicy posiada taki certyfikat.

- Zawsze żądaj takiego certyfikatu gdy kupujesz pojazd pochodzący z zagranicy ( z krajów członkowskich Unii Europejskiej).

- Gdy sprzedający takiego certyfikatu nie posiada istnieje duże prawdopodobieństwo, że samochód ma przekręcony licznik.

- Nie wiesz jak wyglądają takie certyfikaty ? Wejdź na stronę bezkrecenia.pl i zapoznaj się z ich wzorami dla poszczególnych krajów członkowskich UE.

- Podczas wykonywania okresowego obowiązkowego badania technicznego w Polskiej Stacji Kontroli Pojazdu zawsze żądaj wydania certyfikatu dla Twojego samochodu. (podniesie to wartość Twojego pojazdu w momencie sprzedaży).

- Przyłącz się do Akcji na facebooku - [link wygasł].
Przyłącz się do Akcji na facebook - fb/bezkrecenia
BezKrecenia
Partner
Awatar użytkownika
 
Posty: 8
Zdjęcia: 1
Auto: Nie mam

08 Gru 2016, 16:16

BezKrecenia napisał(a):kupując samochód sprowadzany z zagranicy, możesz żądać od sprzedawcy certyfikatu z ostatniej kontroli pojazdu wykonanej w kraju pochodzenia samochodu z informacją o jego przebiegu
Ciekawe ile osób kupując samochód z zagranicy widziało taki certyfikat? Przyznam szczerze, że szukając ostatnio samochodu z zagranicy dla kolegi nikt nie mówił o takim certyfikacie. Oglądaliśmy sporo sprowadzonych samochodów.

BezKrecenia napisał(a):po wykonanym przeglądzie powinien zostać wydany certyfikat lub zaświadczenie, w którym znajdzie się informacja o jego przebiegu w momencie wykonywania badania. W Polsce również ten przepis obowiązuje od 1 stycznia 2014 roku.
Jak wygląda polski certyfikat? Nie widziałem go na waszej stronie.
Ostatnio edytowany przez Kacper, 08 Gru 2016, 16:19, edytowano w sumie 1 raz
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

08 Gru 2016, 16:19

Wreszcie ktoś kompleksowo zabrał się za ten temat :)
Jakie to proste, dlaczego tak późno ?
BezKrecenia
Partner
Awatar użytkownika
 
Posty: 8
Zdjęcia: 1
Auto: Nie mam

08 Gru 2016, 16:23

A kto ma o tym mówić sprzedawca , który chce sprzedać auto sprowadzone z zagranicy . Tyko uczciwy ma interes aby taki dokument pokazać . To my kupujący musimy go żądać . Jeśli :D nie masz certyfikatu to najprawdopodobniej dlatego ,że pojazd ma przekręcony licznik i basta !!!
BezKrecenia
Partner
Awatar użytkownika
 
Posty: 8
Zdjęcia: 1
Auto: Nie mam

08 Gru 2016, 16:27

BezKrecenia napisał(a):Jeśli :D nie masz certyfikatu to najprawdopodobniej dlatego ,że pojazd ma przekręcony licznik i basta !!!
A może być tak że nie dostał tego certyfikatu robiąc przegląd za granicą kiedy jeszcze auto było tam zarejestrowane?

Ja jakoś nie przypominam sobie żebym coś takiego dostał robiąc ostatnio przegląd na stacji diagnostycznej u nas w Polsce.
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

08 Gru 2016, 16:39

Tak to jest osobny problem . Polskie skp chodź mają taki prawny obowiazek po wykonaniu badania technicznego dopuszcajacego pojazd do ruchu masowo nie wydają takich certyfikatów . Należy się o nie upomnieć . Za granicą we wszystkich krajach Uni Europejskiej taki obowiazek jest już od dawna i tam żadna skp nie pozwoli sobie na nie wydanie takiego certyfikatu bo natychmiast straciła by uprawnienia . A w Polsce chodz jest taki obowiazek to stacje go często ignorują !
Ciekawe kto robiac ostatnio badania taki certyfikat otrzymał a kto nie ?
BezKrecenia
Partner
Awatar użytkownika
 
Posty: 8
Zdjęcia: 1
Auto: Nie mam
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Wyższy poziom bezpieczeństwa - Dacia Duster
    Duster jest wyposażony w szereg systemów, które przyczyniają się do lepszej ochrony pasażerów. Samochód ma wzmocnioną konstrukcję: nowe podłużnice o większej grubości (+0,2 mm) wykonane ze stali ...

08 Gru 2016, 16:45

BezKrecenia napisał(a):Należy się o nie upomnieć .
Będę pamiętał przy następnym badaniu technicznym i przypomnę żeby mi wydali taki certyfikat. Zobaczmy co z tego wyjdzie.

Może ktoś z forumowiczów ma niedługo przegląd więc nich się upomni i pochwali że dostał i czy były problemy z jego wydaniem.
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

08 Gru 2016, 19:00

W zeszłym roku czy chciałem czy nie wcisnęli mi papier , ale w tym roku :?: Zmieniłem stacje diagnostyczną i chyba nie dostałem tego certyfikatu :?
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz
 
Posty: 4673
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 01 01 1981
Auto: Fabia II , Fabia II
Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

08 Gru 2016, 19:11

Teraz tak się zastanawiam, że jak samochód jest nasz krajowy (lub kilka lat już jest u nas) to można kupującemu wygenerować raport ze strony historiapojazdu.gov.pl bo przecież tam są aktualne przebiegi zapisywane z przeglądów które robimy. Tak więc ten certyfikat to pewnie taki dodatek do tego.
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

09 Gru 2016, 16:35

Bardzo słuszna uwaga . Ale jak sądzisz jaki upływa czas od wykonania przeglądu w skp do momentu pojawienia się tej informacji w historiapojazdu.gov.pl ?
Drodzy członkowie forum proponuje mały test . Każdy z Was ma w kieszeni DR swojego samochodu , proszę wejść i sprawdzić czy dane na rządowej stronie są aktualne ? Podzielcie się swoimi wynikami
Przyłącz się do Akcji na facebook - fb/bezkrecenia
BezKrecenia
Partner
Awatar użytkownika
 
Posty: 8
Zdjęcia: 1
Auto: Nie mam

11 Gru 2016, 16:45

BezKrecenia napisał(a):Każdy z Was ma w kieszeni DR swojego samochodu , proszę wejść i sprawdzić czy dane na rządowej stronie są aktualne ? Podzielcie się swoimi wynikami
Ja u siebie po przeglądzie sprawdzałem co około tydzień czy są już informacje o przeglądzie i pojawiły się dopiero po około sześciu tygodniach.

Przecież to powinno być uzupełniane na bieżąco i taka informacja powinna pojawić się odrazu na stronie, a najpóźniej dnia następnego. Ciekawe w czym jest problem że to tyle trwa...?
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999